Lärare i svenska åk 7-9 till Noblaskolan Löddeköpinge

Plats

Kävlinge

Sista ansökningsdatum

2024-06-30

Noblaskolan består av 14 för- och grundskolor som arbetar enligt devisen att elever som utmanas når längre. Genom en kombination av tydliga strukturer, höga förväntningar, undervisning av hög kvalitet samt trygghet och studiero ska eleverna få de bästa förutsättningarna för en bra skolgång. Noblaskolorna ligger i Boden, Göteborg, Helsingborg, Kävlinge, Nacka, Salem, Sundbyberg, Solna, Täby och Västerås. Noblaskolan är en del av AcadeMedias grundskolor.

Grundskollärare i svenska åk 7-9- till  Noblaskolan Löddeköpinge

Det är viktigt att utvecklas! Vi ställer krav på såväl våra elever som våra lärare, samt stöttar och utmanar varandra för att nå ännu längre.  Noblaskolan Löddeköpinge är en F-9 skola med 385 elever. På låg och mellanstadiet har vi enparallell för att sedan från årskurs 6 ha fler paralleller. 

Ditt uppdrag

Varje elev har det som krävs för att lyckas inom sig. Vår uppgift är att locka fram den potentialen genom att ställa krav, stötta och utmana. Framgång är inte en destination, utan en process vi jobbar på varje lektion. Redan från grundskolan. 

Då en av våra nuvarande lärare ska gå ner i tjänst kommande läsår söker vi nu dig som vill arbeta som lärare i svenska i årskurs 7-9 under läsåret 2024/2025, med eventuellt chans till förlängning.

Du kommer ansvara för  undervisningen i  svenska i huvudsak i årskurs 8 och 9 och även samarbeta med dina ämneskollegor.  I din tjänst kommer även mentorskap i årskurs 8 att ingå och vi ser det som meriterande om du har vana vid mentorskap och att genomföra nationella prov i årskurs 9. 

På vår skola arbetar vi i ämnesteam och i stadieteam och du kommer att ingå i teamet som främst är kopplat till 7-9. Teamen leds av våra förstelärare.

 

Din profil

I första hand söker vi dig som är legitimerad lärare svenska för aktuella årskurser. På vår skola har vi höga ambitioner för våra barn och elevers lärande och utveckling och vårt arbete präglas av ett högt engagemang. Därför söker vi dig med ett stort personligt engagemang för lärande och intresse för att utveckla våra elevers kunskap och samarbeta kollegialt. Som lärare är du lyhörd och vill vägleda eleverna inför framtiden. Du är också  kreativ, öppen, strukturerad och van vid att ta initiativ och vara en del i ett team.

Vi erbjuder

Som en skola inom AcadeMedia erbjuder vi våra medarbetare kontinuerlig kompetensutveckling genom Academedia Academy samt intern och extern professionsutveckling. För oss är det viktigt att det går bra för dig och därför får du självklart kollektivavtalade förmåner och försäkringar men även friskvårdsbidrag, pensionsrådgivning och möjlighet till fördelaktiga köp genom netto- och bruttolöneväxling.

Övrigt

Tjänsten är en visstidsanställning  under läsåret 24/25 på 75 %  med eventuell chans till förlängning. Tillträde 8/8 då höstterminen börjar.

Du är varmt välkommen med din ansökan via vårt rekryteringssystem. Tillsättning kan komma att ske innan sista ansökningsdag. Vid frågor kring tjänsten, kontakta gärna rektor Jessica Lundin Kristiansson på jessica.lundinkristiansson@noblaskolan.se eller bitr.rektor Filip Giselsson på filip.giselsson@noblaskolan.se 

Vi undanbeder oss vänligen men bestämt direktkontakt med bemannings- och rekryteringsföretag samt försäljare av ytterligare jobbannonser.

Ansökan

Du hittar länken till din LinkedIn-profil här

Apologies, your application wasn't recieved correctly due to what seems like a malformed file. Make sure the file is not corrupt and is of common format, preferably PDF.

integritetspolicy