Vi söker engagerad lärare i svenska 6-9 till Noblaskolan Solna

Plats

Solna

Sista ansökningsdatum

2023-12-06

Noblaskolan består av 14 för- och grundskolor som arbetar enligt devisen att elever som utmanas når längre. Genom en kombination av tydliga strukturer, höga förväntningar, undervisning av hög kvalitet samt trygghet och studiero ska eleverna få de bästa förutsättningarna för en bra skolgång. Noblaskolorna ligger i Boden, Göteborg, Helsingborg, Kävlinge, Nacka, Salem, Sundbyberg, Solna, Täby och Västerås. Noblaskolan är en del av AcadeMedias grundskolor.

På Noblaskolan Solna erbjuder vi en familjär stämning där vi bryr oss om varandra, vi har högt i tak och ett stort engagemang från alla som jobbar hos oss. Vi har en hög nöjdhet hos både elever, vårdnadshavare och personal.

Lärare i svenska till Noblaskolan Solna

Det är viktigt att utvecklas! Vi ställer krav på såväl våra elever som våra lärare, samt stöttar och utmanar varandra för att nå ännu längre.

Vårterminen 2024 kommer en av våra stjärnor på skolan gå på föräldraledighet och vi letar därför efter förstärkning.
 
Ditt uppdrag
 
Varje elev har det som krävs för att lyckas inom sig. Vår uppgift är att locka fram den potentialen genom att ställa krav, stötta och utmana. Framgång är inte en destination, utan en process vi jobbar på varje lektion. Redan från grundskolan.
 
Vi erbjuder nu en tjänst på 100% för undervisning i våra högstadieklasser med mentorsuppdrag. För oss på Noblaskolan Solna är det viktigt att hitta rätt person och söker dig med rätt inställning och kunskap. Gärna med bred behörighet.
Vi söker dig som bryr dig om dina elever och arbetar varje dag för att få dem att nå hela vägen fram.
 
Din profil
 
I första hand söker vi dig som är legitimerad lärare med behörighet att få undervisa svenska 6-9.
Meriterande om du har behörighet i andra ämnen. På vår skola har vi höga ambitioner för våra barns lärande och utveckling och vårt arbete präglas av ett högt engagemang. Därför söker vi dig med ett stort intresse för lärande och för att utveckla våra elevers kunskap och samarbeta kollegialt. Som lärare är du lyhörd och vill vägleda eleverna inför framtiden. Du förstår att relationen till eleverna är grunden till allt. Du är en lagspelare som ser samarbete som en förutsättning för att lyckas.
 

Vi ligger central i Frösunda i Solna med närhet till kollektivtrafik i form av pendeltåg samt bussar. 

Vi erbjuder

Som en skola inom AcadeMedia erbjuder vi våra medarbetare kontinuerlig kompetensutveckling genom Academedia Academy samt intern och extern professionsutveckling.

För oss är det viktigt att det går bra för dig och därför får du självklart kollektivavtalade förmåner och försäkringar men även friskvårdsbidrag, pensionsrådgivning och möjlighet till fördelaktiga köp genom netto- och bruttolöneväxling.

Övrigt

Övrigt Tjänsten är ett vikariat från januari 2024 till december 2024 med eventuell möjlighet till förlängning. 

Du är varmt välkommen med din ansökan via vårt rekryteringssystem. Tillsättning kan komma att ske innan sista ansökningsdag. Vid frågor kring tjänsten, kontakta gärna rektor Joakim Lindberg via mail joakim.lindberg@noblaskolan.se

Läs gärna mer om oss på www.noblaskolan.se/solna 

Vi undanbeder oss vänligen men bestämt direktkontakt med bemannings- och rekryteringsföretag samt försäljare av ytterligare jobbannonser.

Ansökan

Annonsen är avslutad och det går inte längre att ansöka.