Noblaskolan Hemdal söker Lärare eller Fritidspedagog i fritidshem med inriktning idrott

Plats

Västerås

Sista ansökningsdatum

2022-10-16

Noblaskolan Hemdal är en trevlig skola med mycket hjärta och stort fokus på eleverna. Noblaskolorna har ett tydligt koncept som vi arbetar efter som kallas Noblakoden. Den innebär att vi har hög akademisk ambition och arbetar med strukturerad undervisning genom att ställa krav, stötta och utmana eleverna. Vi har ett gemensamt förhållningssätt kring förväntningar, undervisningsstruktur, trygghet och trivsel som är viktigt för en bra skolmiljö.

Skolan ligger i en lugn och naturnära miljö i före detta Folkets Park vid Hemdal med närhet till kommunikationer. En del av skolan är inrymd i Dansrotundans ombyggda lokaler vilket skapar möjlighet till nytänkande i verksamheten.

Vi är en fristående grundskola från förskoleklass till årskurs 9 med integrerat fritidshem. Fritidshemmet är fördelat på avdelningarna F-1 åk 2 och åk 3-5. Skolans ambition är att arbeta utveckla heldagslärandet i samverkan med skola och fritidshemmet ett arbete som behöver fortgå. 

Vi startade år 2000 och har idag en väletablerad verksamhet med 450 elever i två skolbyggnader och ca 60 personal.

Lärare eller Fritidspedagog i fritidshem med inriktning idrott

Ditt uppdrag

I arbetet som lärare eller fritidspedagog på skolans fritidshem i årskurs F-5 har du ett gemensamt ansvar med övriga att planera, genomföra, följa upp och utvärdera arbetet kontinuerligt. Du arbetar för att stödja elevernas utveckling och utveckla elevernas sociala kompetens så att eleverna når så långt som möjligt. Varje elev har det som krävs för att lyckas inom sig. Vår uppgift är att locka fram den potentialen genom att ställa krav, stötta och utmana. Framgång är inte en destination, utan en process vi jobbar med under elevens hela skoldag.  Du samverkar med kollegor på skolan och vårdnadshavare kontinuerligt för att skapa bästa förutsättningarna för eleven.

I tjänsten ingår att ha idrott med de yngre eleverna.

Skolan arbetar med Trivselledare, TL, som en viktig del i uppdraget för samtlig fritidspersonal för att skapa meningsfulla raster för eleverna och utveckla elevernas sociala samspel för ökad trygghet och trivsel.

Med en tjänst på Noblaskolan Hemdal  har du möjlighet att vara med och utveckla vår verksamhet.

Vid rekryteringen lägger vi stor vikt vid personlig lämplighet. 

Din profil

Vi söker dig som är legitimerad lärare i fritidshem med inriktning idrott eller fritidspedagog. På vår skola har vi höga ambitioner för våra elevers lärande och utveckling och vårt arbete präglas av ett högt engagemang. Därför söker vi dig med ett stort personligt engagemang för lärande och intresse för att utveckla våra verksamhet till nästa nivå som Noblaskola och heldagslärandet för våra elever. Som pedagog är du lyhörd och vill vägleda eleverna inför framtiden. Som pedagogisk ledare är du tydlig och kommunikativ i tal och skrift och ser vikten av att skapa goda relationer. Du bedriver en kreativ undervisning med strategier för att nå eleverna och främja deras kunskapsutveckling och utveckla deras sociala förmågor. Du tar initiativ och sätter igång aktiviteter för att uppnå resultat. Vi söker dig som vill arbeta med engagerade kollegor och som ser arbetsmiljön som en viktig del i arbetet. 

Vi erbjuder: 

Vi erbjuder en tillsvidaretjänst på heltid som lärare i fritidshem eller fritidspedagog.  Du kommer att möta fantastiska kollegor som snabbt välkomnar dig in i gemenskapen och ger dig möjlighet och tid för kollegialt lärande.

Som en skola inom AcadeMedia erbjuder vi våra medarbetare kontinuerlig kompetensutveckling genom Academedia Academy samt intern och extern professionsutveckling. För oss är det viktigt att det går bra för dig och därför får du självklart kollektivavtalade förmåner och försäkringar men även friskvårdsbidrag, pensionsrådgivning och möjlighet till fördelaktiga köp genom netto- och bruttolöneväxling.

Om verksamheten:

Noblaskolan Hemdal är en skola med ca 450 elever från förskoleklass till och med åk 9. På skolan känner eleverna att de når så långt som det är möjligt i sitt lärande, att det är nära mellan elever och vuxna och att vi har höga förväntningar och stor tilltro till varandra. Som medarbetare hos oss har du stor möjlighet att påverka och vara en del i en helhet.  Mer om Noblaskolan kan du läsa på www.noblaskolan.se 

Vill du veta mer om oss? 

Om du vill veta mer om oss gå in på vår hemsida, www.noblaskolan.se 

Låter detta intressant? 

Du söker tjänsten genom att klicka på "ansök" längst ner i annonsen. Vi tar ej emot ansökningar via post eller mail. Sista ansökningsdag är 2022-10-16. Tjänsten är en tillsvidaretjänst på 100% med tillträde enligt  överenskommelse.  Ansök gärna snarast då urval sker löpande. 

Pysslingen har Kollektivavtal med Lärarförbundet, Lärarnas Riksförbund, Vision samt Kommunal vilket bland annat innebär tjänstepension enligt ITP-planen samt försäkringar.

Om du har frågor angående tjänsten är du välkommen att kontakta rektor Sandie Sandquist på telefon 021-15 60 86 eller biträdande rektor Ann Eriksson på mail ann.eriksson@noblaskolan.se 

Välkommen med din ansökan!

 

Vi undanber oss kontakt med annonsörer och bemanningsföretag i rekryteringen.

 

Ansökan

Annonsen är avslutad och det går inte längre att ansöka.