Vi söker lärare i svenska till Noblaskolan Nya Hovås 6-9

Plats

Göteborg

Sista ansökningsdatum

2024-06-21

Noblaskolan består av 14 för- och grundskolor som arbetar enligt devisen att elever som utmanas når längre. Genom en kombination av tydliga strukturer, höga förväntningar, undervisning av hög kvalitet samt trygghet och studiero ska eleverna få de bästa förutsättningarna för en bra skolgång. Noblaskolorna ligger i Boden, Göteborg, Helsingborg, Kävlinge, Nacka, Salem, Sundbyberg, Solna, Täby och Västerås. Noblaskolan är en del av AcadeMedias grundskolor.

Noblaskolan Nya Hovås är en skola med höga ambitioner, varm atmosfär och mycket goda kunskapsresultat. Hos oss blir varje elev sedd varje dag och vi strävar alltid efter att växa och utvecklas tillsammans. Vi erbjuder hela skolgången från förskola till årskurs 9.

Lärare i svenska till Noblaskolan Nya Hovås 6-9

Vi söker nu en erfaren lärare i svenska

Ditt uppdrag

Varje elev har det som krävs för att lyckas inom sig. Vår uppgift är att locka fram den potentialen genom att ställa krav, stötta och utmana. Framgång är inte en destination, utan en process vi jobbar på varje lektion. Redan från grundskolan. 

Vi söker dig som vill arbeta som lärare i svenska på vår skola. Det är önskvärt att du har goda kunskaper inom retorik och att du arbetat upp en erfarenhet i ämnet vad gäller progression genom årskurserna, likvärdig bedömning och organisation av nationella prov. I tjänsten ingår mentorskap med tät kontakt med vårdnadshavare. Du har ett tydligt ledarskap och är en trygg vuxen för elever och en tillgång i kollegiet. 

Din profil

I första hand söker vi dig som är legitimerad lärare inom svenska. Meriterande är om du arbetat som förstelärare eller drivit undervisningsutveckling. På vår skola har vi höga ambitioner för våra barn och elevers lärande och utveckling och vårt arbete präglas av ett högt engagemang. Därför söker vi dig med ett stort personligt engagemang för lärande och intresse för att utveckla våra elevers kunskap och samarbeta kollegialt. Som lärare är du lyhörd och vill vägleda eleverna inför framtiden. 

Vi erbjuder

En trevlig arbetsplats med mycket kollegial samverkan. Som en skola inom AcadeMedia erbjuder vi våra medarbetare kontinuerlig kompetensutveckling genom Academedia Academy samt intern och extern professionsutveckling. För oss är det viktigt att det går bra för dig och därför får du självklart kollektivavtalade förmåner och försäkringar men även friskvårdsbidrag, pensionsrådgivning och möjlighet till fördelaktiga köp genom netto- och bruttolöneväxling.

Övrigt

Tjänsten är en tillsvidareanställning med inledande provanställning på 6 månader  Tillträde augusti 2024. 

Du är varmt välkommen med din ansökan via vårt rekryteringssystem. Tillsättning kan komma att ske innan sista ansökningsdag. Vid frågor kring tjänsten, kontakta gärna biträdande rektor Evelina Skageby på  evelina.skageby@noblaskolan.se 

Vi undanbeder oss vänligen men bestämt direktkontakt med bemannings- och rekryteringsföretag samt försäljare av ytterligare jobbannonser.

Ansökan

Annonsen är avslutad och det går inte längre att ansöka.