Vi söker lärare i åk 1-3 till Vittra Lambohov

Plats

Linköping

Sista ansökningsdatum

2024-08-02

Vittraskolorna, ett av Sveriges ledande friskoleföretag med 25 för- och grundskolor runt om i landet. Tillsammans ansvarar vi för cirka 9000 barn och elever och har cirka 1200 medarbetare. Vi startade vår första skola 1993 och ingår sedan 2008 i AcadeMedia, Nordens största utbildningsföretag.

Vittra är en samhällsengagerad för- och grundskola där barn och elever lär sig om sig själva och världen. Hos oss formas medvetna barn och elever som får rätt verktyg och kunskap för att skapa ett bättre och mer hållbart samhälle. Det gör vi med vår unika pedagogiska riktning som baseras på tre delar: medvetet lärande, modig kultur och tydlig struktur. 

Vittra Lambohov startade hösten 2002 i centrala Lambohov. Idag har vi ca 200 barn och elever från förskola till skolår 9, varav ca 50 barn på förskolan. Vi har drygt 30 engagerade och välutbildade pedagoger som arbetar i väl fungerande arbetslag. Du kan läsa mer om oss på www.vittra.se/lambohov

Lärare i åk 1-3 till Vittra Lambohov 

Ditt uppdrag

Vi erbjuder nu en tjänst på 100% som klassföreståndare/mentor samt ämneslärare i din klass (åk 3). På vår skola har vi höga ambitioner för våra elevers lärande och utveckling och vårt arbete präglas av ett högt engagemang. Som lärare i Vittra är du med och formar medvetna barn och elever genom att ge dem rätt verktyg och kunskap för att skapa ett mer hållbart samhälle. 

Din profil

Vi söker dig som är legitimerad lärare för åk 1-3. Du är flexibel och duktig på att skapa relationer.  Som person tror vi att du är motiverad och engagerad samt lika ansvarsfull som prestigelös och kreativ. I denna tjänst krävs det att du är strukturerad, drivande och har goda ledaregenskaper. Du trivs i en miljö präglad av mod och medvetet lärande, det är så vi gör skillnad.

Vi erbjuder

Tillsammans arbetar vi med det kollegiala lärandet för att utveckla undervisningen och för att möta barnens individuella behov. Vittra har en tydlig pedagogisk riktning och olika verktyg och metoder som stödjer vårt arbete. Vi bygger en trygg och utmanande miljö där alla ska få utvecklas och växa, barn som vuxna. 

Alla barn och elever på Vittra har en Vittrabok i syfte att skapa medvetenhet om den egna lärprocessen. 

Vi har också kvartersmål där vi arbetar med FN:s 17 globala hållbarhetsmål. Arbetet kan bedrivas tillsammans med lokala aktörer och organisationer för ett bättre samhälle, ett bättre kvarter. 

Som en skola inom AcadeMedia erbjuder vi våra medarbetare kontinuerlig kompetensutveckling genom Academedia Academy samt intern och extern professionsutveckling. Hos oss får du självklart kollektivavtalade förmåner och försäkringar men även friskvårdsbidrag, pensionsrådgivning och möjlighet till fördelaktiga köp genom netto- och bruttolöneväxling.


Övrigt

Tjänsten är en ferietjänst, en tillsvidareanställning med inledande provanställning på 6 månader (såvida du uppfyller Skollagens krav på behörighet). Tillträde är 2024-08-08 eller enligt överenskommelse.  

Du är varmt välkommen med din ansökan via vårt rekryteringssystem. Rekryteringsprocessen kommer vara vilande under vecka 28-31.  Vid frågor kring tjänsten, kontakta gärna rektor Mattias Griph på mattias.griph@vittra.se

Vi undanbeder oss vänligen men bestämt direktkontakt med bemannings- och rekryteringsföretag samt försäljare av ytterligare jobbannonser.

Ansökan

Du hittar länken till din LinkedIn-profil här

Apologies, your application wasn't recieved correctly due to what seems like a malformed file. Make sure the file is not corrupt and is of common format, preferably PDF.

integritetspolicy