Vi söker lärare i Kemi till CyberGymnasiet i Malmö

Plats

Malmö

Sista ansökan

2021-07-31

CyberGymnasiet Malmö startade upp i augusti 2005 och har under de 15 år vi funnits expanderat och fått en självklar plats bland Malmös gymnasieskolor. Vi befinner oss mitt i Malmös centrum och är på så sätt också tätt sammanlänkade med övriga Skåne, då pendlingsmöjligheterna för våra elever och vår personal är stora. Våra stora, fräscha och hemtrevliga lokaler gör tillsammans med våra duktiga pedagoger oss till starka aktörer på marknaden där vi hoppas att du vill vara med och fortsätta utveckla vår skola.

Lärare i kemi i kombination med naturkunskap eller matematik till CyberGymnasiet Malmö

Ditt uppdrag

I tjänsten som lärare i kemi och naturkunskap eller matematik ansvarar du för de kurser som ingår i uppdraget. Det innebär planering, undervisning, examinationer, omdömen, betygsättning och utvärdering. Du ingår i ämnes- och programlag och deltar i det gemensamma arbetet med förbättringar och utveckling.  Vi erbjuder mentorsstöd för nyexaminerade lärare. 

På CyberGymnasiet uppmuntrar vi att pedagogerna verklighetsförankrar utbildningen för våra elever genom ämnesövergripande arbete samt studiebesök och studieresor. Det är också meriterande att ha goda kontakter med högskola och universitet.

Din profil

Vi söker dig som är en kreativ och drivande gymnasielärare inom kemi och naturkunskap/matematik.

Vi tror att du har ett genuint intresse för pedagogik och vill jobba för våra elevers ökade måluppfyllelse. Du är väl förtrogen med gymnasieskolans läroplan och kursplaner samt har god samarbetsförmåga och har lätt för att skapa goda relationer, både med elever och kollegor. Du är en stabil och trygg person med förmåga att arbeta självständigt och tillsammans med andra, för att uppnå höga resultat. Vi tror också att du är en tydlig, ansvarsfull, välstrukturerad ledare i klassrummet samtidigt som du är lyhörd för våra elevers olika behov och att du aktivt kommer att bidra till utvecklingen av hela skolans verksamhet.

Vi erbjuder

Vi satsar kontinuerligt på att fortbilda våra pedagoger, vilket genomförs av både externa föreläsare, förstelärare och specialpedagog m.fl.. Alla önskemål tas i beaktande och vi uppmuntrar kollegialt lärande såväl som förslag till förändringar och förbättringar. Som en skola inom AcadeMedia erbjuder vi våra medarbetare kontinuerlig kompetensutveckling genom Academedia Academy samt intern och extern professionsutveckling. Hos oss får du självklart kollektivavtalade förmåner och försäkringar men även friskvårdsbidrag, pensionsrådgivning och möjlighet till fördelaktiga köp genom netto- och bruttolöneväxling.

CyberGymnasiet använder Schoolsoft och Google Apps for Education som lärplattformar och vi har tillgång till många digitala hjälpmedel, så som inläsningstjänst, digiexam, spellright, oribi speak och många fler. 

Övrigt

Tjänsten är en tillsvidareanställning på 100% (såvida du uppfyller Skollagens krav på behörighet). Tillträde enligt överenskommelse. Vänligen bifoga din lärarlegitimation i ansökan och om vi kommer överens om en anställning kommer vi även att efterfråga ett utdrag ur belastningsregistret.

Du är varmt välkommen med din ansökan via vårt rekryteringssystem. Tillsättning kan komma att ske innan sista ansökningsdag. Vid frågor kring tjänsten, kontakta gärna biträdande rektor Nina Andersson på 0768-852019 eller mailadress nina.andersson@cybergymnasiet.se.

Vi undanbeder oss vänligen men bestämt direktkontakt med bemannings- och rekryteringsföretag samt försäljare av ytterligare jobbannonser.

Vi är en del av AcadeMedia, norra Europas största utbildningsföretag. Välkommen att läsa mer på www.academedia.se.

Ansökan

Annonsen är avslutad och det går inte längre att ansöka.