Slöjdlärare på 80 % Snitz grundskola åk 7-9

Plats

Stockholm

Sista ansökningsdatum

2024-07-19

Snitz skolor i Stockholm ligger centralt nära Odenplan. Här går ca 300 elever fördelade på grundskola åk 7-9 och gymnasieskola som erbjuder Estetiska programmet och El- och energiprogrammet. Snitz Skolor riktar sig till elever med neuropsykiatriska funktionsnedsättningar och har utvecklat en pedagogik för att möta elever som är i behov av ett uttalat särskilt stöd.

På Snitz Grundskola i Stockholm går ca 90 elever fördelade på årskurs 7-9. Snitz Grundskola bedriver en NPF-samordnad verksamhet som riktar sig till elever med neuropsykiatriska funktionsnedsättningar och ett uttalat behov av särskilt stöd. All undervisning sker i särskild undervisningsgrupp med färre elever och hög pedagogtäthet. Skolan har nyligen flyttat till nya lokaler  vid Telefonplan, Hägersten.

Vi söker

Är du vår nya slöjdlärare? Vi letar efter dig som är trygg i din förmåga att hitta lösningar som passar bäst för varje enskild elev genom genuint bemötande och anpassning av undervisningen. 

Du har lätt för att skapa förtroendefulla relationer och ett välfungerande samarbete med både elever, vårdnadshavare och med kollegor som på ett eller annat sätt samverkar kring elevernas hälsa och kunskapsutveckling. Du förstår vikten av att bygga ett solitt förtroendekapital i rollen som lärare och mentor där en god relation är viktig för alla elever men direkt avgörande för en del.

Vi söker dig som vill utmanas i din profession och utveckla din undervisning på en skola där du behöver använda såväl hjärna som hjärta för att nå framgång. Du kan ha lång eller kort erfarenhet. Det är kompetens, inställning och nyfikenhet vi är ute efter. Stor vikt läggs vid personlig lämplighet. 

Meriterande är om du tidigare undervisat elever med NPF samt om du har kompetens att undervisa i båda slöjdarterna.

Om uppdraget  

Uppdraget är en slöjdlärartjänst på 80 % fördelat på måndag till och med torsdag. Undervisningen bedrivs i helgrupp om 10-12 elever i en slöjdsal som ligger i skolan bredvid, Vittra Telefonplan. 

Mentorskap ingår för en klass med ca 12 elever tillsammans med en kollega. Du kommer att ingå ett arbetslag där du blir en viktig del i att utveckla verksamheten framåt. 

Det här blir du en del av

På Snitz Grundskola möts du av glädje, vänlighet och kreativitet. Nya idéer, infallsvinklar och en ambition att utveckla vår skola genomsyrar verksamheten. Vi är inte bara en skola för lärande och måluppfyllelse utan även en mötesplats där våra elever har möjligheten att tillsammans med personal och skolkamrater växa som individer utifrån sina förutsättningar.  

Låter detta intressant? 

Du söker tjänsten genom att klicka på nedanstående länk. Vi tar ej emot ansökningar via post eller mail. Sista ansökningsdag är 2023-07-19. Tjänsten är en tillsvidareanställning på 80 % med tillträde 8 augusti 2024 och 6 månaders provanställning. Ansök gärna snarast då urval sker löpande. 

Om du har frågor angående tjänsten är du välkommen att kontakta  rektor AnnSofi Rydholm på annsofi.rydholm@vittra.se alt på tel  070-556 26 24. 

Välkommen med din ansökan!

 

Ansökan

Du hittar länken till din LinkedIn-profil här

Apologies, your application wasn't recieved correctly due to what seems like a malformed file. Make sure the file is not corrupt and is of common format, preferably PDF.

integritetspolicy