Skoladministratör Drottning Blankas Gymnasieskola Malmö City

Sista ansökningsdatum

2024-07-23

Drottning Blankas Gymnasieskola startade sin verksamhet 1996 och har idag 27 skolor på 23 orter runt om i Sverige. Vi bedriver utbildning inom såväl praktiskt inriktade som teoretiska gymnasieprogram, alla med utrymme för högskolebehörighet. Inom Drottning Blanka värderar vi relationer och det mänskliga mötet högt. Konkret innebär det att alla skolor inom DBGY arbetar aktivt med engagemang på ett personligt, lokalt och globalt plan där såväl ledning som personal och elever involveras. Du kan läsa mer om oss på www.dbgy.se.

Om Drottning Blankas Gymnasieskolor
Drottning Blankas Gymnasieskola startade sin verksamhet 1996 och har idag 27 skolor på 23 orter runt om i Sverige. Vi bedriver utbildning inom såväl praktiskt inriktade som teoretiska gymnasieprogram, alla med utrymme för högskolebehörighet. Inom Drottning Blanka värderar vi relationer och det mänskliga mötet högt. Konkret innebär det att alla skolor inom DBGY arbetar aktivt med engagemang på ett personligt, lokalt och globalt plan där såväl ledning som personal och elever involveras. Du kan läsa mer om oss på www.dbgy.se.

Om Drottning Blankas Gymnasieskola Malmö City
Vill du vara med och göra skillnad och ha en betydelsefull roll för våra ungdomars framtid? Vi är en skola som ständigt utvecklas. 

Drottning Blankas Gymnasieskola Malmö City erbjuder yrkes- och högskoleförberedande utbildningar. Vi erbjuder även introduktionsprogram, programinriktat val. Vi är en skola med cirka 500 elever och 45 medarbetare.

Skolan ligger centralt i Malmö så det finns goda kommunikationsförbindelser med både bussar och tåg. Våra elever kommer från alla delar av Malmö men även  från andra kommuner i Skåne. Som en skola inom AcadeMedia erbjuder vi våra medarbetare kontinuerlig kompetensutveckling genom AcadeMedia Academy samt intern och extern professionsutveckling.


För oss är det viktigt att det går bra för dig och därför får du självklart kollektivavtalade förmåner och försäkringar men även friskvårdsbidrag, pensionsrådgivning och möjlighet till fördelaktiga köp genom netto- och bruttolöneväxling.

Nu har vår fantastiska och briljanta kollega,  som har haft ansvar för skolans administration, valt att söka sig vidare mot nya utmaningar. Därför söker vi en skoladministratör som kan utveckla och arbeta vidare med  uppdraget som skolans spindel mitt i nätet. 

Arbetsuppgifter

Tjänsten är en tillsvidareanställning med start i augusti eller enligt överenskommelse. Omfattning 80-100%. beroende på den sökandes kompetens. Ditt fokus kommer ligga på självständigt ansvar för skol-och elevadministrationen på skolan. Ansvaret innebär bland annat arbete i vårt elevadministrativa system, Schoolsoft, som hanterar elevuppgifter, kursgrupper, studieplaner och betyg. De olika arbetsuppgifterna följer skolans läsår och en del av året kommer du exempelvis att ägna mycket tid åt betygshantering. Du kommer också arbeta i skola 24, ha kontakt med Skolverket och Antagningen.

Andra arbetsuppgifter är CSN rapportering, IKE, beställningar, hantering av fakturor i systemet OPTO. I tjänsten ingår även att administrera personalärenden som vikarianskaffning, introduktion av nyanställda, personalregister som ligger till grund för löneutbetalningar med flera tillhörande uppgifter. Administration sker i självservicesystemet Medvind.

I din roll arbetar du nära skolans ledning och en del i arbetet innebär också att underlätta skolans dagliga verksamhet och ge service gentemot elever, vårdnadshavare, kollegor och besökare.

Din profil

Vi söker dig som har tidigare erfarenhet som skoladministratör på gymnasiet och har arbetat i Schooslsoft. Du är kommunikativ, effektiv, organiserad och noggrann. Du arbetar kvalitetssäkert, tar ansvar och har framförhållning. Du har mycket goda kunskaper i svenska språket och är inte rädd att ta dig an komplexa uppgifter.

Goda IT-kunskaper samt vana att arbeta i Excel är meriterande, samt att du med säkerhet kan röra dig inom sociala

Övrigt

Ansök så snart som möjligt via vårt rekryteringssystem då urval och intervjuer sker löpande, dock senast 240723. Tillsättning kan komma att ske innan sista ansökningsdag. Vi tillämpar 6 månaders provanställning. Vid frågor om tjänsten kontakta rektor Sussi Sundblad via mejl sussi.sundblad@dbgy.se 


För att arbeta i en skola måste du visa utdrag från Polisens belastningsregister. https://polisen.se/tjanster-tillstand/belastningsregistret/skola-eller-forskola/ 


Vi undanbeder oss vänligen men bestämt direktkontakt med bemannings- och rekryteringsföretag samt försäljare av ytterligare jobbannonser.

Ansökan

Du hittar länken till din LinkedIn-profil här

Apologies, your application wasn't recieved correctly due to what seems like a malformed file. Make sure the file is not corrupt and is of common format, preferably PDF.

integritetspolicy