Grundskollärare år F-3 SVA

Plats

Södertälje

Sista ansökningsdatum

2024-08-09

Innovitaskolan består av 27 för- och grundskolor skapade för framtidens behov. Vi kombinerar traditionell undervisning med moderna verktyg och metoder för att ge våra barn och elever kompetenser och rätt förutsättningar i en föränderlig värld. Innovitaskolorna finns i hela Sverige, från Kalix i norr till Landskrona i söder. Innovitaskolan är en del av AcadeMedias grundskolor.

Det här blir du en del av

Innovitaskolan Södertälje är en för- och grundskola, F-9, där ett genomgående tema är att undervisa våra elever för framtidens behov. Genom Innovita Skills kombinerar vi höga ämneskunskaper med ett verklighetsnära, upplevelsebaserat och utforskande arbetssätt. Tack vare variationen i undervisningen blir den mer meningsfull och vi väcker barnens och elevernas lust att lära.

Läs mer om Innovitaskolan på www.innovitaskolan.se . Vi är tillsammans med 26 andra Innovitaskolor runt om i Sverige på en spännande väg framåt!

Det här erbjuder vi dig

  • Hög kompetens och nära samarbete med kollegor
  • Arbeta ämnesövergripande
  • Tre lärarsystem
  • Kollegial kompetensutveckling 
  • Friskvårdsbidrag 3000 kr

Vill du ha ett roligt, varierande och meningsfullt arbete, där du kan göra skillnad? Då är du välkommen till oss på Innovitaskolan Södertälje! Tillsammans med våra nyfikna lärare, pedagoger och medarbetare vill vi på Innovitaskolan göra skillnad för våra barn och elever. 

Vi erbjuder nu dig en möjlighet du inte får missa! Kom till vår fantastiska skola och arbeta tillsammans med kunniga och professionella kollegor och undervisa våra elever i årskurs F-3. Ditt fokusområde blir SVA undervisningen och kommer under 24/25 driva och undervisa i SVA F-3. Din tjänst under nästa läsår kommer ligga utöver tre lärarsystemet så att vi får en riktigt bra grund för vårt fortsatta arbete kring SVA. 

Vi jobbar ämnesövergripande för ett meningsfullt och kompetensutvecklande lärande. Att läsa ett område samtidigt i flera ämnen på olika sätt har vi sett öka merinlärningen och lusten att lära på ett mycket tillfredställande sätt.  Arbete med uppgifter och problem från sammanhang utanför skolan tycker vi är viktigt. Det innebär även ett vetenskapligt arbetssätt, där elever får formulera frågor och undersöka dem. 

Du kommer tillsammans med övriga kollegor planera, genomföra och utvärdera de olika projekten och det pedagogiska arbetet på arbetsplatsen. Vi jobbar i ett tre lärarsystem som ger möjligheten till att dela upp eleverna i mindre grupper eller större lärartäthet. Det ger en positiv gemenskap och fler ögon som ser varje barn utifrån olika perspektiv. 

Du kommer ingå i ett nätverk tillsammans med speciallärare, förstelärare och lärare på skolan som utvecklar SVA.

Förutom att vara en del av vårt fantastiska team här på Innovitaskolan i Södertälje kommer du att vara en del av konceptet Innovitaskolan där du får förutsättningar att ständigt utmanas som pedagog och möjlighet att utveckla framtidens kompetenser hos morgondagens generation. 

Är det dig vi söker?

Innovitaskolan Södertälje söker en driven och positiv lärare som sätter elevernas lärande i centrum. Vi vill att du ska vara nyfiken och lösningsinriktad. Du har en förmåga att skapa intresse och lust att lära och du möter varje elev där de befinner sig. Du inspirerar till arbetsglädje och utifrån ett nära ledarskap bidrar du till utveckling.

Att skapa goda relationer till elever och kollegor ser du som en självklar del i din vardag. Din motivation och glädje göds av att se glimten och lusten i elevernas ögon när kunskapen landat.

Du är legitimerad lärare med inriktning SVA år F-3.

Övrig information

Tjänsten är en 100% tillsvidare tjänst med provanställning 6 månader..

Du är varmt välkommen med din ansökan via vårt rekryteringssystem. Tillsättning kan komma att ske innan sista ansökningsdag. Vid frågor kring tjänsten, kontakta gärna rektor Lena Johansson på mailadress lena.johansson11@innovitaskolan.se.

Välkommen med din ansökan!

Vi har gjort vårt medieval för rekrytering och undanber oss därför kontakt med annonssäljare eller säljare av andra rekryteringstjänster.

Vi är en del av AcadeMedia, Nordens största utbildningsföretag. Välkommen att läsa mer på www.academedia.se

Ansökan

Du hittar länken till din LinkedIn-profil här

Apologies, your application wasn't recieved correctly due to what seems like a malformed file. Make sure the file is not corrupt and is of common format, preferably PDF.

integritetspolicy