Timvikarie Gymnasiegemensamma ämnen

Plats

Nyköping

Sista ansökningsdatum

2022-10-08

Vi erbjuder Sveriges mest relevanta yrkesutbildningar. Redan 1999 startade Praktiska Gymnasiet sin första skola, sedan dess har vi vuxit och har idag 36 skolor över hela landet. De branscher vi utbildar inom skriker efter utbildad personal och vi bidrar genom att utbilda framtidens arbetskraft. Genom vårt nära samarbete med det lokala näringslivet ger vi våra elever rätt kompetens inför sitt kommande yrkesliv. Vill du också vara med och utbilda framtidens arbetskraft? 

Läs mer om oss på www.praktiska.se.  

Välkommen till gemenskapen! 

Praktiska gymnasiet i Nyköping söker en eller flera timvikarier för gymnasiegemensamma ämnen (Ma, Sv, Eng). Vi söker dig som med kort varsel är tillgänglig och flexibel att ta dig an enstaka eller flera lektioner under kortare perioder.   

Vad innebär det att arbeta som timvikarie?

Som timvikarie behöver du vara beredd på att bli kontaktad på morgonen och ta ställning till om du kan arbeta under dagen. Du kan visst ha förhinder eller andra uppdrag och därmed tacka nej, men vi ser gärna att du är frekvent tillgänglig och återkommande då det skapar en trygg miljö för våra elever.  

Vem är du?

Du behöver behärska det svenska språket och vi ser gärna att du tidigare har arbetat inom skola och det är meriterande om du har erfarenhet av att arbeta på en gymnasieskola. Du behöver ha goda kunskaper i matematik, engelska och svenska för att kunna leda eleverna i deras arbete och även vara van att leda en grupp med tydlig systematik av uppstart, närvaro, lektion och avslut. Du behöver också ha god datorvana och kunskaper i google drive och classroom underlättar ditt arbete. 

Personligt brinner du för att hjälpa ungdomar och du ser till deras bästa i alla lägen. Att sköta sina studier anser du vara en viktig bit på vägen, och du arbetar hårt för att förmedla det budskapet. Som person har du pondus och vågar säga ifrån när det behövs, men du har även mycket tålamod och förståelse för alla individers olika förutsättningar. Du är också duktig på att hitta individanpassade lösningar för att samtliga elever ska nå sina mål. 

Som medarbetare är du flexibel och självgående, men trivs också med att jobba i team med övriga kollegor. 

Ansökan

Bokningar sker efter behov och tillsättning är kontinuerlig men eftersom vi arbetar med detta fortlöpande kan du med fördel skicka din ansökan redan nu och efter intervjuer kan det leda till din första bokning.

Frågor om tjänsten besvaras av biträdande rektor niklas.hjelm@praktiska.se 

Ansökan

Annonsen är avslutad och det går inte längre att ansöka.