Praktiska Gymnasiet Malmö Norra Söker driven speciallärare i Svenska/SVA

Plats

Malmö

Sista ansökningsdatum

2024-06-30

Vi erbjuder Sveriges mest relevanta yrkesutbildningar. Redan 1999 startade Praktiska Gymnasiet sin första skola, sedan dess har vi vuxit och har idag 36 skolor över hela landet. De branscher vi utbildar inom skriker efter utbildad personal och vi bidrar genom att utbilda framtidens arbetskraft. Genom vårt nära samarbete med det lokala näringslivet ger vi våra elever rätt kompetens inför sitt kommande yrkesliv. Vill du också vara med och utbilda framtidens arbetskraft? 

Läs mer om oss på www.praktiska.se.  

Välkommen till gemenskapen! 

Om Praktiska Gymnasiet

Praktiska Gymnasiet är störst i Sverige inom gymnasial yrkesutbildning. Vi vet att en bra yrkesutbildning leder till jobb direkt efter gymnasiet, det ger våra ungdomar en chans att tidigt etablera sig i samhället. I vår undervisning blandar vi teori med mycket praktik och arbetar för att ge våra elever sitt livs bästa skoltid. Våra ledord är ambition, kraft och glöd. Vår värdegrund genomsyrar hela organisationen, oavsett vilken roll du har. 

AMBITION handlar om att vi har höga förväntningar på varandra och våra elever, men också att vi ska ge våra elever den bästa undervisningen och agera professionellt och tydligt. 

Genom KRAFT samverkar vi tillsammans kring varje elev. Vårt mål är att ge den nya generationens arbetskraft, våra elever, möjlighet att vara med och förändra sina branscher i frågor om inkludering, mångfald, jämställdhet och hållbarhet. 

GLÖD symboliserar det engagemang som vi har för varje elev men också för arbetsgivarens situation. Det symboliserar även vår stolthet över vår verksamhet och vårt viktiga uppdrag som del av yrkesutbildare i Sverige. 

En yrkesutbildning öppnar möjligheter för att skapa sitt eget liv, vilket utvecklar samhället som helhet. Vi vill vara med och skapa samhällsnytta på detta sätt, för ungdomar som har siktet inställt på ett visst yrke, men även för ungdomar som inte ännu har en plan klar för sig.
Vår roll är att visa vägen genom att inspirera och utbilda framtidens arbetskraft. Det är något som både samhället och våra elever vinner på.

Praktiska Gymnasiet Malmö Norra 

Praktiska gymnasiet Malmö Norra är beläget i Malmö och erbjuder programmen El och Energi, Fordon och Transport, VVS och och Fastighet samt introduktionsprogrammen IMV, IMS och IMY. Vi är en liten skola med ca 200 elever och är ett kollegie på drygt 30 personer. Våra utbildningar ger eleverna en gedigen grund att stå på inför deras framtid. Om du vill läsa mer, besök oss på https://praktiska.se/malmo-norra/.

 

Ditt uppdrag

Tjänsten är en tillsvidaretjänst motsvarande 100% med start enligt överenskommelse. Du kommer att undervisa till viss del i sve-och sva grund och handleda våra elever i mindre undervisningsgrupp som speciallärare. Tillsammans med andra kollegor kommer du att ingå i ett arbetslag och ha ett nära samarbete med specialpedagog. Vi ser dig som en viktig och drivande kraft för att med eleverna i fokus och i samarbete med kollegor, utveckla såväl programmet som ämnet.  Uppdraget kräver stor självständighet gällande planering, schemaläggning och genomförande. I ditt uppdrag som speciallärare ingår bland annat att:

- planera och genomföra stöd till elever

- stödja lärare och mentorer för att möjliggöra goda lärmiljöer för våra elever

-kartlägga, utreda och dokumentera behov av särskilt stöd

-tillsammans med specialpedagog leda och driva arbetet för högre måluppfyllnad men även screeningarbetet inom läs-och skriv

- arbeta i elevhälsoteamet

Utöver ämnesspecifika kunskaper har du, liksom övriga lärare på skolan, uppgifter som bl.a. mentor och tillsammans coachar du och dina kollegor eleverna både socialt och kunskapsmässigt genom deras tre år på Praktiska Gymnasiet. Vi kommunicerar huvudsakligen genom Schoolsoft och vi arbetar i Google-miljö genom delning av digitala dokument, kalendrar och planeringar. Det är lika med såväl eleverna som med kollegor.

 

Din profil

I första hand söker vi dig som är utbildad gymnasielärare i svenska/SVA samt med en utökad examen som speciallärare. Du har erfarenhet av elever med NPF, dyslexi och språkstörning samt elever som generellt är svaga i det svenska språket.  Du är flexibel och har god samarbetsförmåga och har lätt för att goda relationer. I ditt pedagogiska ledarskap är du en tydlig ledare och du har förmågan att skapa en arbetsmiljö som präglas av trygghet, förtroende och respekt. Med god didaktisk förmåga , goda ämneskunskaper, en tydlig struktur och med en varierad undervisning som handlar om att möta eleverna utifrån deras kunskaper och behov skapar du de bästa förutsättningarna  för att eleverna ska uppnå kunskapskraven. Du är också en person som ser dokumentation och bedömning av elevernas kunskapsutveckling som en självklar del i ditt arbete. Du har också en god förmåga för analys och reflektion och utvecklar ständigt din undervisning. Vi lägger stor vikt vid personliga egenskaper. 

Vi erbjuder

På Praktiska Gymnasiet jobbar vi som ett sammansvetsat team och säkerställer att du får rätt förutsättningar för att utvecklas in i lärarrollen. Vi erbjuder våra medarbetare kontinuerlig kompetensutveckling genom Academedia Academy samt intern och extern professionsutveckling. Hos oss får du möjlighet till erfarenhetsutbyte med andra kollegor inom Praktiska Gymnasiet men även med andra inom AcadeMediakoncernen. Hos oss får du självklart kollektivavtalade förmåner och försäkringar men även friskvårdsbidrag och pensionsrådgivning.

 

Övrigt

Ansök så snart som möjligt via vårt rekryteringssystem då urval och intervjuer sker löpande, dock senast 240630. Vi tillämpar 6 månaders provanställning. Tillsättning kan komma att ske innan sista ansökningsdag. Vid frågor kring tjänsten, kontakta Biträdande Rektor Therese Blomberg på 076-1014862 eller via mail Therese.blomberg@praktiska.se

 Varmt välkommen med din ansökan!

 Vi har gjort vårt medieval för rekrytering och undanber oss därför kontakt med annonssäljare eller säljare av andra rekryteringstjänster.

 

Om AcadeMedia

Praktiska Gymnasiet ingår i AcadeMedia som är en av Nordens största privata utbildningsanordnare. Vi är verksamma i hela utbildningskedjan från förskola till vuxenutbildning. Våra medarbetare har olika uppdrag och kompetenser, men ett starkt gemensamt fokus på kvalitet och utveckling. Vi hjälper våra barn, elever och deltagare att utvecklas och att nå sina mål och vi letar därför efter dig som vill vara med och göra Sverige lite bättre. Läs gärna mer på www.academedia.se

Ansökan

Du hittar länken till din LinkedIn-profil här

Apologies, your application wasn't recieved correctly due to what seems like a malformed file. Make sure the file is not corrupt and is of common format, preferably PDF.

integritetspolicy