Vi söker Lärare mot fritidshem till Innovitaskolan Myrängen

Plats

Huddinge

Sista ansökningsdatum

2023-12-10

Innovitaskolan består av 27 för- och grundskolor skapade för framtidens behov. Vi kombinerar traditionell undervisning med moderna verktyg och metoder för att ge våra barn och elever kompetenser och rätt förutsättningar i en föränderlig värld. Innovitaskolorna finns i hela Sverige, från Kalix i norr till Landskrona i söder. Innovitaskolan är en del av AcadeMedias grundskolor.

En skola skapad för framtidens behov

Framtiden är full av möjligheter. På Innovitaskolan utbildar vi för varje framtid. Vårt arbete innebär att skapa en bra utbildningsmiljö där vi kan ge våra barn och elever kunskaper och kompetenser för en ständigt föränderlig framtid. 

Om oss

Innovitaskolan Myrängen är en F-3 skola i Huddinge med ca 170 elever. Vi arbetar utifrån ett heldagslärande. Det innebär att vi ser skol-, rast- och fritidsverksamheten som lika viktiga komponenter i elevernas lärande och utveckling. Det ställer höga krav på våra olika kompetenser och uppdrag. I praktiken innebär ett heldagslärande att eleverna möter en planerad, dokumenterad och undervisande verksamhet-oavsett om de har lektion, rast eller är på fritids. 

Hos oss ser vi till att eleverna känner sig sedda och omhändertagna. Här är all personal lika engagerade och delaktiga i den utbildning som eleverna ges på skolan.  Vi använder oss av samplanering, skol- och fritidsutveckling samt kollegialt lärande för att tillsammans ge eleverna en likvärdig utbildning med hög kvalité.

Vi har ljusa och rymliga lokaler som vi nyttjar både under skol- och fritidstid. En del av skolans undervisning bedrivs i vår vackra omgivning som bjuder på ett rikt växt- och djurliv. Innovitaskolan Myrängen är känd för sin goda stämning och det goda samarbetet mellan elever, lärare och vårdnadshavare.  Vi har även eget kök där all mat tillagas.

Ditt uppdrag

Innovitaskolan Myrängen söker en legitimerad lärare mot fritidshem. Gärna med inriktning mot idrott eller kunnig inom IT. Du kommer att arbeta som lärare mot fritidshem och ingå i ett lag.  I laget är ni två lärare och två till tre fritidspedagoger. Ditt uppdrag är att vara en del i att fortsätta utveckla vår fritidsverksamhet. Du kommer tillsammans med dina kollegor även fortsätta vårt arbete med att implementera Innovitamodellen.  Denna kan du läsa mer om på vår hemsida: https://innovitaskolan.se/myrangen/om/

Du gör skillnad för våra elever genom att tro på deras förmåga samt uppmuntra till kreativitet och nyfikenhet. Du visar och gör det tydligt för varje elev att de kan lyckas i stort som i smått under hela dagen! Erfarna kollegor och en otrolig gemenskap är några av de tillgångar du har i din vardag hos oss. Tillsammans skapar vi förutsättningarna för eleverna att komma långt i sin kunskapsutveckling, att bli sitt bästa jag. På Innovitaskolan Myrängen arbetar vi för varje elevs rätt att lyckas och känna sig värdefull. Att gå till skolan ska vara ett äventyr, det ska vara kul att komma hit både för elever, medarbetare och föräldrar! Skolan arbetar aktivt med olika gemensamma dagar såsom idrottsdagar och temadagar.

På fritids strävar vi efter att ha en tydlig struktur på verksamheten för att gynna elevernas känsla av trygghet och förutsägbarhet. Vi arbetar med åldersblandade grupper för att ge eleverna chans att lära känna varandra över årskurserna och vidga sitt umgänge. Det finns alltid möjlighet att välja organiserade aktiviteter som leds av fritidspedagogerna. 

För att skapa trygghet har en viktig del i vårt arbete varit att bygga relationer i olika konstellationer av elever och vuxna. De generella främjande och förebyggande aktiviteter vi har på skolan, för att säkerställa en hög trygghet, är att det finns en struktur under skoldagens alla moment - från morgon till eftermiddag. Det finns även tydliga rutiner för övergångar, exempelvis mellan lektion och lunch och mellan lektion rast/fritids. Vi har även en tydlig struktur under fritidsverksamheten. Vi har bestämda fritidsgrupper och pedagogledda aktiviteter som erbjuds utöver den fria leken. 

 

Din profil

På vår skola har vi höga ambitioner för våra barns lärande och utveckling och vårt arbete präglas av ett högt engagemang. Därför söker vi dig med ett stort personligt engagemang för lärande och som drivs av att utforska nya metoder och tekniker i undervisningen genom kollegialt samarbete.  Vi ser gärna att du är behörig i att undervisa i idrott och /eller har kunskaper inom IT. Lärarlegitimation mot fritidshemmet är ett krav.  Som lärare är du lyhörd och vill vägleda eleverna inför framtiden. Du är också kreativ, öppen, strukturerad och en tydlig ledare.

Ditt uppdrag

Tillsammans med våra nyfikna och nytänkande lärare, pedagoger och medarbetare vill vi på Innovitaskolan göra skillnad för våra barn och elever, för varje framtid. Vi kombinerar traditionell undervisning, det vi och forskningen vet fungerar, men moderna verktyg och metoder som förändrar lärandet. Därigenom ger vi dem redskap att forma sin egen framtid. Vi erbjuder nu en tillsvidaretjänst på 100%  som lärare mot fritidshem. 

Vi erbjuder

På Innovitaskolan får du förutsättningar att ständigt utmanas som pedagog och möjlighet att utveckla framtidens kompetenser hos morgondagens generation. Innovitaskolorna finns i hela Sverige, vilket möjliggör gemensamt utvecklingsarbete och kollegial samverkan från Kalix i norr till Landskrona i söder.

Som en del av Innovitaskolan och AcadeMedia erbjuder vi våra medarbetare kontinuerlig kompetensutveckling genom Academedia Academy samt intern och extern professionsutveckling. För oss är det viktigt att det går bra för dig och därför får du självklart kollektivavtalade förmåner och försäkringar men även friskvårdsbidrag, pensionsrådgivning och möjlighet till fördelaktiga köp genom netto- och bruttolöneväxling.

Övrigt

Tjänsten är en tillsvidareanställning med inledande provanställning på 6 månader (såvida du uppfyller Skollagens krav på behörighet). Tillträde enligt överenskommelse. 

Du är varmt välkommen med din ansökan via vårt rekryteringssystem. Tillsättning kan komma att ske innan sista ansökningsdag. Vid frågor kring tjänsten, kontakta gärna rektor Delphine Ericson på 076-1080876 eller delphine.ericson@innovitaskolan.se. 

Vi undanbeder oss vänligen men bestämt direktkontakt med bemannings- och rekryteringsföretag samt försäljare av ytterligare jobbannonser.

 

Ansökan

Annonsen är avslutad och det går inte längre att ansöka.