Elevassistent till NTI Gymnasiet i Karlstad

Plats

Karlstad

Sista ansökningsdatum

2024-07-14

NTI Gymnasiet har skolor över hela Sverige, med fokus på teknologi, vetenskap och innovation. Samhällets digitalisering skapar både nya möjligheter och utmaningar inom alla branscher. Vårt uppdrag är att ge våra elever, oavsett program, digital spetskompetens och kunskaper i ny teknik redan på gymnasiet. Vi skapar miljöer, metoder, forum och samarbeten som utvecklar förståelsen för den föränderliga värld vi lever i.

Läs mer om våra skolor på www.ntigymnasiet.se.

NTI Gymnasiet i Karlstad  är en attraktiv skola med tre starka program och 200 elever. Är du genuint nyfiken på elevers potential och drivkrafter? Vill du arbeta i ett dynamiskt klimat där elevperspektivet genomsyrar verksamheten? Då är vi rätt skola för dig.

Vi söker nu en elevassistent till elev i behov av stöd. 

Det här erbjuder vi dig

Som elevassistent hos oss kommer du vara en central person i elevernas vardag. En person som gör skillnad i stort och smått. I det stora handlar det såklart att vara del och optimera undervisningen i i klassrummet. Men i smått och minst lika viktigt handlar uppdraget om att synas i lokalerna och se alla elever. Att se dem som behöver det lilla extra för att lyckas eller att må bra i allmänhet. Arbetet innebär i huvudsak dock att stötta en specifik elev/elever så att de kan tillgodogöra sig sin skolvardag. 

Vi erbjuder våra medarbetare kontinuerlig kompetensutveckling genom Academedia Academy samt intern och extern professionsutveckling. Hos oss får du självklart kollektivavtalade förmåner och försäkringar men även friskvårdsbidrag, pensionsrådgivning, personalrabatter samt möjlighet till fördelaktiga köp genom netto- och bruttolöneväxling.

Det här söker vi

Vi söker dig som har en gedigen, varm och optimistisk människosyn. En person som har erfarenhet och tycker det är roligt att arbete med ungdomar. Vi söker en person som ser uppdragets komplexitet och bredd, en flexibel person som har möjlighet att själv och med stöd prioritera uppgifterna. Vi söker en person som tillsammans med skolans elevhälsa kan stötta våra elever att nå sin fulla potential och slutligen en gymnasieexamen.  Vidare har du lätt att skapa förtroende hos elever och du värdesätter ett nära samarbete med kollegor och är lyhörd för andras kunskaper, strävar efter att alltid utveckla din roll och delta i det kollegiala arbetet för elevernas bästa. 

Övrigt

Tjänsten är en allmän visstidsanställning på 50% under läsåret 24/25. Möjlighet till förlängning finns och placeringsort är Karlstad.

För mer information kan du kontakta rektor Victor Drevenstam på 0761098071. 

Varmt välkommen med just din ansökan! 

Ansökan

Annonsen är avslutad och det går inte längre att ansöka.