Speciallärare och/eller Specialpedagog till Vittra Sollentuna

Plats

Sollentuna

Sista ansökningsdatum

2024-08-15

Vittraskolorna, ett av Sveriges ledande friskoleföretag med 25 för- och grundskolor runt om i landet. Tillsammans ansvarar vi för cirka 9000 barn och elever och har cirka 1200 medarbetare. Vi startade vår första skola 1993 och ingår sedan 2008 i AcadeMedia, Nordens största utbildningsföretag.

Vittra är en samhällsengagerad för- och grundskola där barn och elever lär sig om sig själva och världen. Hos oss formas medvetna barn och elever som får rätt verktyg och kunskap för att skapa ett bättre och mer hållbart samhälle. Det gör vi med vår unika pedagogiska riktning som baseras på tre delar: medvetet lärande, modig kultur och tydlig struktur. 

Vi söker dig som är Specialpedagog och/eller Speciallärare.

Som specialpedagog/Speciallärare är du en viktig del i elevernas utveckling och i strävan mot en god måluppfyllelse och att eleverna ges goda förutsättningar för lärande.


Du besitter en förmåga att arbeta både operativt med elever samt strategiskt och handledande gentemot lärarkollegor och utveckla skolans specialpedagogiska insatser. Insatser är såväl förebyggande, främjande och åtgärdande.

Du har erfarenheter av att arbeta med kompensatoriska hjälpmedel och språkutvecklande arbetssätt både med elever och handleda lärarkollegor i detta arbete.

Som Specialpedagog och/eller Speciallärare är du en viktig del i skolans elevhälsa och har en god förmåga till samverkan med andra kompetenser och undervisande lärare.

Du är prestigelös och har en god samarbetsförmåga och har alltid elevens bästa i fokus och arbetar för elevens mående och måluppfyllelse i samverkan med andra.

Om Vittra Sollentuna

Vittra Sollentuna ligger centralt med goda kommunikationer vid Sollentuna Centrum i Sollentuna kommun. Skolan har ca 230 elever i årskurs F-9 och ca 36 medarbetare . Vi har tillgång till en fin utomhusmiljö vad gäller både skolgården och närmiljön. Skolan har under de senaste åren renoverats och är ljus och fin. Vi arbetar hela tiden med att skapa tillgängliga och inbjudande lärmiljöer. Vittra Sollentuna är en skola där många kulturer blandas och där du som vuxen förebild gör skillnad varje dag tillsammans med eleverna och med dina fina och engagerade kollegor. Vi är en enparallellig skola med elever från förskoleklass upp till år 9.

För oss är samarbete en avgörande faktor för att skapa en undervisning, en lärmiljö och ett relationellt klimat som leder till högre måluppfyllelse. Vi arbetar aktivt med ett kollektivt lärande i våra arbetslag i syfte att bland annat stärka elevernas läsförmåga i samtliga ämnen och samverkan och samsyn är viktiga komponenter på vår skola.  Samtliga elever ingår i en liten läsgrupp som träffas 2 gånger i veckan i utökad timplan i svenska. Detta i syfte att utveckla elevernas läsförmåga och ordkunskap.

Vi har höga förväntningar på oss själva och vårt gemensamma arbete som grundar sig på kollegialt lärande och barnens individuella behov. Tillsammans bygger vi en trygg och utmanande miljö där alla ska få utvecklas, barn som vuxna. Hos oss trivs våra medarbetare och elever.

Övrigt

Vi söker nu en Specialpedagog och/eller Speciallärare med inriktning svenska, matematik inriktning åk 4-9.  Tjänsten är en Tillsvidareanställning med 6 månaders provanställning och semestertjänst med 6 veckor semester . Omfattning 100 %. Tillträde augusti 2024 eller efter överenskommelse.

Vittra har Kollektivavtal med Lärarnas, Vision samt Kommunal vilket bland annat innebär tjänstepension enligt ITP-planen samt försäkringar.  Pedagogisk lunch tillsammans med våra elever varje dag. 3000 kr per år i friskvårdsbidrag.

Du är varmt välkommen med din ansökan via vårt rekryteringssystem. Tillsättning kan komma att ske innan sista ansökningsdag. Om du har frågor angående tjänsten är du välkommen att kontakta  Rektor Elin Möller, elin.moller@vittra.se 

Vi undanbeder oss vänligen men bestämt direktkontakt med bemannings- och rekryteringsföretag samt försäljare av ytterligare jobbannonser.

Välkommen med din ansökan!

Ansökan

Du hittar länken till din LinkedIn-profil här

Ja
Nej

Apologies, your application wasn't recieved correctly due to what seems like a malformed file. Make sure the file is not corrupt and is of common format, preferably PDF.

integritetspolicy