Lärare i juridik och företagsekonomi

Plats

Sollentuna

Sista ansökan

2021-08-16

KLARA Teoretiska Gymnasium är skolan med ambition att vara den bästa förberedelsen för vidare studier och rusta eleverna för en värld av möjligheter där de med sin kunskap, sitt engagemang och driv kan göra skillnad. Vi vill att våra elever genom sin utbildning kan bidra till att skapa en hållbar och bättre värld. Våra utbildningar genomsyras bland annat av FN:s globala mål för hållbar utveckling med en tydlig internationell prägel. Vi består av 11 skolor, från Malmö i söder till Sundsvall i norr. Läs mer om oss på www.klaragymnasium.se. 

Klara Sollentuna söker gymnasielärare i juridik och företagsekonomi 

Det ska inte spela någon roll vad eleverna har för bakgrund; med KLARAs kompetenta lärares ledning och våra tydliga strukturer som stöd är vårt mål alltid att de ska bli väl rustade för såväl vidare studier som arbetsmarknad. Vi bygger relationer och tror på allas förmåga, vi coachar, stöttar och uppmuntrar höga ambitioner. Vårt mål är att alla elever ska nå gymnasieexamen.

Vill du vara med på en spännande resa tillsammans med oss där kollegialt lärande och hållbar utveckling är en självklarhet? Vill du vara med att påverka, utveckla och samtidigt utmanas tillsammans i vårt kommande varumärkesarbete? Ta chansen att bli en av oss!

Klara teoretiska gymnasium Sollentuna ligger centralt beläget vid Sollentuna Centrum, nära tåg och buss. Vi är en liten skola med tre högskoleförberedande program; Natur-, Samhälls- och ekonomiprogrammet. Vi är drygt 200 elever och ca 22 lärare och övriga personal. 

Vi är en lite skola med ett stort hjärta, att ha närhet till elever och kollegor är något du behöver gilla. 

Vi är en FN-certifierad skola vilket innebär blant annat att vår undervisning utgår från de globala målen. Vi arbetar även ämnesövergripande där de globala målen förenar kurserna inom våra olika ämnesövergripande projekt.

Vi har elever övervägande från kommuner och stadsdelar i norr- och västerort och många av våra elever har påbrå från andra delar av världen. 

Vi söker

Vi söker nu lärare i juridik och företagsekonomi, totalt fem kurser.  Du kommer undervisa i alla tre årskurser på ekonomiprogrammet. Vi söker i första hand dig som kan undervisa i alla fem kurserna, men vi tar även emot ansökningar från dig som antingen undervisar i juridik eller företagsekonomi. 

Det här erbjuder vi dig

Tjänsten är om 72 % om både du undervisar i fem kurser, annars mellan 30-43% beroende på hur många kurser du kan undervisa i. Vi har individuell lönesättning, ange löneanspråk i ansökan. 

Du kommer vara en del av en spännande och modern verksamhet med möjligheter till utveckling och inflytande. På Klara Teoretiska Gymnasium har vi självklart kollektivavtal och de förmåner och försäkringar som medföljer. Detta innefattar bland annat tjänstepension och pensionsrådgivning och utöver det har vi ett generöst friskvårdsbidrag, personalrabatter samt möjlighet till fördelaktiga köp genom netto- och bruttolöneväxling via vår förmånswebb. Vidare blir du en del av norra Europas största utbildningskoncern där möjligheterna är stora för såväl personlig- som yrkesmässig utveckling. 

 Intresserad?

Om den här tjänsten låter som något för dig ansök gärna så snart som möjligt via vårt rekryteringssystem då urval och intervjuer sker löpande. Tillsättning kan komma att ske innan sista ansökningsdag.

Vid frågor kring tjänsten eller processen, kontakta rektor Karianne Stensrud på telefon 0736651932 eller e-post: karianne.stensrud@klaragymnasium.se

Biträdande rektor Jannica Franzén Kyllenius Jannica.franzen@klaragymnasium.se

Varmt välkommen med din ansökan!

Ansökan

Du hittar länken till din LinkedIn-profil här

Apologies, your application wasn't recieved correctly due to what seems like a malformed file. Make sure the file is not corrupt and is of common format, preferably PDF.

integritetspolicy