Frisörlärare till Praktiska Täby - 80%

Plats

Täby

Sista ansökningsdatum

2024-07-25

Vi erbjuder Sveriges mest relevanta yrkesutbildningar. Redan 1999 startade Praktiska Gymnasiet sin första skola, sedan dess har vi vuxit och har idag 36 skolor över hela landet. De branscher vi utbildar inom skriker efter utbildad personal och vi bidrar genom att utbilda framtidens arbetskraft. Genom vårt nära samarbete med det lokala näringslivet ger vi våra elever rätt kompetens inför sitt kommande yrkesliv. Vill du också vara med och utbilda framtidens arbetskraft? 

Läs mer om oss på www.praktiska.se.  

Välkommen till gemenskapen! 

Frisörlärare till Praktiska Täby

Är du en passionerad frisör med en stark vilja att dela med dig av dina kunskaper? Vill du forma framtidens frisörer och arbeta i en dynamisk och inspirerande miljö? Då är detta jobbet för dig!

Plats: Praktiska Gymnasiet, Täby

Om Oss: Praktiska Gymnasiet i Täby är en del av AcadeMedia, en av Nordens ledande utbildningsföretag. Vi erbjuder en kombination av teoretisk och praktisk utbildning som förbereder våra elever för arbetslivet. Vårt frisörprogram är populärt, och vi söker nu en engagerad frisörlärare för att stärka vårt team.

 Vår skola ligger mellan Täby och Täby kyrkby endast ett fåtal minuter från tvärbana och bussar. Vi har idag fem olika yrkesprogram samt introduktionsprogrammet och våra elever kommer från olika delar Stockholm med omnejd. Vi är en liten skola som kommer ha ca 180 elever till höstterminen 2024 och skolan präglas av en familjär känsla.

Alla på skolan arbetar som ett team, både nära varandra och nära eleverna. Det täta samarbete och det lilla formatet är några av våra framgångsfaktorer. Vi erbjuder lärlingsutbildning vilket gör att APL (arbetsplatsförlagt lärande) är en central del av elevernas utbildning och vi samarbetar med många branscher och företag och på det viset är det omgivande samhället alltid en levande del av skolan och elevernas vardag. Vi har internationella utbyten där våra elever erbjuds möjlighet till utlandspraktik och vår personal får möjlighet att jobbskugga skolpersonal i andra länder.

Arbetsbeskrivning: Som frisörlärare på Praktiska Täby kommer du att:

 • Undervisa och handleda elever i både grundläggande och avancerade frisörtekniker.
 • Planera och genomföra teoretiska och praktiska lektioner.
 • Bedöma och utvärdera elevernas prestationer samt ge konstruktiv feedback.
 • Säkerställa att undervisningen håller hög kvalitet och följer gällande läroplaner.
 • Samarbeta med kollegor för att utveckla och förbättra undervisningsmetoder och kursinnehåll.
 • Delta i skolans verksamhet och bidra till en positiv lärmiljö.
 • Mentorskap ingår i tjänsten. 
 • APL ansvar för hantverksprogrammet. 
 • Driva vår salong tillsammans med elever samt hantverkslärare, salongen är populär i Täby området. 

Kvalifikationer:

 • Utbildad och certifierad frisör med minst 5 års erfarenhet inom yrket.
 • Pedagogisk erfarenhet är meriterande men inget krav; vi erbjuder pedagogisk utbildning vid behov.
 • God kommunikationsförmåga och förmåga att inspirera och motivera elever.
 • Förmåga att arbeta självständigt såväl som i team.
 • Flexibel och lösningsorienterad med ett stort engagemang för utbildning och elevernas utveckling.
 • Helst att man har erfarenhet av att jobba med google miljö. 

Vi Erbjuder:

 • En stimulerande och utvecklande arbetsmiljö.
 • Möjlighet till vidareutbildning och kompetensutveckling.
 • Kollektivavtal och konkurrenskraftiga anställningsvillkor.
 • En plats i ett engagerat och samarbetsvilligt lärarteam.

På Praktiska Gymnasiet jobbar vi som ett sammansvetsat team och säkerställer att du får rätt förutsättningar för att utvecklas in i lärarrollen. Vi erbjuder våra medarbetare kontinuerlig kompetensutveckling genom Academedia Academy samt intern och extern professionsutveckling. Hos oss får du möjlighet till erfarenhetsutbyte med andra kollegor inom Praktiska Gymnasiet men även med andra inom AcadeMediakoncernen. Hos oss får du självklart kollektivavtalade förmåner och försäkringar men även friskvårdsbidrag och pensionsrådgivning.

Vår värdegrund

AMBITION handlar om att vi har höga förväntningar på varandra och våra elever, men också att vi ska ge våra elever den bästa undervisningen och agera professionellt och tydligt.

Genom KRAFT samverkar vi tillsammans kring varje elev. Vårt mål är att ge den nya generationens arbetskraft, våra elever, möjlighet att vara med och förändra sina branscher i frågor om inkludering, mångfald, jämställdhet och hållbarhet.

GLÖD symboliserar det engagemang som vi har för varje elev men också för arbetsgivarens situation. Det symboliserar även vår stolthet över vår verksamhet och vårt viktiga uppdrag som del av yrkesutbildare i Sverige.

Övrigt

Tjänsten är en tillsvidaretjänst med start 12/8-2024. Ansök så snart som möjligt via vårt rekryteringssystem då urval och intervjuer sker löpande. Vi tillämpar 6 månaders provanställning. Tillsättning kan komma att ske innan sista ansökningsdag. Vid frågor kring tjänsten, kontakta rektor Sarah Dlol på 0766772601 eller via mail sarah.dlol@praktiska.se.

Ansökan

Annonsen är avslutad och det går inte längre att ansöka.