Lärare i tyska åk 6-9 Innovitaskolan Falun

Plats

Falun

Sista ansökningsdatum

2024-07-30

Innovitaskolan består av 27 för- och grundskolor skapade för framtidens behov. Vi kombinerar traditionell undervisning med moderna verktyg och metoder för att ge våra barn och elever kompetenser och rätt förutsättningar i en föränderlig värld. Innovitaskolorna finns i hela Sverige, från Kalix i norr till Landskrona i söder. Innovitaskolan är en del av AcadeMedias grundskolor.

Innovitaskolan består av 27 för- och grundskolor skapade för framtidens behov. Vi kombinerar traditionell undervisning med moderna verktyg och metoder för att ge våra barn och elever kompetenser och rätt förutsättningar i en föränderlig värld. Innovitaskolorna finns i hela Sverige, från Kalix i norr till Landskrona i söder. Innovitaskolan är en del av AcadeMedias grundskolor.

 

Det här blir du en del av

Innovitaskolan Falun är mitt i ett spännande utvecklingsarbete, där vi arbetar för att vara en skola  för framtidens behov.

Vi kombinerar traditionell undervisning  med moderna verktyg och metoder,  för att ge våra barn och elever rätt förutsättningar att leva och verka i en föränderlig framtid.  Att arbeta med lärande i olika former är viktigt på vår skola, där  estetiska lärprocesser har en given plats. 

Innovitaskolan Falun är en F-9-skola , belägen i centrala Falun, men med närhet till  friluftsområdet vid Lugnet. På vår skola går ca 550 elever. Litenheten i ett större sammanhang gör att skolan i mycket hög utsträckning präglas av trygghet och studiero. Vi har en stor elevhälsa, som finns som stöd till dig som lärare.

Vi söker dig som har lärarlegitimation med behörighet att undervisa i 6-9 i tyska. 

 

Det här erbjuder vi dig

Drivs du av att leda och motivera elever? Då kan detta vara en tjänst för dig!

Du  kommer att ansvara för planering, undervisning och utvärdering i franska. I arbetsuppgifterna ingår att, tillsammans med dina kollegor,  utforma en bra, lustfylld och varierad skoldag med elevernas bästa i fokus. Du utmanar och stödjer eleverna så att de når goda studieresultat.  

Det här söker vi

Vi söker dig som har lärarlegitimation med behörighet att undervisa i årskurs 6-9 tyska. Vi ser att du har en trygghet att arbeta med digitala verktyg.

Du har förmågan att uttrycka dig väl i det svenska språket,  i såväl tal som skrift. 

Du har förmågan att leda och motivera elever och få dem att trivas och må bra. 

Du är bra på och trivs att arbeta i team samt har ett prestigelöst förhållningssätt i ditt samarbete med andra. Du har en god förmåga att få elever att känna tillhörighet och att vara inkluderade.

Du tar initiativ i sociala sammanhang och har förmågan att skapa förtroendefulla relationer.

Övrig information

Tillträdesdag: 12 augusti 2024

Placeringsort  Falun
Anställningsform Tjänsten är en tillsvidare anställning på 50 %. 

Är du den vi söker?

Sista ansökningsdag 240730
Kontaktperson Har du frågor kring tjänsten är du välkommen att ta kontakt med  Karin Stål , biträdande rektor, på tel. 023-794707

Välkommen att skicka in dina ansökningshandlingar innehållande CV och personligt brev där du motiverar varför du söker dig till och just denna tjänst. Vi kallar löpande till intervju och anställer när vi hittar rätt, så skicka in din ansökan redan idag.

 

Välkommen med din ansökan!

Vi har gjort vårt medieval för rekrytering och undanber oss därför kontakt med annonssäljare eller säljare av andra rekryteringstjänster.

 

Vi undanbeder oss vänligen men bestämt direktkontakt med bemannings- och rekryteringsföretag samt försäljare av ytterligare jobbannonser.

 

Ansökan

Du hittar länken till din LinkedIn-profil här

Apologies, your application wasn't recieved correctly due to what seems like a malformed file. Make sure the file is not corrupt and is of common format, preferably PDF.

integritetspolicy