Legitimerad slöjdlärare till Noblaskolan Lännersta.

Plats

Nacka

Sista ansökningsdatum

2024-07-25

Noblaskolan består av 14 för- och grundskolor som arbetar enligt devisen att elever som utmanas når längre. Genom en kombination av tydliga strukturer, höga förväntningar, undervisning av hög kvalitet samt trygghet och studiero ska eleverna få de bästa förutsättningarna för en bra skolgång. Noblaskolorna ligger i Boden, Göteborg, Helsingborg, Kävlinge, Nacka, Salem, Sundbyberg, Solna, Täby och Västerås. Noblaskolan är en del av AcadeMedias grundskolor.

Lärare i  slöjd  för åk 3-6 till Noblaskolan Lännersta

Noblaskolan består av 14 för- och grundskolor som arbetar enligt devisen att elever som utmanas når längre. Genom en kombination av tydliga strukturer, höga förväntningar, undervisning av hög kvalitet samt trygghet och studiero ska eleverna få de bästa förutsättningarna för en bra skolgång. Noblaskolorna ligger i Boden, Göteborg, Helsingborg, Kävlinge, Nacka, Salem, Sundbyberg, Solna, Täby och Västerås. Noblaskolan är en del av AcadeMedias grundskolor.

På Noblaskolan Lännersta går det idag c:a 300 elever i grundskolan och c:a 70 barn i vår integrerade förskola. Vi är den lilla skolan med det stora engagemanget och hos oss utmanas eleverna att nå längre i en miljö präglad av goda relationer

Ditt uppdrag

Vi erbjuder nu en tillsvidareanställning på 70% med undervisning i slöjd i åk. 3-6  med start i augusti 2024.  I tjänsten ingår textil- och trä/metallslöjd.

Din profil

Vi söker i första hand dig som är en erfaren och legitimerad lärare i slöjd. Vår skola präglas av ett stort engagemang, vi har höga förväntningar på våra elever och ser goda relationer som en viktig förutsättning för att lyckas.

Vi erbjuder

Du kommer att ingå i ett arbetslag med kollegor i åk. 4 , 5 och 6. Inom AcadeMedia erbjuds medarbetare kompetensutveckling genom Academedia Academy och vi jobbar med professionsutveckling internt på skolan.

Som en av våra kollegor har du kollektivavtalade förmåner och försäkringar, friskvårdsbidrag, pensionsrådgivning samt möjlighet till fördelaktiga köp genom netto- och bruttolöneväxling.

Övrig information

Tjänsten är en tillsvidareanställning med inledande provanställning på 6 månader såvida du uppfyller Skollagens krav på behörighet. Tillträde augusti 2024

Du är varmt välkommen med din ansökan via vårt rekryteringssystem. Tillsättning kan komma att ske innan sista ansökningsdag. Vid frågor kring tjänsten, kontakta gärna rektor Mattias Karlsson via mail:  mattias.karlsson2@noblaskolan.se

Ansökan

Du hittar länken till din LinkedIn-profil här

Apologies, your application wasn't recieved correctly due to what seems like a malformed file. Make sure the file is not corrupt and is of common format, preferably PDF.

integritetspolicy