Rektor till Innovitaskolan Norrtälje

Plats

Norrtälje

Sista ansökningsdatum

2022-06-19

Innovitaskolan består av 28 för- och grundskolor skapade för framtidens behov. Vi kombinerar traditionell undervisning med moderna verktyg och metoder för att ge våra barn och elever kompetenser och rätt förutsättningar i en föränderlig värld. Innovitaskolorna finns i hela Sverige, från Kalix i norr till Landskrona i söder. Innovitaskolan är en del av AcadeMedias grundskolor.

Innovitaskolan Norrtälje är en integrerad för- och grundskola med barn och elever i åldrarna 1- 12 år. Vår skola har cirka 290 elever med totalt elva klasser och vår förskola 90 barn fördelade på tre arbetslag med två grupper i varje. Skolan och förskolan håller till i ljusa trevliga och ändamålsenliga lokaler med naturnära omgivning. Vi trivs i vår vackra miljö och värnar om att alla skall må bra och känna sig trygg i vår verksamhet. Läs gärna mer om oss här.

Ditt uppdrag 

Vi söker nu en rektor som vill vara med och ta Innovitaskolan Norrtälje in i framtiden tillsammans med medarbetare, elever, barn, vårdnadshavare och övriga rektorer inom Innovitaskolan och Pops Academys verksamhetsområde. 

Ditt uppdrag är att på ett närvarande, drivet och omsorgsfullt sätt leda och utveckla skolan. Du har ett övergripande ansvar för barn och elever, medarbetare, kvalitet, ekonomi och arbetsmiljö. Som rektor är du Innovitaskolans företrädare i olika externa sammanhang och i myndighetskontakter. 

Vi erbjuder dig ett roligt och utvecklande rektorsuppdrag där du tillsammans med  kompetenta medarbetare utvecklar och driver verksamheten. Till din hjälp på skolan har du en biträdande rektor och en administratör. Utöver det har du stöd av din skolchef och ett nätverk av rektorskollegor inom Innovitaskolan och Pops Academy samt stabsstöd inom kvalitet, ekonomi, HR, juridik, IT, kommunikation och marknadsföring.

Din profil

Den vi söker är en erfaren skolledare inom grundskolan med ett intresse för förskoleverksamhet. Det är meriterande om du har en genomgången rektorsutbildning. Vidare är du väl förtrogen med skolans styrdokument, har erfarenhet av arbete med elevhälsa samt erfarenhet av att hantera ekonomiskt ansvar. Du ska vara trygg med att genomföra förändringsarbete och vara nyfiken på framtiden och vår omvärld.

Vi söker dig som kan driva verksamheten genom ett inkluderande ledarskap som motiverar och engagerar personalen. Du kan samtidigt fatta svåra beslut och skapa strukturer som bidrar till trygghet. Du visar mod genom att stå för de beslut som tas och gör de avvägningar som krävs för skapa den bäst möjliga verksamheten för våra elever och medarbetare.

Du drivs av möjligheten att påverka, är handlingskraftig och lösningsinriktad. När tempot är högt har du förmågan att planera och prioritera din tid utifrån verksamhetens och elevernas bästa. Du levererar vad du lovar, strävar efter att nå resultat med bästa möjliga kvalitet.

Övrigt och ansökan

Vi erbjuder kontinuerlig kompetensutveckling genom Academedia Academy och du får självklart även kollektivavtalade förmåner och försäkringar samt friskvårdsbidrag, pensionsrådgivning och möjlighet till fördelaktiga köp genom netto- och bruttolöneväxling.

Tjänsten är en tillsvidaretjänst med provanställning. Placeringsort Norrtälje. Har du frågor eller funderingar kontakta gärna Skolchef Sandra Richter, epost: sandra.richter@academedia.se , tel: 076-105 60 36. 

Skicka in din ansökan redan idag. Vi arbetar löpande med rekryteringsprocessen och tillsättning kan ske innan annonstiden löper ut. Sista ansökningsdag är 2022-06-19. Vi har gjort våra val gällande leverantör för annonsering och rekrytering. Vi önskar inga förfrågningar gällande annonsering kopplat till denna rekrytering. 

Varmt välkommen med din ansökan!

 

 

 

Ansökan

Annonsen är avslutad och det går inte längre att ansöka.