Matematiklärare gärna i kombination med annat ämne till Praktiska Täby

Plats

Täby

Sista ansökningsdatum

2024-07-05

Vi erbjuder Sveriges mest relevanta yrkesutbildningar. Redan 1999 startade Praktiska Gymnasiet sin första skola, sedan dess har vi vuxit och har idag 36 skolor över hela landet. De branscher vi utbildar inom skriker efter utbildad personal och vi bidrar genom att utbilda framtidens arbetskraft. Genom vårt nära samarbete med det lokala näringslivet ger vi våra elever rätt kompetens inför sitt kommande yrkesliv. Vill du också vara med och utbilda framtidens arbetskraft? 

Läs mer om oss på www.praktiska.se.  

Välkommen till gemenskapen! 

Om Praktiska  

Praktiska Gymnasiet är störst i Sverige inom gymnasial yrkesutbildning. Vi vet att en bra yrkesutbildning leder till jobb direkt efter gymnasiet, det ger våra ungdomar en chans att tidigt etablera sig i samhället. I vår undervisning blandar vi teori med mycket praktik och arbetar för att ge våra elever sitt livs bästa skoltid Våra ledord är ambition, kraft och glöd. Vår värdegrund genomsyrar hela organisationen, oavsett vilken roll du har.

En yrkesutbildning öppnar möjligheter för att skapa sitt eget liv, vilket utvecklar samhället som helhet. Vi vill vara med och skapa samhällsnytta på detta sätt, för ungdomar som har siktet inställt på ett visst yrke, men även för ungdomar som inte ännu har en plan klar för sig. Vår roll är att visa vägen genom att inspirera och utbilda framtidens arbetskraft. Det är något som både samhället och våra elever vinner på.

Om praktiska Gymnasiet Täby 

Vår skola ligger mellan Täby och Täby kyrkby endast ett fåtal minuter från tvärbana och bussar. Vi har idag fem olika yrkesprogram samt introduktionsprogrammet och våra elever kommer från olika delar Stockholm med omnejd. 

Vi är en liten skola som kommer ha ca 180 elever till höstterminen 2024 och skolan präglas av en familjär känsla. Alla på skolan arbetar som ett team, både nära varandra och nära eleverna. Det täta samarbete och det lilla formatet är några av våra framgångsfaktorer.

Vi erbjuder lärlingsutbildning vilket gör att APL (arbetsplatsförlagt lärande) är en central del av elevernas utbildning och vi samarbetar med många branscher och företag och på det viset är det omgivande samhället alltid en levande del av skolan och elevernas vardag. Vi har internationella utbyten där våra elever erbjuds möjlighet till utlandspraktik och vår personal får möjlighet att jobbskugga skolpersonal i andra länder.  

Den vi söker 

Du organiserar, utför och utvärderar din undervisning självständigt. Du arbetar också aktivt med att bedöma måluppfyllelsen och samordnar med mentor som sedan kommuniceras till eleven. Du förväntas att aktivt delta i det gemensamma arbetslagsarbetet och samarbetar med EHT, där vi tillsammans flyttar på gränser.

Du har lärarlegitimation för undervisning av matematik på gymnasiet. Har du även andra kombinationer i din legitimation är det meriterande. Du ska vara trygg i din roll som lärare och du har gedigna kunskaper om skolans uppdrag, styrdokument och läroplan. Vi ser gärna att du är trygg med att arbeta med digitala resurser och har god datorvana. Du bör ha förmåga att inkludera eleverna i undervisningen och också ha förståelse för individers olikheter och utifrån det kunna anpassa och utveckla undervisningen för att ge eleverna de bästa förutsättningarna för att lyckas.

I rollen som undervisande lärare på Praktiska Gymnasiet Täby är det viktigt att du är en förebild för eleverna i och utanför klassrummet. Du tar ansvar och är trygg i ditt uppdrag som undervisande lärare. Du vill arbeta för förändring och ämnesintegrera matematiken i yrkeskurser och övriga kurser för att skapa en röd tråd i elevernas utbildning. Vi söker dig som vill och kan stötta elever som både behöver tydliga ramar, och mycket engagemang. 

Beroende på eventuell kombination kan tjänstens storlek variera.

 

Vi erbjuder

På Praktiska Gymnasiet jobbar vi som ett sammansvetsat team och säkerställer att du får rätt förutsättningar för att utvecklas in i lärarrollen. Vi erbjuder våra medarbetare kontinuerlig kompetensutveckling genom Academedia Academy samt intern och extern professionsutveckling. Hos oss får du möjlighet till erfarenhetsutbyte med andra kollegor inom Praktiska Gymnasiet men även med andra inom AcadeMediakoncernen. Hos oss får du självklart kollektivavtalade förmåner och försäkringar men även friskvårdsbidrag och pensionsrådgivning.

Övrigt

Tjänsten är en tillsvidaretjänst med start  12/8-2024. Ansök så snart som möjligt via vårt rekryteringssystem då urval och intervjuer sker löpande. Vi tillämpar 6 månaders provanställning. Tillsättning kan komma att ske innan sista ansökningsdag. Vid frågor kring tjänsten, kontakta rektor Sarah Dlol  på
 0766772601 eller via mail sarah.dlol@praktiska.se. 

 

Om AcadeMedia

Praktiska Gymnasiet ingår i AcadeMedia som är en av Nordens största privata utbildningsanordnare. Vi är verksamma i hela utbildningskedjan från förskola till vuxenutbildning. Våra medarbetare har olika uppdrag och kompetenser, men ett starkt gemensamt fokus på kvalitet och utveckling. Vi hjälper våra barn, elever och deltagare att utvecklas och att nå sina mål och vi letar därför efter dig som vill vara med och göra Sverige lite bättre. Läs gärna mer på www.academedia.se

 

 

Ansökan

Du hittar länken till din LinkedIn-profil här

Apologies, your application wasn't recieved correctly due to what seems like a malformed file. Make sure the file is not corrupt and is of common format, preferably PDF.

integritetspolicy