Heltidsmentor och administratör till NTI Gymnasiet Sollentuna

Plats

Sollentuna

Sista ansökan

2021-07-22

NTI Gymnasiet har skolor över hela Sverige, med fokus på teknologi, vetenskap och innovation. Samhällets digitalisering skapar både nya möjligheter och utmaningar inom alla branscher. Vårt uppdrag är att ge våra elever, oavsett program, digital spetskompetens och kunskaper i ny teknik redan på gymnasiet. Vi skapar miljöer, metoder, forum och samarbeten som utvecklar förståelsen för den föränderliga värld vi lever i.

Läs mer om våra 29 skolor på ntigymnasiet.se

NTI Gymnasiet i Sollentuna är en attraktiv skola med tre starka program och drygt 200 elever. Vi har fokus på hög kvalitet i undervisningen och sedan flera år arbetar vi med formativ bedömning och kollegialt lärande. Är du genuint nyfiken på elevers potential och drivkrafter? Vill du arbeta i ett dynamiskt klimat där elevperspektivet genomsyrar verksamheten? Då är vi rätt skola för dig.

Vi söker nu en heltidsmentor/administratör på deltid.  

Det här erbjuder vi dig

Som heltidsmentor hos oss kommer du att handleda och coacha elevgrupper med fokus att varje elev skall nå sin fulla potential. PÅ NTI Gymnasiet Sollentuna ställer vi höga krav på våra elever och hjälper dem att nå sina egna målsättningar, en gymnasieexamen och väl förberedda för framtida arbete eller fortsatta studier på högskola och universitet.  Mentorns  roll för att nå dessa målsättningar är självklar. Du har stor möjlighet att påverka innehållet i ditt mentorskap och bidra till hela skolans utveckling. 

Som medarbetare hos oss blir du en del av en väl fungerande personalgrupp som kännetecknas av arbetsglädje, kreativitet och professionalitet.

Vi erbjuder våra medarbetare kontinuerlig kompetensutveckling genom Academedia Academy samt intern och extern professionsutveckling. Hos oss får du självklart kollektivavtalade förmåner och försäkringar men även friskvårdsbidrag, pensionsrådgivning, personalrabatter samt möjlighet till fördelaktiga köp genom netto- och bruttolöneväxling.

Det här söker vi

Vi ser gärna att du är utbildad lärare och god i det administrativa arbetet. Lärarbakgrund är dock inget krav sett till de arbetsuppgifter som gäller. Som heltidsmentor är det absolut viktigaste att du gillar att vara med ungdomar, god lyssnare och ser potentialen i varje elev. Det är viktigt att du är god organisatör av elevernas studiesituation. Du måste vara ordningsam och noggrann i arbetet med studieplaner, närvaro etc. Du måste vara kommunikativt skicklig gentemot eleverna, medarbetare och vårdnadshavare. Vid eventuella elevvårdskonferenser har du en självklar plats för att ge status och riktning framåt. 

Vi söker en person som kan axla en del specifika administrativa uppgifter som kommer löpande under läsåret, så som CSN- rapportering, vikarieanskaffning, inköp och posthantering. Vi ser gärna en person som tar uppdraget på allvar, tar stort ansvar för verksamhetens bästa, noggrannhet och ordning.

En sådan person är varmt välkommen att söka till oss på NTI Gymnasiet Sollentuna. En framtida nyckelspelare i en alltigenom varm personalgrupp med härlig kamratskap och hjärta för våra elever. 

 

Övrigt

Tjänsten är en tillsvidareanställning på 40% med start 2021-08-11. Placeringsort är Sollentuna.
Har du frågor, kontakta gärna rektor Erik Thonfors, 076- 100 21 90

Välkommen med din ansökan!

Vi har gjort vårt medieval för rekrytering och undanber oss därför kontakt med annonssäljare eller säljare av andra rekryteringstjänster.

Vi är en del av AcadeMedia, Nordens största utbildningsföretag. Välkommen att läsa mer på www.academedia.se.

Ansökan

Annonsen är avslutad och det går inte längre att ansöka.