Fantastiska Innovitaskolan Joriel söker en fantastisk kurator

Plats

Stockholm

Sista ansökningsdatum

2022-10-29

Innovitaskolan består av 28 för- och grundskolor skapade för framtidens behov. Vi kombinerar traditionell undervisning med moderna verktyg och metoder för att ge våra barn och elever kompetenser och rätt förutsättningar i en föränderlig värld. Innovitaskolorna finns i hela Sverige, från Kalix i norr till Landskrona i söder. Innovitaskolan är en del av AcadeMedias grundskolor.

Fantastisk skola söker fantastisk kurator! 

Är du intresserad av att arbeta med människor? Tycker du om att hitta de bästa lösningarna för personer i din omgivning och möta barn och ungdomar där de är? I så fall kanske du är rätt person för oss! 

Innovitaskolan Joriel, som befinner sig i vackra Långbro park i Fruängen, är en specialskola (Grund- och grundsärskola F-9) som även inkluderar fritidsverksamhet och korttidstillsyn för elever med olika typer av fysiska och, i många fall, även intellektuella funktionsnedsättningar. Skolan har inriktningarna kommunikation och konduktiv pedagogik. 

I ditt arbete som kurator får du på olika sätt hjälpa elever genom skola och fritids samt på raster.  Våra elever läser allt från grundskola till grundsärskolans olika kursplaner och kommunicerar på en rad olika sätt.  Du kommer ha en central roll i vårt trygghetsarbete och ingå i elevhälsan.

Tjänsten är förlagd på tisdagar 20% men är du intresserad av mer så har vi ett par andra Innovitaskolor behov av kurator också. De skolorna befinner sig inte alltför långt från varandra geografiskt.

Många av eleverna har inte ett talat språk, utan kommunicerar med sin omgivning på andra sätt. Exempelvis med hjälp av olika typer av AKK (Alternativ och kompletterande kommunikation) som kan utgöras av exempelvis tecken som stöd, ögonpekningsdator eller bildkommunikation. För att kunna kommunicera och tillgodogöra sig skolarbetet behöver de alla stöd - på många olika sätt. Har du kunskaper inom teckenspråk eller tecken som stöd är det meriterande. Alla elever använder många hjälpmedel under en dag - men det kan du lära dig när du kommer hit. God talad svenska är en förutsättning för att kunna kommunicera med våra elever och förstå det komplexa i vår verksamhet. 

Det viktigaste för oss är att du är en person som är intresserad av människor, vill hjälpa våra elever att kunna bli så självständiga som möjligt och är flexibel och öppen för vad dagen kan innebära! 

Känner du att detta är en beskrivning på dig? Varmt välkommen att söka! Läs gärna mer om oss på vår hemsida: https://innovitaskolan.se/joriel/Skicka in ditt personliga brev (skriv gärna hur mycket du önskar arbeta) och CV till:

cecilia.hansen@innovitaskolan.se

 

Vår rekryteringsprocess är denna:

  1. De som tas ut till steg 1 blir inbjudna på intervju. 
  2. De som därefter går vidare till steg 2, blir inbokade på en förlängd intervjudag, vilket betyder att du är med i verksamheten en heldag som avslutas med ett samtal/intervju igen.
  3. Vi ringer dina referenser och därefter får du ett besked från oss.

 

Alla som arbetar hos oss behöver uppvisa utdrag från belastningsregistret, så har du ett giltigt, ta gärna med eller beställ ett redan nu.

Ansökan

Annonsen är avslutad och det går inte längre att ansöka.