Lärare i programmeringsämnen till TE4 vid NTI Gymnasiet Borlänge

Plats

Borlänge

Sista ansökningsdatum

2024-08-04

NTI Gymnasiet har skolor över hela Sverige, med fokus på teknologi, vetenskap och innovation. Samhällets digitalisering skapar både nya möjligheter och utmaningar inom alla branscher. Vårt uppdrag är att ge våra elever, oavsett program, digital spetskompetens och kunskaper i ny teknik redan på gymnasiet. Vi skapar miljöer, metoder, forum och samarbeten som utvecklar förståelsen för den föränderliga värld vi lever i.

Läs mer om våra skolor på www.ntigymnasiet.se.

NTI Gymnasiet Borlänge är en attraktiv skola med cirka 120 elever. Vi har fokus på hög kvalitet i undervisningen och arbetar med formativ bedömning och kollegialt lärande. Är du genuint nyfiken på elevers potential och drivkrafter? Vill du arbeta i ett dynamiskt klimat där elevperspektivet genomsyrar verksamheten? Då är vi rätt skola för dig.

Till hösten startar NTI Gymnasiet Borlänge ett tekniskt fjärde år, TE4 med inriktning mot mjukvarudesign. Vi söker därför ytterligare en kollega inom programmerings ämnen.

 

Det här erbjuder vi dig

Hos oss kommer du att undervisa i programmeringskurser (som t.ex. programmering, webbserverprogrammering, mjukvarudesign, gränssnittsdesign, webbtjänster, datalagring) på främst TE4. Du har stor möjlighet att påverka och utveckla din egen undervisning och genom arbete i lärteam bidra till hela skolans utveckling.

Som medarbetare hos oss blir du en del av en väl fungerande personalgrupp som kännetecknas av arbetsglädje, kreativitet och professionalitet.

Vi erbjuder våra medarbetare kontinuerlig kompetensutveckling genom Academedia Academy samt intern och extern professionsutveckling. Hos oss får du självklart kollektivavtalade förmåner och försäkringar men även friskvårdsbidrag, pensionsrådgivning, personalrabatter samt möjlighet till fördelaktiga köp genom netto- och bruttolöneväxling.

 

Det här söker vi

Vi söker dig som är legitimerad lärare och har gedigen erfarenhet av undervisning av programmeringskurser på gymnasiet och legitimerad lärare. Du har en god pedagogisk förmåga och kan inspirera och engagera elever till lärande utifrån deras olika behov. Förmågan att ha ett relationellt förhållningssätt gentemot eleverna är meriterande. Du värdesätter ett nära samarbete med kollegor och är lyhörd för andras kunskaper, strävar efter att alltid utveckla din undervisning och delta i det kollegiala lärandet. 

 

Övrigt

Tjänsten är på 100 % med start ht 2024 eller enligt överenskommelse. Placeringsort är Borlänge. Har du frågor, kontakta gärna rektor Anna-Lena Björklund, anna-lena.bjorklund@ntig.se, 0243-79 56 45.

Intervjuer pågår fortlöpande så vänta inte med din ansökan! Tillsättning kan komma att ske innan sista ansökningsdag.

Välkommen med din ansökan!

 

NTI Gymnasiet har skolor över hela Sverige, med fokus på teknologi, vetenskap och innovation. Samhällets digitalisering skapar både nya möjligheter och utmaningar inom alla branscher. Vårt uppdrag är att ge våra elever, oavsett program, digital spetskompetens och kunskaper i ny teknik redan på gymnasiet. Vi skapar miljöer, metoder, forum och samarbeten som utvecklar förståelsen för den föränderliga värld vi lever i.

Läs mer om våra 27 skolor på ntigymnasiet.se

 

Vi är en del av AcadeMedia, Nordens största utbildningsföretag. Välkommen att läsa mer på www.academedia.se.

 

Vi har gjort vårt medieval för rekrytering och undanber oss därför kontakt med annonssäljare eller säljare av andra rekryteringstjänster.

Ansökan

Du hittar länken till din LinkedIn-profil här

Apologies, your application wasn't recieved correctly due to what seems like a malformed file. Make sure the file is not corrupt and is of common format, preferably PDF.

integritetspolicy