Lärare mot fritidshem med inriktning musik

Plats

Nacka

Sista ansökan

2021-07-24

Legitimerad lärare mot fritidshem Noblaskolan Saltsjö-Boo

Ditt uppdrag

Noblaskolan består av 14 för- och grundskolor som arbetar enligt devisen att elever som utmanas når längre. Genom en kombination av erfarna lärare, tydliga strukturer, trygghet och stöd ska eleverna få de bästa förutsättningarna för en bra skolgång. Noblaskolorna ligger i Boden, Göteborg, Helsingborg, Kävlinge, Nacka, Salem, Sundbyberg, Solna, Täby och Västerås. Noblaskolan är en del av AcadeMedias grundskolor.

Varje elev har det som krävs för att lyckas inom sig. Vår uppgift är att locka fram den potentialen genom att ställa krav, stötta och utmana. Framgång är inte en destination, utan en process vi jobbar på varje lektion. Redan från grundskolan. 

Vi erbjuder nu en heltidstjänst som grundlärare mot fritidshem där du samverkar i en årskurs under skoltid och tjänstgör på fritidshemmet under eftermiddagstid. I tjänsten ingår också undervisning i musik för årskurs 1. Tjänsten är en tills vidaretjänst på 100%.

Din profil

Vi söker dig som är legitimerad lärare mot fritidshemmet med inriktning musik. På vår skola har vi höga ambitioner för våra barns lärande och utveckling och vårt arbete präglas av ett högt engagemang. Därför söker vi dig med ett stort personligt engagemang för lärande och intresse för att utveckla våra elevers kunskap och samarbeta kollegialt. Som lärare är du lyhörd och vill vägleda eleverna inför framtiden. Du är tydlig i ditt ledarskap och har vana av att arbeta på fritids. 

Vi erbjuder

Som lärare mot fritidshem kommer du arbeta i årskurs 1 som består av tre klasser. Under skoltid kommer du samverka med övriga lärare, fritidspedagoger och elevresurser för att bäst möta de behov som finns och du kommer ansvara för musikundervisningen i de tre klasserna. Under eftermiddagarna kommer du tillsammans med övrig fritidspersonal ansvara för fritidsverksamheten i åk 1.

Noblaskolan Saltsjö-Boo är en integrerad förskola/skola med ca 900 elever från förskoleklass till åk 9. Lågstadiet ligger i en egen byggnad där de olika årskurserna, från f-klass till åk 3, fördelar sig på två olika våningsplan. Som fritidslärare i åk 1 kommer du mestadels arbeta tillsammans med dem som ingår i ditt årskursarbetslag, men du kommer också ingå i fritids arbetslag.

Pysslingen skolor arbetar sedan 2016 med en fritidsstrategi för ökad måluppfyllelse. Strategin fokuserar på att utveckla heldagslärandet och samverkan kring elevens lärande  ur ett 1-16 årsperspektiv. Tillsammans med de övriga tre fritidslärarna ansvarar du för att utveckla och driva skolans utvecklingsarbete där bl.a. fritidshemsstrategin ingår. 

Det är viktigt att utvecklas! Vi ställer krav på såväl våra elever som våra lärare, samt stöttar och utmanar varandra för att nå ännu längre.

Som en skola inom AcadeMedia erbjuder vi våra medarbetare kontinuerlig kompetensutveckling genom Academedia Academy samt intern och extern professionsutveckling. För oss är det viktigt att det går bra för dig och därför får du självklart kollektivavtalade förmåner och försäkringar men även friskvårdsbidrag, pensionsrådgivning och möjlighet till fördelaktiga köp genom netto- och bruttolöneväxling.

Övrigt

Tjänsten är en tills vidaretjänst på 100%  med tillträde 9/8 -21. Vi tillämpar provtjänstgöring. 

Du är varmt välkommen med din ansökan via vårt rekryteringssystem. Tillsättning kan komma att ske innan sista ansökningsdag. Vid frågor kring tjänsten, kontakta gärna rektor Ulrika Zätterqvist på e-post ulrika.zatterqvist@noblaskolan.se eller biträdande rektor Linda Nielsen på e-post linda.nielsen@noblaskolan.se.

 

Vi undanbeder oss vänligen men bestämt direktkontakt med bemannings- och rekryteringsföretag samt försäljare av ytterligare jobbannonser.

 

Ansökan

Annonsen är avslutad och det går inte längre att ansöka.