Specialpedagog till Snitz grskl åk 7 - 9

Plats

Stockholm

Sista ansökningsdatum

2024-06-30

Snitz skolor i Stockholm ligger centralt nära Odenplan. Här går ca 300 elever fördelade på grundskola åk 7-9 och gymnasieskola som erbjuder Estetiska programmet och El- och energiprogrammet. Snitz Skolor riktar sig till elever med neuropsykiatriska funktionsnedsättningar och har utvecklat en pedagogik för att möta elever som är i behov av ett uttalat särskilt stöd.

Snitz Grundskola är en resursskola som riktar sig till elever med neuropsykiatriska funktionsnedsättningar och har utvecklat sin verksamhet för att möta elever som är i behov av ett uttalat särskilt stöd. På skolan går ca 100 elever i åk 7-9. Vi har små klasser och hög personaltäthet.  Skolan ligger i nyrenoverade lokaler på Telefonplan i Hägersten. 

Detta söker vi

Vi söker nu dig som är erfaren specialpedagog och nyfiken på att vidareutveckla din kompetens i en unik verksamhet, där alla elever har åtgärdsprogram. Vi lägger stor vikt vid det förebyggande och främjande elevhälsoarbetet samt det systematiska arbetet med styrkedjan för särskilt stöd.

Du har en god förmåga att se alla elevers unika behov utifrån olika perspektiv samt förmågan att hitta de lösningar som passar bäst för varje enskild elev. Mycket god samarbetsförmåga krävs. Samarbete sker med elever, med vårdnadshavare, med lärare och andra yrkeskategorier som på ett eller annat sätt samverkar kring elevernas hälsa och kunskapsutveckling. Stor vikt läggs vid personlig lämplighet.  Du är självgående, driven och ansvarstagande och van och trygg med att dokumentera stödinsatser. Det är meriterande om du arbetat på NPF-anpassad skola eller resursskola tidigare och om du har erfarenhet av att samordna teaminsatser.

Om uppdraget  

Uppdraget är en specialpedagogtjänst på 100% med en central roll i skolans elevhälsoteam (EHT). Du kommer att arbeta både operativt nära verksamheten på daglig basis och strategiskt för att stärka elevhälsans processer. Du kommer  att vara en viktig del av skolans elevhälsoteam som förutom dig består av skolsköterska, kurator, skolpsykolog, socialpedagog samt specialpedagog, speciallärare och rektor. Dina insatser ska ge stöd till våra elevers kunskapsutveckling samt personliga utveckling.

Det här blir du en del av

På Snitz skolor möts du av glädje, energi och värme. Nya idéer och en ambition att utveckla vår skola genomsyrar verksamheten. Vi är inte bara en mötesplats för studier och måluppfyllelse utan även en mötesplats där våra elever har möjligheten att tillsammans med personal och skolkamrater växa som individer utifrån sina förutsättningar. 

Låter detta intressant? 

Du söker tjänsten genom att klicka på nedanstående länk. Vi tar ej emot ansökningar via post eller mail. Sista ansökningsdag är 2024-06-30. Tjänsten är en semestertjänst med tillsvidareanställning och start så snart som möjligt. Vi tillämpar sex månaders provanställning. Ansök gärna snarast då urval sker löpande. 

Om du har frågor angående tjänsten är du välkommen att kontakta bitr. rektor tillika specialpedagog och ansvarig för elevhälsan, Cecilia Massi tel. 076 - 885 21 42 alternativ rektor AnnSofi Rydholm tel.  070 - 556 26 24. 

Välkommen med din ansökan!

Ansökan

Du hittar länken till din LinkedIn-profil här

Apologies, your application wasn't recieved correctly due to what seems like a malformed file. Make sure the file is not corrupt and is of common format, preferably PDF.

integritetspolicy