Naturkunskap och Biologi lärare till Praktiska Gymnasiet Täby -40%

Plats

Täby

Sista ansökningsdatum

2024-07-26

Vi erbjuder Sveriges mest relevanta yrkesutbildningar. Redan 1999 startade Praktiska Gymnasiet sin första skola, sedan dess har vi vuxit och har idag 36 skolor över hela landet. De branscher vi utbildar inom skriker efter utbildad personal och vi bidrar genom att utbilda framtidens arbetskraft. Genom vårt nära samarbete med det lokala näringslivet ger vi våra elever rätt kompetens inför sitt kommande yrkesliv. Vill du också vara med och utbilda framtidens arbetskraft? 

Läs mer om oss på www.praktiska.se.  

Välkommen till gemenskapen! 

 

Praktiska Täby söker en engagerad och kvalificerad lärare i naturkunskap och biologi!

Om jobbet

Vi erbjuder Sveriges mest relevanta yrkesutbildningar. Redan 1999 startade Praktiska Gymnasiet sin första skola, sedan dess har vi vuxit och har idag 36 skolor över hela landet. De branscher vi utbildar inom skriker efter utbildad personal och vi bidrar genom att utbilda framtidens arbetskraft. Genom vårt nära samarbete med det lokala näringslivet ger vi våra elever rätt kompetens inför sitt kommande yrkesliv. Vill du också vara med och utbilda framtidens arbetskraft? Läs mer om oss på www.praktiska.se.

Välkommen till gemenskapen!

Dina arbetsuppgifter:

Som lärare hos oss kommer du att undervisa i kurserna Naturkunskap 1a1 och Biologi 1. Du ansvarar för att planera, genomföra och utvärdera undervisningen i enlighet med läroplanen. Du kommer att arbeta med elever på yrkesprogram och bidra till att skapa en inspirerande och trygg lärandemiljö. Dina huvudsakliga arbetsuppgifter inkluderar:

 • Planering och genomförande av lektioner i naturkunskap och biologi
 • Bedömning och betygssättning av elevernas prestationer
 • Anpassning av undervisningen för att möta olika elevers behov
 • Aktivt deltagande i skolans pedagogiska utvecklingsarbete
 • Samarbete med kollegor och deltagande i gemensamma projekt och aktiviteter

Kvalifikationer:

 • Lärarlegitimation med behörighet att undervisa i naturkunskap och biologi
 • Erfarenhet av undervisning på gymnasienivå är meriterande
 • Förmåga att inspirera och engagera elever
 • Goda kommunikativa och pedagogiska färdigheter
 • Ett starkt intresse för att arbeta med ungdomar och för att främja deras utveckling

Vi värdesätter att du är:

 • Flexibel och anpassningsbar
 • Positiv och lösningsorienterad
 • Initiativrik och självgående
 • Samarbetsvillig och bra på att arbeta i team

 Vad vi erbjuder:

 • En stimulerande och kreativ arbetsmiljö
 • Möjlighet till kompetensutveckling och fortbildning
 • Engagerade och hjälpsamma kollegor
 • Möjlighet att påverka och utveckla undervisningen
 • En arbetsplats där vi sätter stort värde på trivsel och gemenskap

På Praktiska Gymnasiet jobbar vi som ett sammansvetsat team och säkerställer att du får rätt förutsättningar för att utvecklas in i lärarrollen. Vi erbjuder våra medarbetare kontinuerlig kompetensutveckling genom Academedia Academy samt intern och extern professionsutveckling. Hos oss får du möjlighet till erfarenhetsutbyte med andra kollegor inom Praktiska Gymnasiet men även med andra inom AcadeMediakoncernen. Hos oss får du självklart kollektivavtalade förmåner och försäkringar men även friskvårdsbidrag och pensionsrådgivning.

Vår värdegrund

AMBITION handlar om att vi har höga förväntningar på varandra och våra elever, men också att vi ska ge våra elever den bästa undervisningen och agera professionellt och tydligt.

Genom KRAFT samverkar vi tillsammans kring varje elev. Vårt mål är att ge den nya generationens arbetskraft, våra elever, möjlighet att vara med och förändra sina branscher i frågor om inkludering, mångfald, jämställdhet och hållbarhet.

GLÖD symboliserar det engagemang som vi har för varje elev men också för arbetsgivarens situation. Det symboliserar även vår stolthet över vår verksamhet och vårt viktiga uppdrag som del av yrkesutbildare i Sverige.

Ansökan:

 Tjänsten är en tillsvidaretjänst med start 12/8-2024 och avser en 40% tjänst. Ansök så snart som möjligt via vårt rekryteringssystem då urval och intervjuer sker löpande. Vi tillämpar 6 månaders provanställning. Tillsättning kan komma att ske innan sista ansökningsdag. Vid frågor kring tjänsten, kontakta rektor Sarah Dlol på 0766772601 eller via mail sarah.dlol@praktiska.se.

 

 

Ansökan

Du hittar länken till din LinkedIn-profil här

Apologies, your application wasn't recieved correctly due to what seems like a malformed file. Make sure the file is not corrupt and is of common format, preferably PDF.

integritetspolicy