Svensk/SvA lärare sökes till Innovitaskolan

Plats

Stockholm

Sista ansökningsdatum

2024-06-14

Innovitaskolan består av 27 för- och grundskolor skapade för framtidens behov. Vi kombinerar traditionell undervisning med moderna verktyg och metoder för att ge våra barn och elever kompetenser och rätt förutsättningar i en föränderlig värld. Innovitaskolorna finns i hela Sverige, från Kalix i norr till Landskrona i söder. Innovitaskolan är en del av AcadeMedias grundskolor.

En skola skapad för framtidens behov

Framtiden är full av möjligheter. På Innovitaskolan utbildar vi för varje framtid. Vårt arbete innebär att skapa en bra utbildningsmiljö där vi kan ge våra barn och elever kunskaper och kompetenser för en ständigt föränderlig framtid. 

På Innovitaskolan Farstaäng har vi en varierad undervisning med tillgång till kvalitativa läromedel och olika digitala plattformar. Vi är en läsande skola och har stort fokus på språk och matematik samt informations- och kommunikationsteknik. All undervisning bygger på vetenskaplig grund och beprövad erfarenhet och våra elevers kunskapsutveckling följs noga upp av lärare och pedagoger under hela året.

Hos oss har vi ett flertal olika traditioner för att stärka gemenskapen. Vi uppmärksammar även nationella och globala händelser för att skapa samhällsengagemang. Vi fokuserar på trygghet, kunskap och studiero genom stabila och nära relationer samt höga förväntningar på våra elever och personal.

Vi är en f-6 skola nära Farsta Centrum och hos oss går ca 240 elever och varje klass har sin egen klasslärare och fritidspedagog. För oss är det viktigt att varje enskild elev får möta engagerade lärare med goda ämneskunskaper då kreativitet, nyfikenhet och höga ambitioner präglar vår verksamhet.

Om du vill veta mer om oss kan du gå in på vår hemsida www.innovitaskolan.se/Farstaang

Ditt uppdrag

Tillsammans med våra nyfikna och nytänkande lärare, pedagoger och medarbetare vill vi på Innovitaskolan göra skillnad för våra barn och elever, för varje framtid.

Nu söker vi dig som kommer att ha en viktig nyckelroll i Innovitaskolans arbete med att kartlägga, kompetensutveckla och undervisa i svenska som andraspråk. Du kommer att erbjudas en heltidstjänst, fördelat på flera skolor, där Innovitaskolan Farstaäng blir den skolan du utgår från och där arbetar du 30%. 

På Innovitaskolan  kommer du att vara en nyckelperson och dels undervisa i svenska som andraspråk, men även arbeta för att öka kunskap och medvetenhet hos personal kring kartläggning av elever och organisering för SVA undervisning.  Du har inga problem med att tala inför grupp och är skicklig på att motivera medarbetare. 


Din profil

Vi söker dig som är legitimerad lärare och har behörighet inom SVA, gärna f-9 profil. Du har erfarenhet av att arbeta på en grundskola och är väl förtrogen med materialet "bygga svenska".  Du har god kunskap om faktorer som är viktiga för en tillgänglig närmiljö och har erfarenhet av att arbete med elever i behov av särskilt stöd, enskilt och i grupp. 

Du är en skicklig relationsskapare med med elever och vårdnadshavare och kan självständigt planera ditt arbete. Vidare uppskattar du- likt oss- att samarbeta och sätter laget framför jaget. 

Sista ansökningsdag
14 juni  2024

Varaktighet
80-100%, tillsvidareanställning,  ferietjänst, med tillträde efter överenskommelse.

Tjänsten kan komma att tillsättas tidigare. 


Lön
Enligt överenskommelse

Kontaktperson
Om du har frågor angående tjänsten är du välkommen att kontakta rektor Jannice Rockstroh, jannice.rockstroh@innovitaskolan.se

Varmt välkommen med din ansökan!

Ansökan

Annonsen är avslutad och det går inte längre att ansöka.