Vi söker Speciallärare till Innovitaskolan Falun

Plats

Falun

Sista ansökningsdatum

2024-07-31

Innovitaskolan består av 27 för- och grundskolor skapade för framtidens behov. Vi kombinerar traditionell undervisning med moderna verktyg och metoder för att ge våra barn och elever kompetenser och rätt förutsättningar i en föränderlig värld. Innovitaskolorna finns i hela Sverige, från Kalix i norr till Landskrona i söder. Innovitaskolan är en del av AcadeMedias grundskolor.

Framtiden är full av möjligheter. På Innovitaskolan utbildar vi för varje framtid. Vårt arbete innebär att skapa en bra utbildningsmiljö där vi kan ge våra barn och elever kunskaper och kompetenser för en ständigt föränderlig framtid. 

Det här blir du en del av

Innovitaskolan Falun är mitt i ett spännande utvecklingsarbete, där vi arbetar för att vara en skola  för framtidens behov.

Vi kombinerar traditionell undervisning  med moderna verktyg och metoder,  för att ge våra barn och elever rätt förutsättningar att leva och verka i en föränderlig framtid.  Att arbeta med lärande i olika former är viktigt på vår skola, där  estetiska lärprocesser har en given plats. 

Innovitaskolan Falun är en F-9-skola , belägen i centrala Falun, men med närhet till  friluftsområdet vid Lugnet. På vår skola går ca 550 elever. Litenheten i ett större sammanhang gör att skolan i mycket hög utsträckning präglas av trygghet och studiero. 

Ditt uppdrag

Vi söker en engagerad och kvalificerad speciallärare som kan bidra till att utveckla vårt arbete med elever i behov av särskilt stöd. Tjänsten är på 100 %  och tillsvidare. 

I rollen som speciallärare kommer du att:

  • Arbeta med elever i behov av särskilt stöd, både individuellt och i grupp.
  • Stödja och handleda lärare i deras arbete kring att utveckla och anpassa en undervisning som möter elevers olika behov.
  • Samarbeta med klasslärare, skolledning och övrig personal för att skapa en inkluderande och tillgänglig  lärmiljö.
  • Genomföra pedagogiska kartläggningar och upprätta åtgärdsprogram.
  • Delta i skolans elevhälsoteam och bidra till det förebyggande och främjande arbetet.

Din profil

Vi söker dig som är:

Legitimerad lärare med speciallärarexamen. 
Erfarenhet av arbete som speciallärare.
God kunskap om pedagogiska kartläggningar och åtgärdsprogram. 
Förmåga att skapa goda relationer med elever, vårdnadshavare och kollegor. 
Stark kommunikativ förmåga och god samarbetsförmåga. 
Flexibilitet och förmåga att arbeta självständigt samt i team.

Som en del av Innovitaskolan och AcadeMedia erbjuder vi våra medarbetare kontinuerlig kompetensutveckling genom Academedia Academy samt intern och extern professionsutveckling. För oss är det viktigt att det går bra för dig och därför får du självklart kollektivavtalade förmåner och försäkringar men även friskvårdsbidrag, pensionsrådgivning och möjlighet till fördelaktiga köp genom netto- och bruttolöneväxling.

 

Övrigt

Tjänsten är en  tillsvidareanställning med inledande provanställning på 6 månader (såvida du uppfyller Skollagens krav på behörighet). Tillträde enligt överenskommelse. 

Du är varmt välkommen med din ansökan via vårt rekryteringssystem. Tillsättning kan komma att ske innan sista ansökningsdag. Vid frågor kring tjänsten, kontakta gärna rektor

Linda Hases  på mailadress linda.hases@innovitaskolan.se.

Vi undanbeder oss vänligen men bestämt direktkontakt med bemannings- och rekryteringsföretag samt försäljare av ytterligare jobbannonser.

 

Ansökan

Du hittar länken till din LinkedIn-profil här

Apologies, your application wasn't recieved correctly due to what seems like a malformed file. Make sure the file is not corrupt and is of common format, preferably PDF.

integritetspolicy