Praktiska gymnasiet Malmö Norra söker vass SYV / Biträdande rektor

Plats

Malmö

Sista ansökningsdatum

2024-07-26

Vi erbjuder Sveriges mest relevanta yrkesutbildningar. Redan 1999 startade Praktiska Gymnasiet sin första skola, sedan dess har vi vuxit och har idag 36 skolor över hela landet. De branscher vi utbildar inom skriker efter utbildad personal och vi bidrar genom att utbilda framtidens arbetskraft. Genom vårt nära samarbete med det lokala näringslivet ger vi våra elever rätt kompetens inför sitt kommande yrkesliv. Vill du också vara med och utbilda framtidens arbetskraft? 

Läs mer om oss på www.praktiska.se.  

Välkommen till gemenskapen! 

Om Praktiska Gymnasiet

Praktiska Gymnasiet är störst i Sverige inom gymnasial yrkesutbildning. Vi vet att en bra yrkesutbildning leder till jobb direkt efter gymnasiet, det ger våra ungdomar en chans att tidigt etablera sig i samhället. I vår undervisning blandar vi teori med mycket praktik och arbetar för att ge våra elever sitt livs bästa skoltid. Våra ledord är ambition, kraft och glöd. Vår värdegrund genomsyrar hela organisationen, oavsett vilken roll du har. 

AMBITION handlar om att vi har höga förväntningar på varandra och våra elever, men också att vi ska ge våra elever den bästa undervisningen och agera professionellt och tydligt. 

Genom KRAFT samverkar vi tillsammans kring varje elev. Vårt mål är att ge den nya generationens arbetskraft, våra elever, möjlighet att vara med och förändra sina branscher i frågor om inkludering, mångfald, jämställdhet och hållbarhet. 

GLÖD symboliserar det engagemang som vi har för varje elev men också för arbetsgivarens situation. Det symboliserar även vår stolthet över vår verksamhet och vårt viktiga uppdrag som del av yrkesutbildare i Sverige. 

Praktiska Gymnasiet Malmö Norra

Praktiska gymnasiet Malmö Norra är beläget i Malmö och erbjuder programmen El och Energi, Fordon och Transport, VVS och och Fastighet samt introduktionsprogrammen IMV och IMY. Vi är en liten skola med ca 200 elever och är ett kollegie på drygt 30 personer. Våra utbildningar ger eleverna en gedigen grund att stå på inför deras framtid. Om du vill läsa mer, besök oss på https://praktiska.se/malmo-norra/.

 

Om uppdraget

Tjänsten är en kombinerad tjänst, SYV och Biträdande Rektor på 100% med start enligt överenskommelse. Du har ett nära samarbete med skolans personal i det generella vägledningsuppdraget i syfte att bidra till ökad valkompetens hos eleverna. SYV ansvarar för studieplanerna och sköter inriktningsvalen inför år två samt de individuellla valen om 200p.  Som SYV kommer du även arbeta med individuell vägledning- och information till skolornas elever, både under gymnasietiden och inför framtida studie- och yrkesval. Ett av dina uppdrag är att du, tillsammans med skolans yrkeslärare, är med och utvecklar skolans kontakter med yrkeslivet och på så sätt stärka arbetet med arbetsplatsförlagt lärande (APL).

I din roll som biträdande rektor är ditt uppdrag att tillsammans med Rektor leda och utveckla det pedagogiska arbetet tillsammans med dina medarbetare. Du arbetar datadrivet och leder och samordnar de processer som främjar elevernas lärande, resultat och inflytande. Du har förmågan att inspirera, engagera och skapa förtroende för att kunna bedriva en tydlig offensiv skolutveckling

I din roll som biträdande rektor och SYV är du delaktig i skolans elevhälsoarbete och tar ansvar för arbetsmiljö samt ingår i budgetprocessen. 

Kvalifikationer

Du är utbildad studie- och yrkesvägledare med ett sinne för utveckling. Det är ett krav att du har erfarenhet av gymnasiet och är väl förtrogen med IM programmen. Rollen kräver att du som ledare är tillitsfull, lyhörd och tydlig. Du arbetar strukturerat och skapar goda förutsättningar för ständig utveckling av ledarskap, kultur, struktur och systematik. Du har förmågan att, utifrån analys, se förbättrings-och utvecklingsområden samt har lätt för att kommunicera och prioritera i processerna. Du har mycket god digital kompetens och systemvana.

Du har en god kommunikation med medarbetare, elever och vårdnadshavare. Som person är du en tydlig ledare med driv och engagemang inför ditt uppdrag. Du värdesätter samarbete och en öppen kommunikation. Du agerar ambassadör för din verksamhet och känner tillit till organisationen.

Det är meriterande om du har:

- Tidigare erfarenhet som skolledare/ processledarutbildning/ rektorsutbildning

- Erfarenhet av att tjänstefördela och schemalägga 

- Erfarenhet av skolutveckling och systematiskt kvalitetsarbete 

- Van vid att arbeta i systemen Skola 24,  Study Bee, Google miljö

Stor vikt kommer att läggas vid personlig lämplighet .

 

Vi erbjuder

På Praktiska Gymnasiet jobbar vi som ett sammansvetsat team och säkerställer att du får rätt förutsättningar för att utvecklas in i din roll. Vi erbjuder våra medarbetare kontinuerlig kompetensutveckling genom Academedia Academy samt intern och extern professionsutveckling. Hos oss får du möjlighet till erfarenhetsutbyte med andra kollegor inom Praktiska Gymnasiet men även med andra inom AcadeMediakoncernen. Hos oss får du självklart kollektivavtalade förmåner och försäkringar men även friskvårdsbidrag och pensionsrådgivning.

 

Övrigt

Ansök så snart som möjligt via vårt rekryteringssystem då urval och intervjuer sker löpande, dock senast 240726. Tillsättning kan komma att ske innan sista ansökningsdag.  Vi tillämpar 6 månaders provanställning. Vid frågor kring tjänsten, kontakta rektor Charlotte Hellbring via mail charlottehyosook.hellbring@praktiska.se Varmt välkommen med din ansökan!

 Vi har gjort vårt medieval för rekrytering och undanber oss därför kontakt med annonssäljare eller säljare av andra rekryteringstjänster.

 

Om AcadeMedia

Praktiska Gymnasiet ingår i AcadeMedia som är en av Nordens största privata utbildningsanordnare. Vi är verksamma i hela utbildningskedjan från förskola till vuxenutbildning. Våra medarbetare har olika uppdrag och kompetenser, men ett starkt gemensamt fokus på kvalitet och utveckling. Vi hjälper våra barn, elever och deltagare att utvecklas och att nå sina mål och vi letar därför efter dig som vill vara med och göra Sverige lite bättre. Läs gärna mer på www.academedia.se

Ansökan

Du hittar länken till din LinkedIn-profil här

Apologies, your application wasn't recieved correctly due to what seems like a malformed file. Make sure the file is not corrupt and is of common format, preferably PDF.

integritetspolicy