Administratör och studieledare

Plats

Linköping

Sista ansökan

2021-08-31

Hermods grundades 1898 och är ett av Sveriges äldsta utbildningsföretag. Våra gymnasie- och vuxenutbildningar samt yrkeshögskolor hjälper årligen cirka 70 000 studerande och deltagare med utbildning och jobbmatchning.

Hermods är en del av AcadeMedia, norra Europas största utbildningsföretag.

Tjänsten

Vi söker nu en kollega som kan ta ett helhetsansvar för vår elevadministration och samtidigt vara ett studiestöd till våra elever i Linköping och Norrköping. Vår skola erbjuder grundläggande och gymnasiala kurser, samt yrkesutbildningar inom ramen för Kommunal vuxenutbildning. Våra elever läser webbaserade kurser på distans, men behöver kommunikation med, och stöd av, oss på skolan. Mycket av kontakten med eleverna sker via mail och telefon, men vi har också elever som kontinuerligt kommer in till skolan för handledning och lektioner.

Vi arbetar med olika kunder (kommuner) vilket gör att du behöver kunna arbeta i flera olika administrativa system, samt följa olika processer och rutiner. Antagning, studieplanering och kursförändringar sker löpande och ibland är tempot högt.

 

Din profil

Du behöver vara självständig i ditt arbete och kunna ta egna initiativ. Du uppskattar när ditt arbete är varierat och när du behöver lösa snabbt uppkomna situationer med våra elevers bästa för ögonen. Du gillar att ha kontakt med både vuxna elever och kunder, du har en god social förmåga och är kommunikativ i både tal och skrift. Du har en god vana att arbeta med digitala verktyg och känner dig mycket trygg med datorn som arbetsredskap.

Du behöver ha erfarenhet av att arbeta med administrativa system, samt vara duktig på excel. Det är meriterande om du har erfarenhet av digitala verktyg som undervisningsstöd samt att du ser ett formativt förhållningssätt som en naturlig del i din handledande funktion. Du kommer att behöva möta elever på både individnivå och grupper.

Det är meriterande om du har en pedagogisk utbildning eller annan utbildande eller handledande erfarenhet – gärna mot vuxna.

Arbetsplatsen

Vill du utveckla deltagare och elever tillsammans med oss på Hermods? Vi tror på individens egna idéer och ansvar för att nå tydliga mål. Hermods erbjuder dig en flexibel och stimulerande arbetsplats där du ges goda möjligheter att utvecklas i din yrkesroll. Som en del av Sveriges största utbildningsföretag är karriärmöjligheterna hos oss stora, så varför inte ta chansen?

Alla som har en hel- eller deltidsanställning hos oss får tillgång till vår förmånswebb (Benify). Du kan också få oberoende pensionsrådgivning, utnyttja friskvårdsbidrag samt göra brutto- och nettolöneavdrag vid köp av utvalda produkter – allt direkt i förmånswebben. Förmånswebben är dessutom kopplat till ett personalkort som ger dig en mängd rabatter hos stora och välkända varumärken.

Vi är en liten arbetsgrupp som sitter på vår arbetsplats i centrala Linköping, och som nu hoppas på en ny trevlig kollega. Välkommen med din ansökan.

Anställningen

Tjänsten är en tillsvidareanställning på 100%, eller ev. 2 deltidstjänster, med 6 månaders provanställning. Vi tillämpar kollektivavtalet mellan Almega Utbildningsföretag/Tjänsteförbunden och fackförbunden Unionen/SI.

Är du intresserad? Välkommen med din ansökan!
Urval och intervjuer kommer att ske löpande. Skicka därför din ansökan redan idag, dock senast den 31 Augusti! Tjänsten kan komma att tillsättas innan sista ansökningsdatum. Sök tjänsten via länken nedan. Vi tar inte emot ansökan via e-post.

Om du har frågor angående tjänsten är du välkommen att kontakta Andreas Holm, rektor: andreas.holm@hermods.se

Ansökan

Du hittar länken till din LinkedIn-profil här

Apologies, your application wasn't recieved correctly due to what seems like a malformed file. Make sure the file is not corrupt and is of common format, preferably PDF.

integritetspolicy