Lärare i fritidshem/fritidspedagog till Noblaskolan Hemdal

Plats

Västerås

Sista ansökningsdatum

2024-08-04

Noblaskolan består av 14 för- och grundskolor som arbetar enligt devisen att elever som utmanas når längre. Genom en kombination av tydliga strukturer, höga förväntningar, undervisning av hög kvalitet samt trygghet och studiero ska eleverna få de bästa förutsättningarna för en bra skolgång. Noblaskolorna ligger i Boden, Göteborg, Helsingborg, Kävlinge, Nacka, Salem, Sundbyberg, Solna, Täby och Västerås. Noblaskolan är en del av AcadeMedias grundskolor.

 

Noblaskolan Hemdal är en trevlig skola med mycket hjärta och stort fokus på eleverna.  Det är viktigt att utvecklas! Vi ställer krav på såväl våra elever som våra medarbetare vare sig man arbetar i fritidshemmet, skoldelen eller i övriga befattningar på skolan. I arbetet stöttar vi och utmanar varandra så vi alla når ännu längre. Noblaskolorna har ett tydligt koncept som vi arbetar efter - Noblakoden. Den innebär att vi har hög akademisk ambition och arbetar med strukturerad undervisning både i skolan och på fritidshemmet genom att ställa krav, stötta och utmana eleverna. Vi har ett gemensamt förhållningssätt kring förväntningar,  struktur, trygghet och trivsel som är viktigt för en bra skol-och arbetsmiljö.  

Skolan ligger i en lugn och naturnära miljö i före detta Folkets Park vid Hemdal med närhet till kommunikationer. En del av skolan är inrymd i Dansrotundans ombyggda lokaler vilket skapar möjlighet till nytänkande i verksamheten.

Vi är en fristående grundskola från förskoleklass till och med årskurs 9 med integrerat fritidshem för elever i årskurserna F-5. Skolan är fördelad på två olika byggnader med årskurs F-5 i den ena, Rotundan, och årskurs 6-9 i den andra, Hemdal.

Skolans fritidshem är fördelat för årskurserna: F-1, åk 2 och åk 3-5. Arbetar man i fritidshemmet så är man i klass på förmiddagen och i klassens fritids på eftermiddagen.

Om du vill veta mer om oss kan du gå in på vår hemsida www.noblaskolan.se/Hemdal 

Lärare i fritidshem/fritidspedagog  till Noblaskolan Hemdal

 Ditt uppdrag

Du ansvarar för undervisningen i fritidshemmet samt kombinerar med arbete som fritidskontakt i klass i skolan. Din huvudsakliga arbetsuppgift är att enligt läroplanens mål skapa kvalitetssäkrad undervisning i fritidshemmet som är intresseväckande och entusiasmerande. Vi ser gärna att du har erfarenhet av arbete i fritidshem.

I rollen som lärare i fritidshem hos oss ansvarar du för att planera, undervisa och utvärdera eleverna i vårt fritidshem. Utifrån läroplanen och våra styrdokument skapar du en miljö i fritidshemmet som syftar till att stärka våra elever i såväl deras kunskapsutveckling som i deras personliga utveckling. Du ska arbeta nära skolans personal för att skapa en röd tråd i elevens hela skoldag så att skola och fritids hänger samman. Vi eftersträvar att se oss som en gemensam enhet på skolan. 

Din profil

Du är legitimerad lärare i fritidshemmet eller fritidspedagog med erfarenhet av arbete i fritdshem.

Som lärare i fritidshem hos oss ska du också arbeta för att erbjuda våra elever en meningsfull fritid. I det ingår det att uppmuntra till allsidiga kontakter, social gemenskap och att stärka grupprelationer.

En viktig del i ditt uppdrag är arbetet med fritidshemmets och enhetens kvalitetsarbete. Du vill utveckla fritidshemmets uppdrag, mål och arbetsmetoder. Du arbetar också tillsammans med kollegorna i arbetslaget för att elevernas inflytande, delaktighet och eget ansvar utvecklas i skola och fritidshemmet.

På vår skola har vi höga ambitioner för våra elevers lärande och utveckling i såväl skoldelen som i fritidshemmet och vårt arbete präglas av ett högt engagemang. Därför söker vi dig med ett stort personligt engagemang för lärande och intresse för att utveckla våra elever och samarbeta kollegialt. Du har ett fint ledarskap och brinner för att se elever utvecklas och utmana dem efter deras behov och förmågor. Du har lätta för att samarbeta och har lätt för att skapa goda relationer med vårdnadshavare.

Vi erbjuder

Som en skola inom AcadeMedia erbjuder vi våra medarbetare kontinuerlig kompetensutveckling genom Academedia Academy samt intern och extern professionsutveckling. För oss är det viktigt att det går bra för dig och därför får du självklart kollektivavtalade förmåner och försäkringar men även friskvårdsbidrag, pensionsrådgivning och möjlighet till fördelaktiga köp genom netto- och bruttolöneväxling.

Övrigt

Tjänsten är en tillsvidareanställning med inledande provanställning på 6 månader såvida du uppfyller Skollagens krav på behörighet. Omfattning  100%. Tillträde 5/8-24. 

Du är varmt välkommen med din ansökan via vårt rekryteringssystem. Tillsättning kan komma att ske innan sista ansökningsdag. Vid frågor kring tjänsten, kontakta gärna rektor Sandie Sandquist på 021- 15 60 86 eller bitr.rektor Anna Fordell på tel 021- 15 60 72

Vi undanbeder oss vänligen men bestämt direktkontakt med bemannings- och rekryteringsföretag samt försäljare av ytterligare jobbannonser.

 

 

Ansökan

Du hittar länken till din LinkedIn-profil här

Apologies, your application wasn't recieved correctly due to what seems like a malformed file. Make sure the file is not corrupt and is of common format, preferably PDF.

integritetspolicy