Lärare i företagsekonomiska ämnen till Sjölins gymnasium Vasastan

Plats

Stockholm

Sista ansökningsdatum

2023-12-30

Sjölins gymnasium startade år 2000 och finns idag i Göteborg samt på tre platser i Stockholm.  Från höstterminen 2022 finns vi också i Malmö.

Vår idé är att genom utbildning bidra till att skapa ett starkt civilt samhälle med medvetna och ansvarstagande medborgare som gör självständiga val. Sjölins gymnasium är en verksamhet som präglas av engagerade lärare, tydliga strukturer och casemetodik. Våra pedagoger brinner för att våra elever ska nå sin fulla potential. Det gemensamma förhållningssättet och den pedagogiska helhetssynen bidrar till ett meningsfullt och lustfyllt lärande. Läs mer på www.sjolinsgymnasium.se

Sjölins gymnasiums mål är att varje elev hos oss ska nå bortom sina studiemål, växa som individ och trivas med sig själv. Vi kombinerar beprövade framgångsfaktorer som tydliga strukturer samt tillgängliga och engagerade lärare med casemetodiken, en pedagogik med rötterna i Harvard. Ta chansen att bli en av oss!

Det här är Sjölins gymnasium Vasastan

Sjölins gymnasium Vasastan startade 2017 och erbjuder de tre högskoleförberedande programmen SA, EK och NA. Vi är en fristående skola inom koncernen AcadeMedia och bedriver verksamhet i nyrenoverade lokaler på Campus Vasastan på Karlbergsvägen 77 i Stockholm. Hösten 2023 genomgick skolan sin sista tillväxt, och vi nådde då vårt mål om 800 elever samt 48 medarbetare. 

Vi söker nu, i samband med en planerad pensionsavgång, en engagerad lärare som har, eller som under läsåret 23/24 är på väg att erhålla, sin lärarlegitimation för att få undervisa i företagsekonomiska ämnen.

Krav och kvalifikationer:

 •      Har/Är på väg att erhålla lärarlegitimation för undervisning inom företagsekonomiska ämnen.
 •      Djup kunskap inom ämnet företagsekonomi och förmåga att förmedla detta på ett pedagogiskt sätt.
 •      Förmåga att skapa en inkluderande och stödjande lärandemiljö för eleverna.
 •      Utvecklad förmåga att anpassa undervisningen efter elevernas behov och förutsättningar.
 •      God kommunikationsförmåga och förmåga att bygga förtroendefulla relationer med elever och kollegor.
 •      Engagemang för kontinuerlig professionell utveckling och uppdaterad med de senaste rön inom ämnet.

Arbetsuppgifter:

 •      Planera och genomföra högkvalitativ undervisning inom företagsekonomi.
 •      Utvärdera och följa upp elevernas prestationer och anpassa undervisningen vid behov.
 •      Skapa en positiv och stödjande lärandemiljö.
 •      Samarbete med kollegor och skolledning för att uppnå gemensamma mål.
 •      Aktivt delta i skolans professionella utvecklingsaktiviteter.

Det här erbjuder vi dig:

Vi söker en lärare som är passionerad för undervisning och som är dedikerad att forma och utveckla våra elevers förmågor inom ämnet företagsekonomi. Planerat upplägg är en succesiv upptrappning i arbetet, med start januari 2024 med en tjänst om 15-40% samt från höstterminens uppstart 2024 med en tjänst om 100% (heltid). Ambitionen är att säkerställa en god och tydlig överlämning i samband med pensionsavgången, där möjlighet till stöttning in i arbetet finns med som idé under våren 2024.

Du kommer vara en del av en spännande och modern verksamhet. På Sjölins gymnasium har vi självklart kollektivavtal och de förmåner och försäkringar som medföljer. Detta innefattar bland annat tjänstepension och pensionsrådgivning och utöver det har vi ett generöst friskvårdsbidrag, personalrabatter samt möjlighet till fördelaktiga köp genom netto- och bruttolöneväxling via vår förmånswebb. Vidare blir du en del av norra Europas största utbildningskoncern där möjligheterna är stora för såväl personlig- som yrkesmässig utveckling. 

Tjänsten är en tillsvidareanställning på inledningsvis 15-40%. 
Tillträde sker från den 7 januari.

Intresserad?

Om den här tjänsten låter som något för dig, ansök gärna så snart som möjligt via vårt rekryteringssystem då urval och intervjuer sker löpande. Tillsättning kan komma att ske innan sista ansökningsdag.

Vid frågor kring tjänsten eller processen, kontakta rektor Christian Lagström på e-post: christian.lagstrom@sjolinsgymnasium.se eller fackligt ombud Emilie Falkenstedt på e-post: emilie.falkenstedtsjolinsgymnasium.se 

Varmt välkommen med din ansökan!

Ansökan

Du hittar länken till din LinkedIn-profil här

Apologies, your application wasn't recieved correctly due to what seems like a malformed file. Make sure the file is not corrupt and is of common format, preferably PDF.

integritetspolicy