Vikarie i franska och musik

Plats

Göteborg

Sista ansökningsdatum

2024-06-30

Innovitaskolan består av 27 för- och grundskolor skapade för framtidens behov. Vi kombinerar traditionell undervisning med moderna verktyg och metoder för att ge våra barn och elever kompetenser och rätt förutsättningar i en föränderlig värld. Innovitaskolorna finns i hela Sverige, från Kalix i norr till Landskrona i söder. Innovitaskolan är en del av AcadeMedias grundskolor.

Innovitaskolan Johanneberg är en grundskola för åk 6-9 som är en del av ett nytt varumärke som lanserades hösten 2021. Där ett genomgående tema är att undervisa våra elever för framtidens behov. Läs mer om Innovitaskolan på www.innovitaskolan.se

Vi söker dig som är är behörig lärare i musik och franska,  drivs av stort engagemang och som längtar efter att få undervisa på en fantastisk grundskola i Göteborg. På vår skola kommer du vara en del av ett gott gäng och en viktigt vuxen person som spelar roll och gör skillnad för ungdomar. 

Vi önskar att du har erfarenhet från att arbeta i skolan och med ungdomar, är bra på att bygga relationer, kan eller vill lära dig att undervisa för att skapa trygghet och studiero i klassrummet. Vi ser gärna att du kan och vill stödja elever i deras  utveckling, vara en synlig vuxen på skolan och inte vara rädd för att hugga i när det behövs. 

När tempot är högt har du förmågan att planera och prioritera din tid utifrån verksamhetens- och elevernas bästa. Du är intresserad av din omgivning och du är duktig på att skapa, etablera och underhålla kontakter med elever och vårdnadshavare. Vi söker dig som vill vara med och utveckla vår skola tillsammans med rektor och skolans personal.

Tillträde enligt överenskommelse, tjänsten är deltid, ca 80% och ett vikariat då två lärare kommer att vara tjänstlediga för studier och annat uppdrag. 

Du är varmt välkommen med din ansökan via vårt rekryteringssystem. Vid frågor kring tjänsten, kontakta gärna rektor Jenny Tydén. 

jenny.tyden@innovitaskolan.se 

0727-249020

Ansökan

Du hittar länken till din LinkedIn-profil här

Apologies, your application wasn't recieved correctly due to what seems like a malformed file. Make sure the file is not corrupt and is of common format, preferably PDF.

integritetspolicy