Lärare i Spanska 40 %, Snitz åk 7 - 9 - Vikariat

Plats

Stockholm

Sista ansökningsdatum

2024-07-26

Snitz skolor i Stockholm ligger centralt nära Odenplan. Här går ca 300 elever fördelade på grundskola åk 7-9 och gymnasieskola som erbjuder Estetiska programmet och El- och energiprogrammet. Snitz Skolor riktar sig till elever med neuropsykiatriska funktionsnedsättningar och har utvecklat en pedagogik för att möta elever som är i behov av ett uttalat särskilt stöd.

På Snitz Grundskola i Stockholm, Hägersten går ca 95 elever i årskurs 7-9. Snitz Grundskola bedriver en NPF-samordnad verksamhet som riktar sig till elever med neuropsykiatriska funktionsnedsättningar och ett uttalat behov av särskilt stöd. All undervisning sker i särskild undervisningsgrupp med färre elever och hög pedagogtäthet. 

Vi söker

Vi söker dig som under höstterminen har möjlighet att vikariera som spansklärare i vår verksamhet under höstterminen 2024. Vi ser gärna att du är en erfaren lärare i spanska och som vill vara en del av en verksamhet som brinner för elevers lärande utifrån deras individuella förutsättningar. Du är genuint intresserad av att upptäcka elevers unika styrkor och utmaningar. Du är trygg i din förmåga att hitta lösningar som passar bäst för varje enskild elev genom bemötande och anpassning av undervisningen.

Du har lätt för att skapa förtroendefulla relationer och ett välfungerande samarbete med både elever, vårdnadshavare och med kollegor som på ett eller annat sätt samverkar kring elevernas hälsa och kunskapsutveckling. Du förstår vikten av att bygga ett solitt förtroendekapital i rollen som mentor där en god relation är viktig för alla elever men direkt avgörande för en del.

Vi söker dig som vill utmanas i din profession och utveckla din undervisning på en skola där du behöver använda såväl hjärna som hjärta för att nå framgång. Du kan ha lång eller kort erfarenhet. Det är kompetens, inställning och nyfikenhet vi är ute efter. Stor vikt läggs vid personlig lämplighet. 

Meriterande är om du tidigare undervisat elever med NPF

Om uppdraget  

Uppdraget är en vikariat som spansklärare med ferieavtal visstid under höstterminen 2024 på 40% där undervisningen i dagsläget är lagd på två skoldagar, tisdagar och torsdagar. Du kommer att ingå ett arbetslag där du blir en viktig del i att utveckla verksamheten framåt. 

Det här blir du en del av

På Snitz grundskola möts du av glädje, vänlighet och kreativitet. Nya idéer, infallsvinklar och en ambition att utveckla vår skola genomsyrar verksamheten. Vi är inte bara en mötesplats för lärande och måluppfyllelse utan även en mötesplats där våra elever har möjligheten att tillsammans med personal och skolkamrater växa som individer utifrån sina förutsättningar. 

Låter detta intressant? 

Du söker tjänsten genom att klicka på nedanstående länk. Vi tar ej emot ansökningar via post eller mail. Sista ansökningsdag är 2024-07-26. Tjänsten är ett vikariat med tillträde 8 augusti 2024 och sträcker sig över HT 2024. Ansök gärna snarast då urval sker löpande. Glöm inte att bifoga din lärarlegitimation med behörighetsförteckning.

Om du har frågor angående tjänsten är du välkommen att kontakta rektor AnnSofi Rydholm på annsofi.rydholm@vittra.se alt på tel  070-556 26 24. 

Välkommen med din ansökan!

Ansökan

Du hittar länken till din LinkedIn-profil här

Apologies, your application wasn't recieved correctly due to what seems like a malformed file. Make sure the file is not corrupt and is of common format, preferably PDF.

integritetspolicy