Gymnasielärare i Samhällskunskap & Religion

Plats

Göteborg

Sista ansökningsdatum

2021-10-03

Sjölins gymnasium startade år 2000 och finns idag i Göteborg samt på tre platser i Stockholm. 

Vår idé är att genom utbildning bidra till att skapa ett starkt civilt samhälle med medvetna och ansvarstagande medborgare som gör självständiga val. Sjölins gymnasium är en verksamhet som präglas av engagerade lärare, tydliga strukturer och casemetodik. Våra pedagoger brinner för att våra elever ska nå sin fulla potential. Det gemensamma förhållningssättet och den pedagogiska helhetssynen bidrar till ett meningsfullt och lustfyllt lärande. Läs mer på www.sjolinsgymnasium.se

Sjölins Göteborg erbjuder utbildningarna Ekonomiprogrammet med inriktningarna ekonomi och juridik, Naturvetenskapsprogrammet med inriktningarna naturvetenskap och naturvetenskap och samhälle, samt Samhällsprogrammet med inriktningarna beteendevetenskap och samhällsvetenskap. Skolan präglas av en stark pedagogisk närvaro. Här hos oss ska eleverna få möjlighet att arbeta med det som är viktigt att utveckla för att bli medvetna och kompetenta samhällsmedborgare.

För att läsa mer om vår casemetodik, besök https://www.sjolinsgymnasium.se/om-sjolins/om-case/ 

Är du den vi söker? 
Vi söker dig som är legitimerad lärare i samhällskunskap och religion, men som även vill undervisa i kurserna Sociologi, Internationella relationer och Ledarskap & organisation, gärna med några års erfarenhet av undervisning. Vi värdesätter att du är målinriktad, har en god pedagogisk förmåga och kan inspirera och engagera våra elever. Du är driven, nyfiken och arbetar aktivt för att varje elev ska utvecklas så långt som möjligt utifrån sina förutsättningar. Du ser också värdet av att arbeta tvärvetenskapligt och i nära samarbete med andra lärare.

Antal tjänster: 1
Tillträdesdag: 18 oktober, eller efter överenskommelse
Placeringsort: Göteborg
Anställningsform: Tillsvidare heltid, 100%.
Sista ansökningsdag: 2021-10-03, men vi kallar löpande till intervju så skicka in din ansökan redan idag.
Kontaktpersoner: Har du frågor kring tjänsten är du välkommen att ta kontakt med rektor Jonas Kornbrink via mail: jonas.kornbrink@sjolinsgymnasium.se, eller telefon: 070-943 89 60. Facklig representant är Petter Hajtowitz (LR): petter.hajtowitz@sjolinsgymnasium.se

Är du den vi söker? 
Välkommen att skicka in dina ansökningshandlingar innehållande CV och personligt brev där du motiverar varför du söker dig till och just denna tjänst.

Vi ser fram mot din ansökan!

OBS! Vi har gjort vårt medieval för rekrytering och undanber oss därför kontakt med annonssäljare eller säljare av andra rekryteringstjänster.

Ansökan

Annonsen är avslutad och det går inte längre att ansöka.