Lärare i Moderna språk - Franska till Pops Academy Östermalm

Plats

Stockholm

Sista ansökningsdatum

2024-08-11

Pops Academy består av tre grundskolor från årskurs 4 till 9. Skolorna delar filosofin att musik och kreativitet ger goda förutsättningar för lärande och utveckling. Musik, sång och dans kombineras med kvalitativ undervisning, studiero och tydliga strukturer. Pops Academy finns i Stockholm, Umeå och Örebro och är en del av AcadeMedias grundskolor. 

Lärare i Moderna språk - Franska, Pops Academy Östermalm

Pops Academy Stockholm är  en 4-9 skola belägen på Östermalm. Vi har akademisk kvalitet som ett prioriterat område i kombination med kreativitet och en musikprofil. Genom att förena hög akademisk kvalitet, musik och  kreativitet hjälper vi våra elever att nå sin fulla potential. 

Anser du att dessa delar har en självklar plats i modern utbildning, då är Pops Academy Stockholm rätt plats för dig. 

Skolan har sedan snart två år tillbaka en ny skolledning, utökning av specialpedagog och skolsköterska samt legitimerade lärare i alla ämnen.

Om tjänsten

Vi söker en legitimerade lärare i Moderna språk - franska för undervisning i årskurs 6 till 9. Tjänsten är en tillsvidare tjänst. Sysselsättningsgrad cirka 40%, enligt överenskommelse. Lärare arbetar i ämneslag med fokus på samplanering och bedömning, du kommer ha ämneslärarkollegor i Moderna språk spanska och tyska. Mentorskap ingår inte i tjänsten. 

Hos oss får du arbeta tillsammans med drivna och engagerade kollegor som tillsammans med eleverna hittar nya vägar att lära och förstå sin omvärld och där digitalisering är en naturlig del av lärandet. 

Vi söker dig som 

  • är väl insatt i Lgr 22 och andra relevanta styrdokument
  • bygger din undervisning på nära pedagogiska relationer med eleverna
  • väl förtrogen med att bedriva differentierad undervisning
  • tar initiativ och kommer med förslag på hur vi kan lyfta och utveckla Moderna Språk på vår skola 
  • är en driven, självgående, flexibel och kunnig lärare
  • är en trygg och tydlig ledare med elevernas måluppfyllelse i fokus
  • brinner för att möta eleverna i deras utveckling i ämnet
  • har förmåga att engagera andra, samverka och leda utveckling tillsammans med andra lärare i  Moderna Språk på våra Popsskolor
  • god förmåga och är trygg att kommunicera med  både vårdnadshavare och elever
  • god digital kompetens 

Om skolan

Pops Academy består av tre grundskolor från årskurs 4-9. Skolorna delar filosofin att musik och kreativitet ger goda förutsättningar för lärande och utveckling. Skolorna samverkar med gemensamma konferensdagar och ämnesforum. Musik kombineras med kvalitativ undervisning, studiero och tydliga strukturer. Pops Academy finns i Stockholm, Umeå och Örebro och är en del av Academedias grundskolor.

Skolan är centralt belägen på Valhallavägen i Stockholm med goda kommunikationer via både buss och tunnelbana. 

Övrigt

Du är varmt välkommen med din ansökan via vårt rekryteringssystem.

Vi undanber oss vänligen men bestämt direktkontakt med bemannings- och rekryteringsföretag samt försäljare av ytterligare jobbannonser. Om du vill veta mer om Pops Academy kan du gå in på vår hemsida www.popsacademy.se

Fakta om tjänsten

Sysselsättningsgrad: 40 %

Antal tjänster: 1

Tillträde: den 12 augusti 2024 

Lön: månadslön, individuell lönesättning

Tjänst: tillsvidare tjänst

Kontakt:

Joanna Forslund (rektor)

joanna.forslund@popsacademy.se 

Ellinor Lehman (biträdande rektor)

ellinor.lehman@popsacademy.se 

 

Ansökan

Du hittar länken till din LinkedIn-profil här

Apologies, your application wasn't recieved correctly due to what seems like a malformed file. Make sure the file is not corrupt and is of common format, preferably PDF.

integritetspolicy