Gymnaiselärare i ljud/musikproduktion

Plats

Stockholm

Sista ansökningsdatum

2024-07-11

NTI Gymnasiet har skolor över hela Sverige, med fokus på teknologi, vetenskap och innovation. Samhällets digitalisering skapar både nya möjligheter och utmaningar inom alla branscher. Vårt uppdrag är att ge våra elever, oavsett program, digital spetskompetens och kunskaper i ny teknik redan på gymnasiet. Vi skapar miljöer, metoder, forum och samarbeten som utvecklar förståelsen för den föränderliga värld vi lever i.

Läs mer om våra skolor på www.ntigymnasiet.se.

NTI Gymnasiet i Stockholm, Odenplan är en attraktiv skola med tre program och cirka 800 elever. Är du genuint nyfiken på elevers potential och drivkrafter? Vill du arbeta i ett dynamiskt klimat där elevperspektivet genomsyrar verksamheten? Då är vi rätt skola för dig.

Det här erbjuder vi dig

Som lärare hos oss kommer du att undervisa i två kurser, Ljudproduktion (med våra åk 2 elever i animationsfördjupningen) och Musikproduktion (individuellt val för våra elever, ny kurs hos oss).

Det här söker vi.

Vi söker dig som är intresserad av att arbeta på vårt estetiska program tillsammans med andra estetiska lärare.  Du har kunskaper i programmen som används i kurserna och det är  GarageBand och Logic. Vi arbetar i Google Classroom  med tillhörande StudyBee och även  Schoolsoft. 

Du har en god pedagogisk förmåga och kan inspirera och engagera elever till lärande utifrån deras olika behov och kan variera din undervisning. Vi har en musikstudio som används till dina båda kurser.  Våra medarbetare värdesätter ett nära samarbete med kollegor och du sitter i ett arbetsrum med andra estetlärare som är lyhörda för andras kunskaper och du ska därmed sträva efter att alltid vilja utveckla din undervisning och delta i det kollegiala lärandet. Du har en god pedagogisk förmåga och kan inspirera och engagera elever till lärande utifrån deras olika behov och kan variera din undervisning.

Övrigt

Tjänsten är tillsvidare på 30 % med tillträde 240808 
Placeringsort är Stockholm.
Har du frågor, kontakta gärna programrektor Lisa Hollander 0725-290204. 

Om du erbjuds anställning är du skyldig att visa upp ett utdrag ur belastningsregistret innan anställningsavtalet träder i kraft.

Vi intervjuar löpande under ansökningsprocessen vilket innebär att tjänsten kan komma att tillsättas innan sista ansökningsdag. 

Välkommen med din ansökan!

Ansökan

Annonsen är avslutad och det går inte längre att ansöka.