Biträdande rektor

Plats

Helsingborg

Sista ansökningsdatum

2024-06-23

Vill du vara med och guida elever från jobbdröm till drömjobb?

Movant AB är vuxenutbildningsföretaget som i nära samarbete med branscher och näringsliv utvecklar den bästa utbildningen för varje elev. Movant har sedan starten nischat sig inom yrkesutbildningar, och genom det skapat ett stort nätverk av företag som hjälper oss att skapa närmsta vägen ut till jobb. Skolorna finns från Malmö i söder till Haparanda i norr. Movant utvecklar även utbildningsmaterial och digitala utbildningskoncept riktade mot företag och branscher.

Movant är en del av AcadeMedia, norra Europas största utbildningsföretag, som vill skapa en bättre framtid genom utbildning med hög kvalitet, goda resultat och nytänkande.

Ditt uppdrag som Biträdande Rektor

Som Biträdande Rektor på Movant i Helsingborg, arbetar du i ett Vux-uppdrag, utifrån styrdokument, avtal och branschkrav. Du får ett delegerat ansvar från rektor och ska återrapportera och vara följsam i det. Tjänsten innebär vanligt förekommande uppgifter som biträdande rektor gentemot huvudman, bransch och internt. I ditt uppdrag ingår verksamhetsutveckling utifrån forskning och beprövad erfarenhet, kontakt med branscherna och att exempelvis medverka i stödjande processer och utvecklingsarbete gentemot skolans utbildningar och våra elever. Det är en förutsättning att du är intresserad av och aktivt genomför ålagda delar i det systematiska kvalitetsarbetet, att du har en hög ambition i att organisera för lärande och genomför och når våra mål. Självfallet ansvarar du, i ditt delområde, för att leda, identifiera utmaningar/framgångar, följa upp, utvärdera, utveckla.

Din profil

Din profil för att matcha tjänsten som biträdande rektor på Movant i Helsingborg är följande: legitimerad lärare med 2 - 4 års erfarenhet och pågående/slutförd rektorsutbildning. Det är meriterande med erfarenhet som biträdande rektor. 

Tjänsten innebär vanligt förekommande arbetsuppgifter som biträdande rektor med uppföljning, att närvara på arbetslagsmöten, genomföra verksamhetsobservationer, pedagogisk ledning och elevhälsoärenden mm. I tjänsten ingår även daglig och återkommande administration och fasta arbetsuppgifter kopplat till det. Administrationen kan handla om bearbetning av olika slags resultat, att vara behjälplig med att utföra ekonomiska uppgifter, att notera vår jobbträff eller att rapportera in resultat internt eller externt. I tjänsten kan det också ingå att du ska hålla i egna föreläsningar eller i viss undervisning, vid sidan av ditt ansvarsområde som biträdande rektor. Du behöver kunna kommunicera flytande både muntligt och skriftligt, på svenska. Resor i tjänsten ingår. Du har goda datorkunskaper, IKT-intresse och ekonomisk förståelse.

  • I ansökan ber vi dig presentera din syn på kunskaps- och demokratiuppdraget i relation till vuxna elevers lärande.

Det här erbjuder vi dig

Movant erbjuder dig en värdegrunds och kunskapssyn som kännetecknas av; Engagemang i individen, Engagemang i uppdraget & Engagemang i verksamheten. Här finner du Movants Vision, mål & värdegrund: https://movant.se/om-oss/vision-mal-vardegrund/. Vi leder och stimulerar våra elever från deras jobbdröm till att nå deras drömjobb.

I Helsingborg har Movant funnits som skola sen våren 2021. Våra utbildningar och vårt uppdrag är inom yrkesutbildning för vuxna elever. De utbildningar/yrkesutgångar vi erbjuder finns inom Bygg- och anläggning (Träarbetare, Plattsättare, Murare, Målare), El- och energi (Installationselektriker) samt VVS- och fastighet (VVS-montör). I dagsläget ses vi som en mellanstor skola inom Vux med ca 160 elever och vi är 11 stycken som arbetar på skolan; åtta yrkeslärare, en specialpedagog, en arbetsledare/programansvarig och en rektor. Vi arbetar på entreprenad åt vår huvudman Helsingborgs stad/Familjen Helsingborg och i nära samverkan med systerskolan Movant i Lund.

Du erbjuds kompetensutveckling och nya utmaningar för din personliga utveckling. Du befinner dig i en organisation med goda resultat inom NMI (NöjdMedarbetarIndex) och med fina resultat i Elevenkäter. Alla som har en hel- eller deltidsanställning hos oss på Movant får tillgång till vår förmånswebb (Benify). Du kan också få oberoende pensionsrådgivning, utnyttja friskvårdsbidrag samt göra brutto- och nettolöneavdrag vid köp av utvalda produkter - allt direkt i förmånswebben. Förmånswebben ger dig dessutom en mängd rabatter hos stora och välkända varumärken.

Movant Helsingborg ingår i region syd Vux som leds av regionchef Anders Domagala.

Som del av AcadeMedia, Nordens största utbildningsföretag, är karriärmöjligheterna hos oss på Movant stora. 

Anställningsvillkor och kontaktperson

Krav: Leg. Lärare, Rektorsprogram (påbörjat/genomfört) och systematiskt Administrativt arbete

Meriterande: Kunskap/erfarenhet av SKA, systematiskt arbete med elevers måluppfyllelse och schemaläggning, Tidigare arbete som biträdande rektor. Erfarenhet av arbete inom Vux eller Gy.

Omfattning: Heltid

Tillträdesdag: Enligt överenskommelse. Gärna tillträde under tidig höst-24.

Placeringsort: Helsingborg. Positionen kräver att du är på plats varje dag. Körkort är ett krav och egen bil är en fördel.

Anställningsform: Tillsvidareanställning som inleds med 6 månaders provanställning.

Sista dag att ansöka: Vi kallar till löpande intervjuer och inleder med telefonintervjuer. Vid intervju på plats närvarar Regionchef Anders Domagala. Även skolans team närvarar i intervjuprocessen. Ett CV och ett Presentationsbrev/Personligt brev krävs för en fullföljd ansökan.

Kontaktperson: Har du frågor kring tjänsten? Vänligen kontakta Magdalena Tegeborn O´Keeffe, Rektor Movant Helsingborg – magdalena.okeeffe@movant.se eller 076 – 101 41 42.

Ersättning/lön

Enligt överenskommelse

Så ansöker du

Sista dag att ansöka är 2024-06-23

Omfattning

Heltidstjänst.

Arbetsgivare

Movant AB (org.nr 556526-5005)

Arbetsplats

Movant Helsingborg

Ansökan

Annonsen är avslutad och det går inte längre att ansöka.