Lärare i hemkunskap och so till Noblaskolan Hemdal

Plats

Västerås

Sista ansökningsdatum

2024-07-28

Noblaskolan består av 14 för- och grundskolor som arbetar enligt devisen att elever som utmanas når längre. Genom en kombination av tydliga strukturer, höga förväntningar, undervisning av hög kvalitet samt trygghet och studiero ska eleverna få de bästa förutsättningarna för en bra skolgång. Noblaskolorna ligger i Boden, Göteborg, Helsingborg, Kävlinge, Nacka, Salem, Sundbyberg, Solna, Täby och Västerås. Noblaskolan är en del av AcadeMedias grundskolor.

Noblaskolan Hemdal är en trevlig skola med mycket hjärta och stort fokus på eleverna.  Det är viktigt att utvecklas! Vi ställer krav på såväl våra elever som våra lärare, samt stöttar och utmanar varandra för att nå ännu längre. Noblaskolorna har ett tydligt koncept som vi arbetar efter - Noblakoden. Den innebär att vi har hög akademisk ambition och arbetar med strukturerad undervisning genom att ställa krav, stötta och utmana eleverna. Vi har ett gemensamt förhållningssätt kring förväntningar, undervisningsstruktur, trygghet och trivsel som är viktigt för en bra skol-och arbetsmiljö. Just nu arbetar alla Noblaskolorna  med undervisningsutveckling tillsammans med en skolforskare. Som lärare i en Noblaskola har man även kollegialt samarbete med lärare i andra Noblaskolor.

Skolan ligger i en lugn och naturnära miljö i före detta Folkets Park vid Hemdal med närhet till kommunikationer. En del av skolan är inrymd i Dansrotundans ombyggda lokaler vilket skapar möjlighet till nytänkande i verksamheten.

Vi är en fristående grundskola från förskoleklass till och med årskurs 9 med integrerat fritidshem. Skolan är fördelad på två olika byggnader med årskurs F-5 i den ena, Rotundan, och årskurs 6-9 i den andra, Hemdal.

Om du vill veta mer om oss kan du gå in på vår hemsida www.noblaskolan.se/Hemdal 

Lärare i hemkunskap och so till Noblaskolan Hemdal

 Ditt uppdrag

Varje elev har det som krävs för att lyckas inom sig. Vår uppgift är att locka fram den potentialen genom att ställa krav, stötta och utmana. Framgång är inte en destination, utan en process som vi arbetar med på varje lektion.  I ditt uppdrag ingår förutom undervisning och sedvanliga läraruppgifter, att vara mentor för en klass tillsammans med annan lärare. Du är delaktig i skolans systematiska kvalitetsuppdrag genom kontinuerliga uppföljningar av dina elevers resultat och vad de eventuellt behöver för stöd för att utvecklas optimalt. Du deltar i skolans kollegiala lärande samt är med och bidrar till skolans utveckling.

Vi söker dig som vill arbeta som lärare i hemkunskap och so-ämnen  på vår skola.  

Din profil

I första hand söker vi dig som är legitimerad lärare inom hemkunskap och eventuellt so-ämnen för årskurs 6-9.  På vår skola har vi höga ambitioner för våra elevers lärande och utveckling och vårt arbete präglas av ett högt engagemang. Därför söker vi dig med ett stort personligt engagemang för lärande och intresse för att utveckla våra elevers kunskap och samarbeta kollegialt. Som lärare är du lyhörd och vill vägleda eleverna inför framtiden. Du är också kreativ, öppen och strukturerad samt har ett tydligt ledarskap.

Vi erbjuder

Som en skola inom AcadeMedia erbjuder vi våra medarbetare kontinuerlig kompetensutveckling genom Academedia Academy samt intern och extern professionsutveckling. För oss är det viktigt att det går bra för dig och därför får du självklart kollektivavtalade förmåner och försäkringar men även friskvårdsbidrag, pensionsrådgivning och möjlighet till fördelaktiga köp genom netto- och bruttolöneväxling.

Övrigt

Tjänsten är en tillsvidareanställning med inledande provanställning på 6 månader såvida du uppfyller Skollagens krav på behörighet. Omfattning  100%. Tillträde 12/8-24. 

Du är varmt välkommen med din ansökan via vårt rekryteringssystem. Tillsättning kan komma att ske innan sista ansökningsdag. Vid frågor kring tjänsten, kontakta gärna rektor Sandie Sandquist på 021- 15 60 86 eller bitr.rektor Ylva Emanuelsson på tel 021- 15 60 73

Vi undanbeder oss vänligen men bestämt direktkontakt med bemannings- och rekryteringsföretag samt försäljare av ytterligare jobbannonser.

Ansökan

Annonsen är avslutad och det går inte längre att ansöka.