Vi söker lärare till Drottning Blankas Gymnasieskola i Helsingborg Prästgatan

Plats

Helsingborg

Sista ansökningsdatum

2022-06-12

Drottning Blankas Gymnasieskola startade sin verksamhet 1996 och har idag 27 skolor på 23 orter runt om i Sverige. Vi bedriver utbildning inom såväl praktiskt inriktade som teoretiska gymnasieprogram, alla med utrymme för högskolebehörighet. Inom Drottning Blanka värderar vi relationer och det mänskliga mötet högt. Konkret innebär det att alla skolor inom DBGY arbetar aktivt med engagemang på ett personligt, lokalt och globalt plan där såväl ledning som personal och elever involveras. Du kan läsa mer om oss på www.dbgy.se.

Drottning Blankas Gymnasieskola i Helsingborg startades 2010 och erbjuder yrkes- och högskoleförberedande utbildningar inom ekonomiprogrammet, samhällsprogrammet, vård- och omsorgsprogrammet och hantverksprogrammet med olika inriktningar. Skolan har cirka 325 elever och cirka 25 medarbetare. Vi söker nu två lärare med ämneskombinationer såsom; samhällskunskap, religion, sociologi, svenska och svenska som andra språk. I tjänsterna ingår det även att vara mentor samt handledning av gymnasiearbete. 

Lärare till Drottning Blankas Gymnasieskola i Helsingborg Prästgatan

Ditt uppdrag

Vi erbjuder nu två tjänster på 100% för undervisning i ämnena; samhällskunskap, religion, sociologi, svenska och svenska som andra språk. I tjänsterna ingår även att vara mentor samt att handleda i gymnasiearbete. Som lärare här på Drottning Blanka Prästgatan ska du ha hjärtat på rätt ställe och alltid se till våra elevers bästa. Med rätt förutsättningar kan våra elever nå hur långt som helst. 

Din profil

I första hand söker vi dig som är legitimerad lärare inom ovan nämnda ämnen. Vi söker dig med ett stort personligt engagemang för lärande och som vill utveckla våra elevers kunskap. Som lärare är du lyhörd och vill vägleda eleverna inför framtiden. 

Vi erbjuder

Drottning Blankas Gymnasieskolor lägger stor vikt vid personligt, lokalt och globalt engagemang. Vi skapar meningsfullhet genom externa samarbeten och vårt globala perspektiv genomsyrar våra skolor. 

Som en skola inom AcadeMedia erbjuder vi våra medarbetare kontinuerlig kompetensutveckling genom Academedia Academy samt intern och extern professionsutveckling. För oss är det viktigt att det går bra för dig och därför får du självklart kollektivavtalade förmåner och försäkringar men även friskvårdsbidrag, pensionsrådgivning och möjlighet till fördelaktiga köp genom netto- och bruttolöneväxling.

Övrigt

Tjänsterna är tillsvidareanställningar med inledande provanställning på 6 månader, såvida du uppfyller Skollagens krav på behörighet. Tillträde augusti 2022.

Du är varmt välkommen med din ansökan via vårt rekryteringssystem. Tillsättning kan komma att ske innan sista ansökningsdag. Vid frågor kring tjänsten, kontakta gärna rektor Cathrine Svensson på mobilnummer 0760 36 84 09 eller mailadress cathrine.svensson@dbgy.se

Vi undanbeder oss vänligen men bestämt direktkontakt med bemannings- och rekryteringsföretag samt försäljare av ytterligare jobbannonser.

Ansökan

Annonsen är avslutad och det går inte längre att ansöka.