Vi söker speciallärare till Snitz Skolor

Plats

Stockholm

Sista ansökan

2021-07-24

Snitz skolor i Stockholm ligger centralt nära Odenplan. Här går ca 300 elever fördelade på grundskola åk 7-9 och gymnasieskola som erbjuder Estetiska programmet och El- och energiprogrammet. Snitz Skolor riktar sig till elever med neuropsykiatriska funktionsnedsättningar och har utvecklat en pedagogik för att möta elever som är i behov av ett uttalat särskilt stöd.

Speciallärare till Snitz Grundskola

Det här blir du en del av

På Snitz skolor möts du av glädje, energi och kreativitet. Nya idéer, infallsvinklar och en ambition att utveckla vår skola genomsyrar verksamheten. Vi är inte bara en mötesplats för studier och måluppfyllelse utan även en mötesplats där våra elever har möjligheten att tillsammans med personal och skolkamrater växa som individer utifrån sina förutsättningar.

Ditt uppdrag

Vi erbjuder nu en tjänst på 100%.

Vi söker en speciallärare för årskurserna 7-9. Vi söker dig som brinner för att alla elever ska lyckas. Du behöver vara flexibel, ha lätt för att samarbeta och ett genuint intresse för eleven. Du arbetar elevnära och individanpassat, samtidigt som du arbetar med att se helheten ur ett grupp- och organisationsperspektiv.

Din profil

I första hand söker vi en legitimerad och har några års erfarenhet av arbete som speciallärare . Du ska även vara väl förtrogen med styrdokumenten och ha goda kunskaper i digitala verktyg. Vi ser gärna att du har några års erfarenhet av arbete som speciallärare eller arbete med elever i liten grupp. Självklart har du lätt att samarbeta med kollegor, elever och föräldrar och är lösningsfokuserad.

Vi söker dig som vill anta nya pedagogiska utmaningar och som har erfarenheter av ungdomar med neuropsykiatriska funktionsnedsättningar. Du är flexibel, nyfiken och öppen inför andra människors åsikter och värderingar. Du ser fram emot att arbeta tätt tillsammans i team med gemensamma mål och med fokus på eleverna. Du arbetar formativt och aktivt för inkludering och är skicklig på att individualisera undervisningen efter elevernas behov och förutsättningar. Du ska vara förtrogen med skolans styrdokument, såsom skollag och läroplan. Att uppmuntra medinflytande, öppenhet och tolerans ser vi som självklart.

Som person är du stabil och trygg med förmåga att arbeta självständigt. Du är en god organisatör, har struktur och ordning samtidigt som du har förmågan att vara flexibel och beredd på snabba vändningar i det dagliga arbetet. Ditt förhållningssätt, din samarbetsförmåga och kommunikation bygger på ett lösningsfokuserat perspektiv vilket genomsyrar de möten du har med kollegor, elever och vårdnadshavare.

Vi erbjuder

På Snitz får du arbeta med fantastiska elever i en liten skola med små klasser. Som en skola inom AcadeMedia erbjuder vi våra medarbetare kontinuerlig kompetensutveckling genom Academedia Academy samt intern och extern professionsutveckling. Hos oss får du självklart kollektivavtalade förmåner och försäkringar men även friskvårdsbidrag, pensionsrådgivning och möjlighet till fördelaktiga köp genom netto- och bruttolöneväxling.

Övrigt

Tjänsten är en tillsvidareanställning med inledande provanställning på 6 månader (såvida du uppfyller Skollagens krav på behörighet). Tillträde enligt överenskommelse. 

Du är varmt välkommen med din ansökan via vårt rekryteringssystem. Tillsättning kan komma att ske innan sista ansökningsdag. Vid frågor kring tjänsten, kontakta gärna EHT-chef  Liselotte Kihlström på 0768-852140 eller mailadress liselotte.kihlstrom@snitz.se .

 

Vi undanbeder oss vänligen men bestämt direktkontakt med bemannings- och rekryteringsföretag samt försäljare av ytterligare jobbannonser.

 

Vi är en del av AcadeMedia, norra Europas största utbildningsföretag. Välkommen att läsa mer på www.academedia.se.

 

Ansökan

Annonsen är avslutad och det går inte längre att ansöka.