Lärare i matematik sökes till Drottning Blankas gymnasieskola Örebro

Plats

Örebro

Sista ansökningsdatum

2024-06-30

Drottning Blankas Gymnasieskola startade sin verksamhet 1996 och har idag 27 skolor på 23 orter runt om i Sverige. Vi bedriver utbildning inom såväl praktiskt inriktade som teoretiska gymnasieprogram, alla med utrymme för högskolebehörighet. Inom Drottning Blanka värderar vi relationer och det mänskliga mötet högt. Konkret innebär det att alla skolor inom DBGY arbetar aktivt med engagemang på ett personligt, lokalt och globalt plan där såväl ledning som personal och elever involveras. Du kan läsa mer om oss på www.dbgy.se.

Drottning Blankas Gymnasieskola i Örebro erbjuder yrkes- och högskoleförberedande utbildningar inom Hantverksprogrammet, Försäljnings- och serviceprogrammet, Barn- och fritidsprogrammet, Samhällsvetenskapsprogrammet och till hösten Vård- och omsorgsprogrammet. Vi erbjuder följande inriktningar: Försäljning och service, Frisör, Vård och omsorg, Beteendevetenskap, Samhällsvetenskap samt Fritid och hälsa. Skolan har cirka 300 elever och 30 medarbetare. Vi söker nu en lärare i matematik till vår verksamhet.

Lärare i matematik sökes till Drottning Blankas Gymnasieskola i  Örebro

Ditt uppdrag

Vi erbjuder nu en heltidstjänst som matematiklärare hos oss på Drottning Blankas Gymnasieskola i Örebro. Du ansvarar för planering, undervisning, bedömning samt betygssättning för de kurserna du ansvarar för. Det kommer även ingå mentorskap i tjänsten. I dagsläget erbjuder vi matematik 1-3 på skolan. 

Din profil

Vi söker dig som är utbildad lärare inom matematik. Vidare söker vi dig med ett stort personligt engagemang för lärande och att utveckla våra elevers kunskap. Som lärare är du lyhörd och vill vägleda eleverna inför framtiden. Det är viktigt för oss att du tillsammans med övriga på skolan bidrar till att skapa en fantastisk utbildning för våra elever, och lever upp till Drottning Blankas ledord "det är viktigt för mig att det går bra för dig". 

Vi erbjuder

Drottning Blankas Gymnasieskolor lägger stor vikt vid personligt, lokalt och globalt engagemang. Vi skapar meningsfullhet genom externa samarbeten och vårt globala perspektiv genomsyrar våra skolor. 

Som en skola inom AcadeMedia erbjuder vi våra medarbetare kontinuerlig kompetensutveckling genom Academedia Academy samt intern och extern professionsutveckling. För oss är det viktigt att det går bra för dig och därför får du självklart kollektivavtalade förmåner och försäkringar men även friskvårdsbidrag, pensionsrådgivning och möjlighet till fördelaktiga köp genom netto- och bruttolöneväxling.

Övrigt

Tjänsten är en tillsvidareanställning. Tillträde enligt överenskommelse. Sista ansökningsdag 2024-06-30. Intervjuer sker löpande. Tillsättning kan komma att ske innan sista ansökningsdag så sök så snart du kan!

Du är varmt välkommen med din ansökan via vårt rekryteringssystem.  Vid frågor kring tjänsten, kontakta gärna rektor Anton Andersson på 076-105 36 72 eller mailadress anton.andersson@dbgy.se.

Vi undanbeder oss vänligen men bestämt direktkontakt med bemannings- och rekryteringsföretag samt försäljare av ytterligare jobbannonser.

Ansökan

Annonsen är avslutad och det går inte längre att ansöka.