Montessori Mondial Kungsholmen söker lärare i tyska åk 6-9

Plats

Stockholm

Sista ansökningsdatum

2022-06-10

På Montessori Mondial Kungsholmen arbetar vi enligt montessoripedagogiken från förskolan ända upp till nionde klass, precis som under vårt tidigare namn Stims. Det innebär att vi tar tillvara på barnens naturliga drivkrafter i undervisningen. Vi anpassar beprövad montessoripedagogik efter den senaste forskningen och arbetar utifrån en vetenskaplig grund. Välkommen till vår fina montessoriskola, vid Rålambshovsparken i Stockholm. Du kan läsa mer om oss på www.montessorimondial.se

Montessori Mondial Kungsholmen söker lärare i tyska åk 6-9

Är du genuint nyfiken på elevers naturliga drivkrafter och höga potential? Vill du arbeta i en skola där elevernas perspektiv värdesätts? Då är vi rätt skola för dig.  Vi har höga ambitioner för våra barns lärande och utveckling och vårt arbete präglas av ett högt engagemang och våra lärare brinner för resultatinriktad montessoripedagogik. 

Ditt uppdrag

Vi söker nu efter dig som fr.o.m. höstterminen 2022 vill arbeta som lärare och undervisa i moderna språk, inriktning tyska, i årskurserna 6-9.  Här kommer du att  tillhöra ett arbetslag med väldigt hög trivsel och god kollegialitet.

På vår skola får du verkligen möjlighet att att fokusera på och utveckla din undervisning. Vi avsätter tid varje vecka till ämneslagen för ämnesdidaktiskt arbete där ni tillsammans diskuterar, planerar och utvärderar undervisningen med fokus på elevernas lärande. 

Vi lyssnar in samhällets utveckling och anpassar alltid undervisningen efter eleven och inte tvärtomVi vet att struktur ger trygghet, att arbetsro skapar möjligheter och att respekt bygger självkänsla. Med beprövad montessoripedagogik och moderna metoder ser vi till att eleverna når sina mål samtidigt som de lär sig att ta ansvar och lita till sin egen förmågaPå Montessori Mondial Kungsholmen erbjuder vi undervisning  av engagerade och ambitiösa elever i undervisningsgrupper om max 20 elever i fantastiska lokaler invid Rålambshovsparken på Kungsholmen.

Din profil

I första hand söker vi dig som är legitimerad lärare i moderna språk/tyska. Du har ett stort personligt engagemang för lärande, kollegialt lärande och att utveckla våra elevers kunskap. Som lärare är du lyhörd och vill vägleda eleverna inför framtiden. Du är tydlig  och trygg i ditt ledarskap samt värdesätter det kollegiala samarbetet i arbetslag och ämneslag.

Inom ramen för Erasmusprojektet kommer vi under nästa läsår att inleda utbyte med andra skolor i Europa, för våra lärare i moderna språk kommer detta att innebära såväl besök till som mottagande av elever och lärare från Frankrike, Spanien och Tyskland.

Övrigt

Som en skola inom AcadeMedia erbjuder vi våra medarbetare kontinuerlig kompetensutveckling genom Academedia Academy samt intern och extern professionsutveckling. För oss är det viktigt att det går bra för dig och därför får du självklart kollektivavtalade förmåner och försäkringar men även friskvårdsbidrag, pensionsrådgivning och möjlighet till fördelaktiga köp genom netto- och bruttolöneväxling.

Tjänsten är en tillsvidareanställning med start 8 augusti 2022 med en tjänstgöringsgrad på 37,5%. Vi tillämpar 6 månaders provanställning. Saknar du legitimation erbjuds du en tidsbegränsad anställning enligt skollagens krav.

Du är varmt välkommen med din ansökan via vårt rekryteringssystem. Tillsättning kan komma att ske innan sista ansökningsdag. Vid frågor kring tjänsten, kontakta gärna biträdande rektor(4-9) Daniel Hägg på 0708-480828 eller mailadress daniel.hagg@montessorimondial.se.

Vi undanbeder oss vänligen men bestämt direktkontakt med bemannings- och rekryteringsföretag samt försäljare av ytterligare jobbannonser.

Ansökan

Annonsen är avslutad och det går inte längre att ansöka.