Vi söker barnskötare till Noblaskolan Lännersta

Plats

Nacka

Sista ansökningsdatum

2024-10-31

Noblaskolan består av 14 för- och grundskolor som arbetar enligt devisen att elever som utmanas når längre. Genom en kombination av tydliga strukturer, höga förväntningar, undervisning av hög kvalitet samt trygghet och studiero ska eleverna få de bästa förutsättningarna för en bra skolgång. Noblaskolorna ligger i Boden, Göteborg, Helsingborg, Kävlinge, Nacka, Salem, Sundbyberg, Solna, Täby och Västerås. Noblaskolan är en del av AcadeMedias grundskolor.

Vi ser det som en ynnest att få följa våra elever från förskola till årskurs 6 och har som vision att alla ska mötas med respekt, utvecklas som personer och nå sitt fulla värde i både självkänsla och resultat. Vår skola ligger i ett villaområde i Saltsjö-Boo i Nacka nära skog och natur. Här går cirka 70 barn på förskolan och 300 elever i grundskolan. I vårt kök lagas skolmaten från grunden av våra utbildade, kunniga kockar med mångårig erfarenhet. Vi arbetar alltid med färska råvaror och prioriterar ekologiskt. Om du vill veta mer om oss kan du gå in på vår hemsida https://noblaskolan.se/lannersta/

Barnskötare till Noblaskolan Lännersta

På vår förskola och vårt fritids har vi höga ambitioner för våra barns lärande och utveckling. Vårt arbete för att skapa trygghet och glädje präglas av ett högt engagemang. 

Ditt uppdrag

Vi söker nu dig som vill arbeta som barnskötare på vår förskola och/eller på vårt fritids. Vi tar emot ansökningar och har intervjuer löpande. Vi ser gärna att du har en relevant utbildning.

Din profil

Vi söker dig som vill arbeta för för en likvärdig förskola där varje barns intresse, behov och vilja står i centrum. Genom samarbete bidrar du till det kollegiala lärandet. 

  • Du har viljan och förmågan att arbeta tillsammans med andra i team.
  • Du har en positiv inställning och vågar ta för dig, ställer frågor och är ansvarstagande.
  • Du sätter barnens behov i fokus.
  • Du inspirerar till lek och bidrar med idéer i vår strävan att alltid bli bättre.
  • Du ser det viktiga och sätter stort värde i mötet med barn, vårdnadshavare och pedagoger.
  • Du har god organisationsförmåga och kan hantera oförberedda situationer.
  • Du har förmåga och gärna erfarenhet av att leda grupper.
  • Du har viljan att tänka nytt och är intresserad av forskning och utveckling.

Vi erbjuder

Som en skola och förskola inom AcadeMedia erbjuder vi våra medarbetare kontinuerlig kompetensutveckling genom Academedia Academy samt intern och extern professionsutveckling. För oss är det viktigt att det går bra för dig och därför får du självklart kollektivavtalade förmåner och försäkringar men även friskvårdsbidrag, pensionsrådgivning och möjlighet till fördelaktiga köp genom netto- och bruttolöneväxling.

Övrigt

Tjänsten är ett timvikariat.

Omfattning och tillträde enligt överenskommelse. 

Du är varmt välkommen med din ansökan via vårt rekryteringssystem. Tillsättning sker löpande. Vid frågor kring tjänsten, kontakta gärna rektor Mattias Karlsson på 076 105 1393 eller mailadress mattias.karlsson2@noblaskolan.se

Vi undanbeder oss vänligen men bestämt direktkontakt med bemannings- och rekryteringsföretag samt försäljare av ytterligare jobbannonser.

Ansökan

Du hittar länken till din LinkedIn-profil här

Apologies, your application wasn't recieved correctly due to what seems like a malformed file. Make sure the file is not corrupt and is of common format, preferably PDF.

integritetspolicy