Specialpedagog/speciallärare till F-5 Noblaskolan Hemdal

Plats

Västerås

Sista ansökningsdatum

2024-08-03

Noblaskolan består av 14 för- och grundskolor som arbetar enligt devisen att elever som utmanas når längre. Genom en kombination av tydliga strukturer, höga förväntningar, undervisning av hög kvalitet samt trygghet och studiero ska eleverna få de bästa förutsättningarna för en bra skolgång. Noblaskolorna ligger i Boden, Göteborg, Helsingborg, Kävlinge, Nacka, Salem, Sundbyberg, Solna, Täby och Västerås. Noblaskolan är en del av AcadeMedias grundskolor.

Noblaskolan Hemdal är en trevlig skola med mycket hjärta och stort fokus på eleverna.  Det är viktigt att utvecklas! Vi ställer krav på såväl våra elever som våra lärare, samt stöttar och utmanar varandra för att nå ännu längre. Noblaskolorna har ett tydligt koncept som vi arbetar efter - Noblakoden. Den innebär att vi har hög akademisk ambition och arbetar med strukturerad undervisning genom att ställa krav, stötta och utmana eleverna. Vi har ett gemensamt förhållningssätt kring förväntningar, undervisningsstruktur, trygghet och trivsel som är viktigt för en bra skol-och arbetsmiljö. Just nu arbetar alla Noblaskolorna  med undervisningsutveckling tillsammans med en skolforskare. Som lärare i en Noblaskola har man även kollegialt samarbete med lärare i andra Noblaskolor.

Skolan ligger i en lugn och naturnära miljö i före detta Folkets Park vid Hemdal med närhet till kommunikationer. En del av skolan är inrymd i Dansrotundans ombyggda lokaler vilket skapar möjlighet till nytänkande i verksamheten.

Vi är en fristående grundskola från förskoleklass till och med årskurs 9 med integrerat fritidshem. Skolan är fördelad på två olika byggnader med årskurs F-5 i den ena, Rotundan, och årskurs 6-9 i den andra, Hemdal.

Om du vill veta mer om oss kan du gå in på vår hemsida www.noblaskolan.se/Hemdal 

Specialpedagog/-lärare för F-5  till Noblaskolan Hemdal i Västerås

 Ditt uppdrag

Varje elev har det som krävs för att lyckas inom sig. Vår uppgift är att locka fram den potentialen genom att ställa krav, stötta och utmana. Framgång är inte en destination, utan en process som vi arbetar med på varje lektion. 

Vi söker en erfaren specialpedagog/-lärare som kan vara med underlätta inlärningen för elever som har behov av särskilt stöd. Du som specialpedagog/-lärare ska även vara ett pedagogiskt stöd för lärarna. Du följer upp elevernas resultat med lärarna och bidrar med det stöd eller verktyg som behövs för undervisningen.  Du arbetar såväl förebyggande som åtgärdande med föräldrar och erforderliga instanser för elevens bästa. 

Du  har en handledande roll och arbetar tillsammans med personal och ledning samt bidrar till skolans pedagogiska utveckling.

Beroende på den utbildning och inriktning du har använder du dessa kunskaper i ditt uppdrag och bidrar med det till skolan.

Du kommer att vara ansvarig för och leda arbetet i den lärstudio skolan har för de yngre eleverna. Studion är bemannad med lärare.

Du ingår i skolans elevhälsoteam och samarbetar med specialpedagog för de äldre eleverna.

Du gör pedagogiska kartläggningar och åtgärdsprogram för elever i behov av stöd. Du är tydlig i din kommunikation såväl inom skolan som till vårdnadshavare.

Din profil

Vi dig som är erfaren och legitimerad specialpedagog eller speciallärare, eller erfaren lärare med ambition att vidareutbilda dig till specialpedagog/lärare.  På vår skola har vi höga ambitioner för våra elevers lärande och utveckling, vårt arbete präglas av tydliga mål och högt engagemang. Därför söker vi dig med ett stort personligt engagemang för lärande och intresse för att utveckla vår skolas pedagogiska och didaktiska arbete.  Som specialpedagog/-lärare är du lyhörd och vill vägleda eleverna inför framtiden. Du är också kreativ, öppen och strukturerad samt har ett tydligt ledarskap. 

V undanber oss sökande som inte har lärar-eller specilapedagogisk/specialllärarutbildning.

Vi erbjuder

Som en skola inom AcadeMedia erbjuder vi våra medarbetare kontinuerlig kompetensutveckling genom Academedia Academy samt intern och extern professionsutveckling. För oss är det viktigt att det går bra för dig och därför får du självklart kollektivavtalade förmåner och försäkringar men även friskvårdsbidrag, pensionsrådgivning och möjlighet till fördelaktiga köp genom netto- och bruttolöneväxling.

Övrigt

Tjänsten är en tillsvidareanställning med inledande provanställning på 6 månader såvida du uppfyller Skollagens krav på behörighet. Omfattning  100%. Tillträde 12/8-24. 

Du är varmt välkommen med din ansökan via vårt rekryteringssystem. Tillsättning kan komma att ske innan sista ansökningsdag. Vid frågor kring tjänsten, kontakta gärna rektor Sandie Sandquist på tel 021- 15 60 86 eller via mail: sandie.sandquist@noblaskolan.se

Vi undanbeder oss vänligen men bestämt direktkontakt med bemannings- och rekryteringsföretag samt försäljare av ytterligare jobbannonser.

Ansökan

Annonsen är avslutad och det går inte längre att ansöka.