Lärare i svenska /Sva åk 7-9 och speciallärare

Plats

Landskrona

Sista ansökan

2021-07-31

Med 30 års erfarenhet av lärande står Pysslingen Skolor för både tradition och nytänkande. Idag finns det 25 grundskolor inom Pysslingen, flertalet med integrerade förskolor och fritidshem. Skolorna har olika pedagogiska inriktningar men ett gemensamt fokus på hög kvalitet, elevernas välmående och strategier för bättre lärande. Varje skola är unik som skola och som arbetsplats, vilket ger våra medarbetare stor möjlighet att påverka sin vardag och bidra till skolans utveckling. Pysslingen Skolor är en del av AcadeMedias grundskolor.

Med 30 års erfarenhet av lärande står Pysslingen Skolor för både tradition och nytänkande. Idag finns det 25 grundskolor inom Pysslingen, flertalet med integrerade förskolor och fritidshem. Skolorna har olika pedagogiska inriktningar men ett gemensamt fokus på hög kvalitet, elevernas välmående och strategier för bättre lärande. Varje skola är unik som skola och som arbetsplats, vilket ger våra medarbetare stor möjlighet att påverka sin vardag och bidra till skolans utveckling. Pysslingen Skolor är en del av AcadeMedias grundskolor.

PeterSvenskolan Landskrona har undervisning i årskurserna förskoleklass till åk 9. Skolan grundades 2013.  Idag är vi ca 270 elever och 30 medarbetare. Att vara belägen mitt i Landskrona stad är en otrolig förmån. Vi har nära till flera parker, teater, museer och företag. Förutom vår egna innergård med en mindre fotbollsplan, basketkorgar, kompisgunga och klätterställning har vi nära till andra vackra platser som staden erbjuder. 

Lärare i Sv 7-9 och speciallärare 

Ditt uppdrag

Vi erbjuder nu en tjänst på 100% för undervisning i ämnet Sv åk 7-9 och som speciallärare i grundskolan.  Tjänsten är fördelad 50/50.

 

 

Ditt uppdrag är att:

  • undervisa i svenska för elever i åk 7-9.
  • få alla elever som har rätt till stöd att nå kunskapsmålen
  • erbjuda individuellt stöd till elever i olika former av sårbara situationer
  • vara en kvalificerad samtalspartner och rådgivare för såväl föräldrar som kollegor
  • arbeta ledande med att utveckla arbetssätt gällande bedömning och betygsättning

Din profil

I första hand söker vi dig som är legitimerad lärare inom Sv 7-9 och med speciallärarkompetens inom språk-, läs och skrivutveckling.  På vår skola har vi höga ambitioner för våra barns lärande och utveckling och vårt arbete präglas av ett högt engagemang.

Vi söker dig som har lätt för att samarbeta och som har lätt för att skapa tillitsfulla relationer.

Vi ser gärna att du har kunskaper och erfarenheter av neuropsykiatriska funktionsvariationer och flerspråkighet.

Vi erbjuder

Vi erbjuder en utvecklande arbetsmiljö där det inom Pysslingen finns många karriärvägar. Genom vårt utvecklingsarbete får du utmana dina kollegor och låta dig själv utmanas och växa med fokus på hög kvalitet och glädje.

På PeterSvenskolan möter vi varje elev där eleven befinner sig. Vårt uppdrag är att ge alla elever individuella förutsättningar för att lyckas med sin utbildning. Genom att hålla högsta kvalitet i undervisningen och ha nära samarbete med vår elevhälsa lyckas våra elever att nå de mål vi sätter upp tillsammans.  

När du börjar hos oss kommer du att träffa behöriga elever och engagerade lärare, motiverade och nyfikna elever i trivsamma , inbjudande lokaler och en allt - är möjligt - anda som funnits sedan skolan startades. 

Som en skola inom AcadeMedia erbjuder vi våra medarbetare kontinuerlig kompetensutveckling genom Academedia Academy samt intern och extern professionsutveckling. Hos oss får du självklart kollektivavtalade förmåner och försäkringar men även friskvårdsbidrag, pensionsrådgivning och möjlighet till fördelaktiga köp genom netto- och bruttolöneväxling.

Övrigt

Tjänsten är en  tillsvidareanställning med inledande provanställning på 6 månader (såvida du uppfyller Skollagens krav på behörighet).]

Du är varmt välkommen med din ansökan via vårt rekryteringssystem. Tillsättning kan komma att ske innan sista ansökningsdag. Vid frågor kring tjänsten, kontakta gärna tf rektor Åsa Christensson på mailadress asa.christensson@pysslingen.se.

Vi undanbeder oss vänligen men bestämt direktkontakt med bemannings- och rekryteringsföretag samt försäljare av ytterligare jobbannonser.

Ansökan

Annonsen är avslutad och det går inte längre att ansöka.