Sjölins gymnasium Nacka söker spansklärare för kortare deltidsvikariat

Plats

Nacka

Sista ansökningsdatum

2024-06-20

Sjölins gymnasium startade år 2000 och finns idag i Göteborg samt på tre platser i Stockholm.  Från höstterminen 2022 finns vi också i Malmö.

Vår idé är att genom utbildning bidra till att skapa ett starkt civilt samhälle med medvetna och ansvarstagande medborgare som gör självständiga val. Sjölins gymnasium är en verksamhet som präglas av engagerade lärare, tydliga strukturer och casemetodik. Våra pedagoger brinner för att våra elever ska nå sin fulla potential. Det gemensamma förhållningssättet och den pedagogiska helhetssynen bidrar till ett meningsfullt och lustfyllt lärande. Läs mer på www.sjolinsgymnasium.se

Sjölins gymnasium Nacka har Samhällsvetenskapsprogrammet med inriktningarna samhällsvetenskap och beteendevetenskap, Naturvetenskapsprogrammet med inriktningarna naturvetenskap och samhällsvetenskap, samt Ekonomiprogrammet med inriktningarna ekonomi och juridik. Vi arbetar med verklighetsbaserat lärande och casemetodik, något vi gjort sedan skolans start 2008. Vi brinner för vår metodik!

I samråd med våra elever söker vi dig som:

  • Har lärarexamen och är behörig lärare i spanska
  • Bygger relationer och har ett intresse för elevernas utveckling
  • Varierar din undervisning och involverar eleverna
  • Är strukturerad och har tydlig kommunikation gentemot dina elever
  • Tycker mycket om dina ämnen och kan göra dem intressanta och levande

Varaktighet/Arbetstid Deltidsvikariat på 25 %  6 augusti till 11 oktober 2024. Arbetstiden är förlagd till halvdagar tisdag och torsdag. Möjlighet att utöver detta timvikariera vid sjukfrånvaro finns. 

Lön Fast lön. Individuell lönesättning.

Ansökan Sista ansökningsdag: 20 juni 2024, endast via vårt ansökningsformulär. Ansök gärna så tidigt som möjligt då vi granskar ansökningar och kallar till intervjuer löpande. Bifoga din lärarlegitimation med din ansökan.

Intresserad? Har du några frågor så kan du kontakta rektor Madelein Envall via madelein.envall@sjolinsgymnasium.se

Ansökan

Annonsen är avslutad och det går inte längre att ansöka.