NO-lärare åk 7-9 Pops Östermalm

Plats

Stockholm

Sista ansökningsdatum

2024-06-23

Pops Academy består av tre grundskolor från årskurs 4 till 9. Skolorna delar filosofin att musik och kreativitet ger goda förutsättningar för lärande och utveckling. Musik, sång och dans kombineras med kvalitativ undervisning, studiero och tydliga strukturer. Pops Academy finns i Stockholm, Umeå och Örebro och är en del av AcadeMedias grundskolor. 

På Pops Academy Stockholm är  en 4-9 skola belägen på Östermalm. Vi har akademisk kvalitet som ett prioriterat område i kombination med kreativitet och en musikprofil. Genom att förena akademisk kvalitet, musik och  kreativitet hjälper vi våra elever att nå sin fulla potential. 

Anser du att dessa delar har en självklar plats i modern utbildning, då är Pops Academy Östermalm rätt plats för dig. 

Skolan har sedan snart två år tillbaka en ny skolledning, utökning av specialpedagog och skolsköterska samt legitimerade lärare i alla ämnen.

Om tjänsten

Vi söker en legitimerade lärare i NO med undervisning i årskurserna 7-9. Tjänsten är en tillsvidareanställning med sysselsättningsgrad om 100%. Det här är en möjlighet för dig som lärare i NO att vara med och utveckla NO-ämnena på skolan.

Hos oss får du arbeta tillsammans med drivna och engagerade kollegor som tillsammans med eleverna hittar nya vägar att lära och förstå sin omvärld och där digitalisering är en naturlig del av lärandet. 

I NO har eleverna digitala verktyg samt fysiska böcker som läromedel. Studiebesök och laborationer på Vetenskapens Hus utgör en del av undervisningen. 

Vi söker dig som

  • är väl insatt i Lgr 22 och andra relevanta styrdokument
  • bygger din undervisning på nära pedagogiska relationer med eleverna
  • väl förtrogen med att bedriva differentierad undervisning
  • tar initiativ och kommer med förslag på hur vi kan lyfta och utveckla ämnena NO på vår skola 
  •  är en driven, självgående, flexibel och kunnig NO - lärare
  •  är en trygg och tydlig ledare med elevernas måluppfyllelse i fokus
  • brinner för att möta eleverna i deras utveckling i ämnet
  • har förmåga att engagera andra, samverka och leda utveckling tillsammans med andra lärare i  NO på våra Popsskolor
  • god förmåga att kommunicera med  både vårdnadshavare och elever
  • god digital kompetens 

Om skolan

Pops Academy består av tre grundskolor från årskurs 4-9. Skolorna delar filosofin att musik och kreativitet ger goda förutsättningar för lärande och utveckling. Skolorna samverkar med gemensamma konferensdagar och ämnesforum. Musik kombineras med kvalitativ undervisning, studiero och tydliga strukturer. Pops Academy finns i Stockholm, Umeå och Örebro och är en del av Academedias grundskolor.

Skolan är centralt belägen på Valhallavägen i Stockholm med goda kommunikationer via både buss och tunnelbana. 

Övrigt

Du är varmt välkommen med din ansökan via vårt rekryteringssystem.

Vi undanber oss vänligen men bestämt direktkontakt med bemannings- och rekryteringsföretag samt försäljare av ytterligare jobbannonser.Om du vill veta mer om Pops Academy kan du gå in på vår hemsida www.popsacademy.se

Fakta om tjänsten

Sysselsättningsgrad: 100%

Antal tjänster: 1

Tillträde: Den 12 augusti 2024

Lön: månadslön, individuell lönesättning

Tjänst: Tillsvidare med provanställning om 6 månader

Kontakt

Joanna Forslund (rektor)

joanna.forslund@popsacademy.se 08 525 222 60, 076- 114 64 81

Ellinor Lehman (biträdande rektor)

ellinor.lehman@popsacademy.se 

Ansökan

Annonsen är avslutad och det går inte längre att ansöka.