Lärare i särskild undervisningsgrupp - åk 4-6

Plats

Stockholm

Sista ansökningsdatum

2024-07-27

Innovitaskolan består av 27 för- och grundskolor skapade för framtidens behov. Vi kombinerar traditionell undervisning med moderna verktyg och metoder för att ge våra barn och elever kompetenser och rätt förutsättningar i en föränderlig värld. Innovitaskolorna finns i hela Sverige, från Kalix i norr till Landskrona i söder. Innovitaskolan är en del av AcadeMedias grundskolor.

Framtiden är full av möjligheter. På Innovitaskolan utbildar vi för varje framtid. Vårt arbete innebär att skapa en bra utbildningsmiljö där vi kan ge våra barn och elever kunskaper och kompetenser för en ständigt föränderlig framtid. 

Om oss:

INNOVITASKOLAN VÄLLINGBY PARK bedriver verksamhet i ljusa fina lokaler. Här kan elever gå från förskola upp till åk 7. Förskolan har 5 avdelningar indelade i mindre grupper efter behov och undervisningens innehåll. Alla elever och barn har goda förutsättningar att bli sedda och utvecklas utifrån sina förutsättningar. Skolgården utvecklas ständigt och närheten till grönområden utnyttjas flitigt.

Om du vill veta mer om Innovitaskolan Vällingby Park kan du gå in på vår hemsida.

Vi söker dig som är legitimerad grundskollärare och vill arbeta i särskild undervisningsgrupp på en skola som vill ge alla elever möjlighet till egna val i framtiden. Här får du varje dag bidra till alla elevers utveckling mot utbildningens mål och stötta kollegor elever och hela arbetslag.

Ditt uppdrag

Du är mentor för eleverna i den särskilda undervisningsgruppen och ansvarar för undervisningen i alla ämnen i samarbete med arbetslagets ämneslärare och med stöd av vår speciallärare.  Eleverna som går i den särskilda undervisningen går i åk 4-8.  Du utvärderar elevernas åtgärdsprogram kontinuerligt i samarbete med vår speciallärare och vårdnadshavare. Du anpassar elevernas ämnesplanering på både grupp- och individnivå.  I den särskilda undervisningsgruppen arbetar du tillsammans med en resurspedagog. Ni är alltid två lärare i gruppen på max 12 elever. I våra  stora undervisningssal finns grupprum och stora ytor för att göra rum i rummet för bästa pedagogiska lärmiljö för eleverna utifrån deras behov och förutsättningar.  

I nära samarbete med lärare och rektor bidrar du till att skapa tillgängliga lärmiljöer som gör att alla elever kan lyckas i skolan. Du stödjer eleverna i skolaarbetet med att anpassa lärmiljön samt att utforma extra anpassningar. Du är bra på att sätta upp anpassningar och särskilt stöd utifrån elevernas behov och förutsättningar.  

Tillsammans med våra nyfikna och nytänkande lärare, pedagoger och medarbetare vill vi på Innovitaskolan göra skillnad för våra barn och elever, för varje framtid. Vi kombinerar traditionell undervisning och moderna verktyg och metoder som förändrar lärandet. Därigenom ger vi våra elever redskap att forma sin egen framtid. 

Din profil

Vi söker dig som är behörig lärare i matematik, svenska och/eller sva åk 4-6.  På vår skola har vi höga ambitioner för våra barns lärande och utveckling och vårt arbete präglas av ett högt engagemang. Därför söker vi dig med ett stort personligt engagemang för lärande och som drivs av att utforska nya metoder och tekniker i undervisningen genom kollegialt samarbete. 

Som lärare i särskild undervisningsgrupp är du lyhörd och vill vägleda eleverna inför framtiden. Du är också kreativ, öppen, strukturerad och en tydlig ledare. Du grundar ditt arbete på forskning  och erfarenhet och är inte rädd för att prova olika metoder i din undervisning med elever och  när du handleder pedagoger. Du har erfarenhet av att driva processer och förbättringsarbete.  Du ska ha ett förhållningssätt som håller fokus på måluppfyllelse genom uppföljning och analys. Det är meriterande om du har goda kunskaper om moderna digitala verktyg och behörighet i ämnet SVA .

Vi erbjuder

På Innovitaskolan får du förutsättningar att ständigt utmanas som pedagog och möjlighet att utveckla framtidens kompetenser hos morgondagens generation. Innovitaskolorna finns i hela Sverige, vilket möjliggör gemensamt utvecklingsarbete och kollegial samverkan från Kalix i norr till Landskrona i söder.

Som en del av Innovitaskolan och AcadeMedia erbjuder vi våra medarbetare kontinuerlig kompetensutveckling genom Academedia Academy samt intern och extern professionsutveckling. För oss är det viktigt att det går bra för dig och därför får du självklart kollektivavtalade förmåner och försäkringar men även friskvårdsbidrag, pensionsrådgivning och möjlighet till fördelaktiga köp genom netto- och bruttolöneväxling.

 

Övrigt:

Gäller en heltidstjänst.

Tjänstgöringsgrad 100%.

Tillträde  helst 2024-08-12 men kan ske senare på grund av er uppsägningstid

Intervjuer sker löpande och tillsättning kan komma att ske innan sista ansökningsdag. Du är varmt välkommen med din ansökan via vårt rekryteringssystem.

Vid frågor kring tjänsten, kontakta gärna: monica.fernqvist@innovitaskolan.se

Ansökan

Annonsen är avslutad och det går inte längre att ansöka.