Fritidsledare (vikariat) Innovitaskolan Myrängen

Plats

Huddinge

Sista ansökningsdatum

2024-06-23

Innovitaskolan består av 27 för- och grundskolor skapade för framtidens behov. Vi kombinerar traditionell undervisning med moderna verktyg och metoder för att ge våra barn och elever kompetenser och rätt förutsättningar i en föränderlig värld. Innovitaskolorna finns i hela Sverige, från Kalix i norr till Landskrona i söder. Innovitaskolan är en del av AcadeMedias grundskolor.

Om Oss: Innovitaskolan Myrängen är en välrenommerad skola som strävar efter att främja en stimulerande och stödjande miljö för våra elever. Vi värdesätter både akademisk excellens och personlig utveckling. På vår skola prioriterar vi även en aktiv fritid för våra elever, där de har möjlighet att delta i olika roliga och lärorika aktiviteter.

Position: Fritidsledare (vikariat)

Plats: Innovitaskolan Myrängen, Stockholm

Arbetsbeskrivning: Vi söker en engagerad och kreativ fritidsledare för ett vikariat på Innovitaskolan Myrängen. Som fritidsledare kommer du att arbeta med att skapa och genomföra spännande och meningsfulla fritidsaktiviteter för våra elever efter skoltid. Du kommer att ha en nyckelroll i att främja en trygg och inkluderande miljö där eleverna kan utveckla sina intressen och sociala färdigheter. 

Ansvarsområden:

 • Planera och genomföra olika fritidsaktiviteter såsom idrott, kreativa workshops, utflykter och spelaktiviteter.
 • Skapa en positiv och stödjande atmosfär där eleverna känner sig trygga och välkomna.
 • Främja samarbete och gemenskap bland eleverna genom teambuilding-aktiviteter och gruppspel.
 • Samarbeta med övrig skolpersonal och föräldrar för att säkerställa en helhetsbild av elevernas behov och intressen.
 • Bidra till att upprätthålla ordning och trygghet under fritidsaktiviteter.
 • Stötta elever genom att samverka under skoltid med klasslärare.

Kvalifikationer:

 • Erfarenhet av att arbeta med barn och ungdomar, idealiskt inom fritidsverksamhet eller skola.
 • God kommunikationsförmåga och förmåga att skapa positiva relationer med elever, kollegor och föräldrar.
 • Kreativ och flexibel med förmåga att anpassa aktiviteter efter elevernas intressen och behov.
 • Utbildning inom pedagogik, fritidsledarskap eller liknande område är meriterande.

Anställningsvillkor:

 • Vikariat på heltid.
 • Arbetstider: Enligt schema.
 • Tillträde: Enligt överenskommelse.

Ansökan och kontaktinormation:

Du är varmt välkommen med din ansökan via vårt rekryteringssystem. Tillsättning kan komma att ske innan sista ansökningsdag. Vid frågor kring tjänsten, kontakta gärna rektor Delphine Ericson på 076-1080876 eller delphine.ericson@innovitaskolan.se. 

Vi ser fram emot din ansökan och att välkomna en engagerad och passionerad fritidsledare till vårt team på Innovitaskolan Myrängen!

 

Vi undanbeder oss vänligen men bestämt direktkontakt med bemannings- och rekryteringsföretag samt försäljare av ytterligare jobbannonser.

 

Ansökan

Annonsen är avslutad och det går inte längre att ansöka.